TFF harcama limitlerini açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu, 2020-2021 Sezonu Süper Lig Takım Harcama Limitleri'ni belirledi.

TFF harcama limitlerini açıkladı
TFF harcama limitlerini açıkladı
GİRİŞ 04.08.2020 12:08 GÜNCELLEME 04.08.2020 14:50
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kulüp Lisans Kurulu, Süper Lig kulüplerinin 2020-2021 sezonu takım harcama limitlerini açıkladı.

TFF'nin resmi internet sitesinden açıkladığı limitler şu şekilde:

 

TFF harcama limitleri nasıl belirleniyor?

"Süper Lig bünyesinde yer alan kulüplerin, Profesyonel Futbolcu Ücret Giderleri, A Takım Teknik Kadro Ücret Giderleri, Transfer Harcamaları ve Menajer Giderlerinin, TFF tarafından EK-XII’de yer alan usullerle belirlenecek limitler dahilinde kalması zorunludur. TFF, takım harcama limitlerini belirleyerek Süper Lig kulüplerinin sürdürülebilir finansal yapıya ulaşmasını sağlamayı amaçlamaktadır."

Bu maddede harcama limitlerinin belirlemesinde EK-XII'de belirtilen usullere bakılıyor. Peki bu usuller neler? EK-XII'DE A maddesinde Prensipler başlığı ile limit koyulan harcamalar belirtilmiş. B Maddesinde Kulüplerin finansal raporları gönderme takviminin belirlenmesi konusunda değinilmiş. C maddesinde ise kulüplerin gelir gider kalemlerinin hesaplanması konusuna değinilmiş. D maddesinde takım harcama limiti belirlenmesi hesapları belirtiliyor. E maddesinde Takım harcama limitindeki saptama miktarları belirtilmiş. F maddesinde üst lige çıkan kulüplerin takım harcama limitleri belirlenmesi esasları yer alıyor. G Maddesinde Takım harcama limitlerinin arttırılması esasları belirtilmiş. H maddesinde Takım harcama limitlerinin ne zaman ilan edileceğine değinilmiş. İ Maddesinde Profesyonel futbolcu sözleşmesi tescili konusuna değilmiş. J maddesinde cezai yaptırımlara yer verilmiş. 

 

İşte yaptırımlar

Takım harcama limitinin aşılması durumunda uygulanacak cezalar şöyle:

Yüzde 5'e kadar ihtar cezası verilir.

Yüzde 6 - yüzde 10 arası kadro sınırlaması cezası verilir.

Yüzde 11 - yüzde 15 arası transfer yasağı cezası verilir.

Yüzde 16 - yüzde 20 arası 1 puan silme cezası verilir, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.


Yüzde 21 - yüzde 25 aşılması durumunda 2 puan silme cezası verilir, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.

Yüzde 26 ve üstü aşılması durumunda 3 puan silme cezası verilir, buna ek olarak Transfer Yasağı, Kadro Sınırlaması ve Para Cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.

 

KAYNAK: HABER7

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 78
 • alik 1 ay önce Şikayet Et
  neden gs ninki diğer takımların 3 katı.
  Cevapla
 • hasann 1 ay önce Şikayet Et
  Ali Koç un başarızlığı ekonmik olarak kulübü getirdiği durum hiç konuşulmuyor. Neymiş tff fb nin limitini düşük göstermiş.Güzel oyun araştırmayan okumayan taraftar da bu oyuna geliyor.
  Cevapla
 • Okan Can E. 1 ay önce Şikayet Et
  fatih kg'ün limitine bak seyircisi mi var stadımı var adam gibi GS'ın limitine bak birde komedi gibi bir lig yemin ediyorum oturup ağlasak mı gülsek mi çözemedim adil davranın kardeşim tamam fener o limiti hak etmiş olabilir de GS ne yapmış da o kadar limit hak etmiş :)
  Cevapla
 • Ccvcc 1 ay önce Şikayet Et
  Bi bak bakalım ne yapmış ondan sonra konuş
  Cevapla
 • 6565 1 ay önce Şikayet Et
  nihat özdemir sen fb ne istiyorsun ayıp gunahtir ya bu kulüpte yöneticilik yapmissin demneki saman altindan su yurutuyordun biz bunları unutmayacagiz
  Cevapla
 • YALNIZ ADAM 1 ay önce Şikayet Et
  türkiye ekonomisi çöpe gidiyor israf israf israf milyon tl ler milyon dolarlar milyon euralar çöpe birde öğünüyoruz şu israf olan paralara bak sonrada her şeye zam geldimi niye zam geliyor işte bu yüzden zam geliyor çöpe giden milyon tl lerden milleti spor bahanesiyle stadlara yığıyorlar 90 dakik küfür hakaret hepsi var başkaları para kazanıyor millet günah kazanıyor hem stadda hem televizyonda CENABI ALLAH ıslah etsin demekten başka bir şey diyemiyecem 1 tl ekmek parası istesen hadi ordan derler
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  O Paralar çöpe gitmiyor. Yurtta kalıyor en azından aralarında pay ediyorlar. Bide böyle düşün. :))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle