Büyükekşi'den hakem atama sistemi ile ilgili önemli açıklamalar

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TV100'de katıldığı Az Önce Konuştum programında hakem atamaları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Büyükekşi'den hakem atama sistemi ile ilgili önemli açıklamalar
Büyükekşi'den hakem atama sistemi ile ilgili önemli açıklamalar
GİRİŞ 06.07.2022 00:24 GÜNCELLEME 06.07.2022 00:31
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TV100'de katıldığı Az Önce Konuştum programında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi; Süper Lig kulüplerinin ekonomik durumu, yabancı sınırlaması ve hakem atamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. En çok tartışılan konuların başında gelen hakem atamaları konusunda konuşan Başkan Büyükekşi, "Hakem atamalarını dijital olarak yapay zekayla yapacağız" dedi.

"TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ KURUMLARINDA BAŞKAN VEKİLLİĞİ VE BAŞKANLIK YAPTIM"

"30 yıldan beri çok farklı sivil toplum örgütlerinde başkanlık, yöneticilik yaptım" diyen Büyükekşi "Berna hanımın güzel bir sözü var. Ofsaytı biliyor musunuz diye sormuşlardı . O da dedi ki, benim bilmeme gerek yok. Futbol oynamayacağım, yöneteceğim dedi. Türkiye'nin en önemli kurumlarında başkan vekilliği ve başkanlık yaptım." ifadelerini kullandı.

"İLK TALEP ONDAN GELDİ"

Büyükekşi "Bana ilk Süper Lig kulüplerinden Mecnun Otyakmaz beni arayarak “Bize başkan ol, bu konuda bize destek ver, büyük sıkıntılarımız” var diye ilk talep ondan geldi. Seçim öncesi tüm kulüp başkanları ile konuştum. Onlara çözümün güven olduğunu söyledim. Türk futbolunun en çok ihtiyaç duyduğu şey." ifadelerini kullandı.

"BORÇ, KULÜPLERİMİZİN EN BÜYÜK SIKINTISI"

"Borç, kulüplerimizin en büyük sıkıntısı" diyen Büyükekşi "Rahmetli Mustafa Cengiz Başkanımız Ahmet Nur Çebi başkanlığa adaylığını koyduğunda “İtiraz ediyorum, 3 veya 4 kulüpten birinin başkanı olmasın. Benim adayım Mehmet Büyükekşi” dedi." şeklinde konuştu.

"SÖYLEYEN DEĞİL, YAPANIZ"

Yönetim kuruluyla ilgili Büyükekşi "Benim yönetim kurulu üye listeme bakarsanız böyle bir şeyin olmadığını görürsünüz. Hepsi benim seçtiğim, iyi eğitimli, kaliteli 1999'dan bu yana yapılmamış iki kadın yönetici TFF yönetiminde. Son derece donanımlı iki insan. Kimsenin arkasında sığınmıyoruz. Söyleyen değil, yapanız." dedi.

"TÜRKİYE'DE HERKES ADALET İSTİYOR"

Türk futboluyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükekşi "Türk futbolunun en önemli sorunu güven. Kimse kimseye güvenmiyor. İnşallah bu güveni sağlayacağız. Türkiye'de herkes adalet istiyor. Ancak bana daha fazla adalet olsun diyor. Bana daha fazla farklı şeyler yapılsın istiyor. Geçtiğimiz sezondaki hakemlerle ilgili ortaya çıkan problemler futbolumuzu olumsuz etkiledi." diye konuştu.

"TÜRK FUTBOLUNUN DÜŞÜŞÜNDE HERKESİN PAYI VARDIR"

"Birçok yerde birçok sıkıntı var" diyen Büyükekşi "Altyapıda yeteri kadar odaklanma olmamış. Bundan dolayı aşağıdan yetişen oyuncu grubu yok. Milli Takım'a baktığınızda oyuncularımızın yarısından fazlası yurt dışında yetişip gelen Türk futbolcular. Sadece kulüpler, TFF, sadece hakemler demek doğru olmaz. Herkesin payı vardır Türk futbolunun düşüşünde." ifadelerini kullandı.

"GEREKİRSE YABANCI KONUSUNDA SINIR DA GETİRMEYEBİLİRİZ"

Yabancı oyuncu sınırını değerlendiren Büyükekşi "Yabancı sınırının kaliteyi artırdığına inanmıyorum. Önümüzdeki aylarda ne yapılacaksa buna birlikte karar vermeliyiz. Gerekirse yabancı konusunda sınır da getirmeyebiliriz. Önemli olan doğruyu bulmak." dedi.

"DİJİTAL OLARAK YAPAY ZEKAYLA YAPACAĞIZ"

Hakemlerle ilgili soruya Büyükekşi "Hakem performansları ve atamalarla ilgili çalışma yapacağız. Hakem atamalarını dijital olarak yapay zekayla yapacağız." ifadelerini kullandı.

 

Osman Kocaer Haber7.com - Spor Editörü
Haber 7 - Osman Kocaer
YORUMLAR 12
 • sınır 1 ay önce Şikayet Et
  yabancı sınırı olmazsa özellikle mali anlamda kulüpler olumsuz etkilenir. yabanı oyuncular döviz olarak maaş alıyorlar. orta seviye yabancı oyuncu takımın en iyi yerli oyuncusundan daha fazla kazanıyor. tff başkanı sadece süper ligin başkanı olmadığı için kulüpler birliğinin her dediğini kabul etmemeli.
  Cevapla
 • Ugur 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde herkes adalet arıyor, ama kendine yapılsın istiyor ama kendisi için bir şeyler yapılsın istiyor ne kadar da ülkeyi anlatan bir söz. Yaya geçidinden yürüyen insana yola niye atlıyorsun diye bağıran, bir yerde sırada beklenmesi gerekirken acaba adamını bulup beklemeden işimi halledebilir miyim diye düşünen . Hep bana tek bana mottosu ile hareket eden bir milletiz
  Cevapla
 • burak van 1 ay önce Şikayet Et
  bence kulüp temsilcileri tarafından torba usulü cekilsin
  Cevapla
 • ihtiyar 1 ay önce Şikayet Et
  bu memlekette yönetici olmakta zor taraftar olarak sabredip birilerine yönettirmekte zor geliyor insanımıza, açıklamalar davul zurna misali gibi olmuş, tabi umarım yanılırım ama yine de boşa geçirilecek bir dönem başlamış gibi deneyin bakalım sahne sizde.
  Cevapla
 • hacı 1 ay önce Şikayet Et
  yabancı sınırını kaldır liğ lerde türk oyuncu görmeyelim ne olur başkan istersen türk oyuncu bu liğde oynayamaz yasağı da koyalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle