Fenerbahçe'den zehir zemberek açıklama!

Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu'nun belirlediği, harcama limitleriyle ilgili sert bir açıklama yayınladı.

Fenerbahçe'den zehir zemberek açıklama!
Fenerbahçe'den zehir zemberek açıklama!
GİRİŞ 04.08.2020 17:39 GÜNCELLEME 04.08.2020 18:35
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kulüp Lisans Kurulu, Süper Lig kulüplerinin 2020-2021 sezonu takım harcama limitlerini açıkladı. Fenerbahçe Kulübü, TFF'nin açıkladığı listeye tepki gösterdi ve bir açıklama yayınladı.

İşte Fenerbahçe'nin açıklaması;

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bugün açıklanan ve futbol gerçekleriyle bağdaşmayan takım harcama limitleri, asla kabul edilemez ve uygulanamaz düzeydedir.

Kulübümüz ve camiamız, içerisinde bulunduğumuz transfer döneminde bu kabul edilemez saçmalığa karşı her türlü hak arayış mücadelesini sonuna kadar verecektir.

Harcama limitleri uygulamasına ilişkin başından beri “kervan yolda dizilir” mantığı ile hareket edilmemesini, uygulanabilir, sürdürülebilir bir talimata ihtiyaç olduğunu ve mevcut haliyle Türk futbolunun adil rekabet ortamından uzaklaşacağını ifade etmiş; harcama limitlerinin gerçekçi bir yaklaşımdan uzak ve sürdürülemez olduğunu vurgulamıştık.

Bugün geldiğimiz nokta ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha göstermiştir.

Uygulamaya başlandığı ilk günden beri kurgusunun yanlış tasarlanmış olduğuna dikkat çektiğimiz bu talimat, mevcut hükümlere göre hesaplanmış olsaydı limitimizin (eksi) - 436 Milyon TL olması gerekirdi.

Eksi yüz milyonlarca liralık harcama limiti hesabı da talimatın ne kadar yanlış dizayn edildiğini tartışmasız olarak ortaya koymaktadır.

Eksi harcama limiti garabetini gidermek için TFF Lisans Kurulu tarafından yapıldığını düşündüğümüz hesap manevralarıyla harcama limitimiz mevcut oyuncularımız ve yeni transferlerimiz 154 Milyon TL (18.8 Milyon Euro) olarak açıklanmıştır.

Bu hesaplama manevraları, kulübümüz adına olumlu bir tablo oluşturmamakla beraber; bu adımların tamamen talimatın gerçek dışı hesaplama yöntemlerini gizlemeye yönelik olduğu intibasını uyandırmaktadır.

2020/21 sezonunda hali hazırda sözleşmesi devam eden oyuncularımızın yükümlülükleri kulübümüz için açıklanan 154 milyon TL (18.8 Milyon Euro) limitin çok üzerindedir. 

Bu durum, yeni sezonda da Kulübümüzün transfer yapmasına engel olmaya çalışılacağı, hiç yeni transfer yapmadığımız durumda dahi 2021/22 sezonunda Talimatın Ek XII J maddesi gereği Kulübümüzün 3 puanının silineceği ve buna ek olarak Transfer Yasağı, Kadro Sınırlaması ve Para Cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanacağı anlamını taşımaktadır.

Bununla beraber yönetim kurulumuz göreve geldiği günden bu yana finansal durumunu düzeltmek adına bir çok adım atmıştır. Takım harcama limitlerine dahil olan kalemlerde 2017-2018 sezonunda 92 Milyon Euro’luk harcamayı bir sonraki sezon 82 Milyon Euro’ya geçtiğimiz sezon ise 64 Milyon Euro seviyelerine indirmiş olup, %30’luk bir tasarruf sağlamıştır. Ancak açıklanan limitler doğrultusunda bugün bizden beklenen 64 Milyon Euro’dan 18.8 Milyon Euro seviyesine inmemizdir. Buna hangi açıdan bakarsanız bakın, futbolun gerçeklerinden çok uzak olduğu aşikardır.

Bir kez daha üstüne basa basa vurgulamak isteriz ki; kurgusu en başından yanlış tasarlanmış, haksız rekabete sebebiyet veren ve 2019/20 sezonunda kulübümüze ciddi şekilde zarar veren bu talimatın, bir kez daha önümüzü kesmemesi için camia olarak gereken her türlü mücadeleyi her ortamda sonuna kadar vereceğiz. 

Atılacak adımlar ve alınacak aksiyonlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde camiamızı bilgilendireceğiz.

Bu aşamada taraftarlarımızdan sabırlı ve  gerektiği takdirde camia olarak atacağımız adımlar için de bir o kadar hazırlıklı olmalarını rica ediyoruz. 

Fenerbahçe Spor Kulübü

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 90
 • kahramanmaraş. 1 ay önce Şikayet Et
  Bakıyorum halen FB,GS,BJK,Trabzon vs. tartışması yapılıyor. Kardeşlerim bu takımları yönetenleri suçlayın. Bu takımları bu hale getiren yöneticileri suçlayın. Başka yerlere bakmaya gerek yok. Bu takımların hepsi aslında iflas etmiş. Halen neyin hesabı yapılıyor.
  Cevapla
 • yusuf27 1 ay önce Şikayet Et
  100 de 100 haklısın
  Cevapla
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  FB ile uğraşmanın mantığı ne acaba?
  Cevapla
 • Hayat 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdi siz devlete beş yıl önce arazi satmışsınız.Ve beş yıl sonra aynı parayla araziyi satın alıyorsunuz.Devlet bana da böyle bir hak tanır mı.Kisa bir araştırma yapın daima desteklenen bu takım hangisi.
  Cevapla
 • Hayata cvp 1 ay önce Şikayet Et
  Bilgiler ne kadar dogru? Birde satilan arazi ve mülkler genel olarak döviz kurundan yapilmaktadir kesin olarak. yani zamaninda aldigin 100Mio € luk arsa- aslinda TL düstügü icin, yine ayni döviz fiyatindan rahatlikla satilabilir. yani 5 sene icinde € ne kadar degeri kazandi???
  Cevapla
 • esedullah 1 ay önce Şikayet Et
  Gs bjk trabzon bunlar çok şeffaf hareket ediyorlar. Ama fener hangi futbolcuyu ne kadara aldığını hiçbir zaman açıklamıyor. Niye? Bugünkü gibi durumlar oldupunda kaos çıkarmak için. Sadece tdf biliyor fenerin alıp sattığı paraları. Taraftarlar bilmiyor. Somra tff açıklayınca limitleri işin aslını bilmeyen taraftar hemen galeyana geliyor.
  Cevapla
 • Vuslat 1 ay önce Şikayet Et
  Okadar objektifki ts tofas parasina transfer yapiyo
  Cevapla
 • esedullah 1 ay önce Şikayet Et
  Yaw problem olan fenerin diğerleri gibi yapılandırma yapmamış olması. O da yapılandırma yapsaydı galatasaray kadar alırdı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle