A&G araştırdı: En çok taraftar kimde?

Adil Gür yönetimindeki A&G Araştırma Şirketi’ne oldukça kapsamlı ve ilginç bir anket yayınladı. Ortaya en ateşli, en çok taraftara sahip, en çok kızılan, en çok para harcayan, en erkek taraftarı olan takımlar çıktı.

A&G araştırdı: En çok taraftar kimde?
A&G araştırdı: En çok taraftar kimde?
GİRİŞ 11.04.2010 04:21 GÜNCELLEME 11.04.2010 04:21

Diğer takım taraftarları tarafından en çok kızılan takım Fenerbahçe. Bunu Galatasaray izliyor ama Diyarbakırspor cevabı da oldukça yüksek. Her beş Trabzonlu’dan biri Diyarbakırspor’a gıcık. İstanbul’da ise Diyarbakır’a en tepkili olanlar yüzde 14 ile Beşiktaşlılar.

Futbol severlerin yarısından çoğu maç uğurlarına inanıyor. Çoğunluk dua ediyor. Bunu maçı hep aynı mekanda izlemek, aynı koltukta maça bakmak, aynı kıyafeti giymek takip ediyor.

EN ÇOK TARAFTAR GALATASARAY'DA

En çok taraftar yüzde 33.8 ile Galatasaray’ın.
Ardından yüzde 26.6 ile Fenerbahçe geliyor.
Yüzde 18.4 ile Beşiktaş üçüncü.
Yüzde 10.1 ile dördüncü Trabzonspor’u
yüzde 2.9 oranla Bursaspor izliyor.

En ateşli taraftar yüzde 44.8 ile Çarşı taraftarı. Bunu Fenerbahçe, Galatasaray ve Bursaspor takip ediyor. Takımına en bağlı taraftar Cimbombom’un. Aynı şekilde en sıkı seyirci ve izleyici kitlesi de sarı-kırmızılı.

Futbol için en çok taraftarı bulunan Galatasaraylılar futbola en çok vakti de harcıyor. Ama iş paraya gelince cimriler. En az harcamayı onlar yapıyor. Fenerbahçe taraftarı spora en çok parayı harcıyor.

EN GENÇ TAKIM GALATASARAY

Futbolla en haşır neşir olan Galatasaray taraftarı; yüzde 82.6’sı futbolla ilgileniyor. Bunu yüzde 77.8’le Fenerbahçe taraftarı takip ediyor. Ardında çok küçük bir farkla (yüzde 77.4) Beşiktaş taraftarı var. Ve son olarak yüzde 62.9 ile onları Trabzonsporlular geliyor.

ERKEK TARAFTAR G.SARAY'DA

En erkek takım Galatasaray, en çok kadın taraftar Trabzonspor’da. Kadın erkek, dengesinin en iyi ayarlandığı takım Beşiktaş. En genç taraftarı olan takım Galatasaray, Beşiktaş ile Trabzon en yaşlı taraftarlara sahip. Eğitim oranı en düşük olan takım Galatasaray ama bunda genç bir taraftar kitlesine sahip olmasının etkisi büyük. Çünkü bu genç taraftarların büyük bir bölümü halen öğrenci. Genç taraftarının azlığı Beşiktaş’ı en eğitimli taraftar profiline çıkarıyor.

EN ROMANTİK TRABZONSPORLULAR

Tarafların yüzde 57’si derbi için arkadaş randevularından vazgeçmeye hazır. Doğumgünleri de vazgeçilebilecek ilk aktivitelerin başında. Sevgilililer Günü ve bir yakının düğünü de gözden çıkarılıyor. En romantik Trabzonsporlular, doğumgününden ve evlilik yıldönümlerinden vazgeçemiyorlar. En maço olanlarıysa Fenerbahçe taraftarı. Onlar evlilik yıldönümü falan dinlemiyor. En zor vazgeçilense, ne kadar fanatik olunursa olunsun iş görüşmeleri ve sınavlar.
Hakem takım aleyhine karar verirse taraftarların her dördünden biri küfür ediyor. Bunu alkışla protesto, yuhalama, ıslık ve elindekini fırlatma takip ediyor. Tabii küfür erkekler arasında daha yaygın. “Elimde bir şey varsa fırlatırım” diyenlerin oranı ise kadınlarda yüksek.

SOYADI GİBİ TAKIM TUTULUYOR

Taraftarladan yüzde 89’u doğuştan kendi takımlarını tutuyor. Ama çevre baskısına maruz kalanlar yok değil. Takım değiştirenlerin çoğunluğunda eş ve nişanlı etkisi en fazla. Erkek arkadaşın etkisiyle takım değiştiren kadınlar var. Bu takımlar arasında en fazla bırakılanı yüzde 3.3 ile Galatasaray ardından yüzde 2.7 ile Fenerbahçe ve Beşiktaş geliyor.

Ankete katılanların çoğu, “babam, ben ve çocuğum aynı takımı tutuyoruz” cevabını veriyor.

İkinci yoğun cevap “Babam ve ben”. Üç nesil aynı takımı tutanlar en çok Trabzonsporlular. Beşiktaş’ta bu gelenek zayıf. Taraftarların yüzde 80’i takımına bağlı, asla bırakmayacağını söylüyor. Ama istisnalar var. Örneğin takımı maçı satarsa, 10 yıl şampiyon olamazsa veya küme düşerse takımımızdan vazgeçebiriz diyorlar.

HEPSİNİN GÖNLÜNDE ARDA YATIYOR

Futbol severlerin yüzde 25’i takımlarında Arda’yı görmek istiyor.

Bunu yüzde 12 ile Alex ve Sercan izliyor.

Peki futbolcular kazandıkları parayı hak ediyor mu?

Taraftarların yarısından çoğu yerli futbolcuların kazandıkları parayı hak ettiği görüşünde. Ama yabancı futbolcularda durum değişiyor. Yabancıların aldıkları parayı hak etmediklerini düşünüyorlar. Futbolculara aldıkları parayı en çok helal eden Galatasaray taraftarı. Tam tersiyse Trabzonspor taraftarı. Teknik direktörlerde de aynı durum geçerli: Yerli hocaların paralarını hak ettiği düşünülürken, yabancı direktörlerin hak etmediği kanısı hakim.

Hürriyet

YORUMLAR 15
 • Kamil 8 yıl önce Şikayet Et
  taraftar. Ankete ne gerek varki yolda gördüğünüz ilk kişiye hangi takımı tuttuğunu sorun aldığınız cevap en fazla taraftarı olan takıma aittir o kadar ))))))
  Cevapla
 • seymen sevencan 8 yıl önce Şikayet Et
  TRABZONLU. şampiyonluk görememiş ama özlem dolu bir taraftarım.. kimseye gıcık değiliz herkesi seviyoruz iyi olan kazansın..
  Cevapla
 • musti 8 yıl önce Şikayet Et
  ALİ ŞEN KABUL ETTİ Mİ Ki. Ona da biri mikrofon uzatsın bakalım kabul edecek mı?:))
  Cevapla
 • ahmet kadı 8 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar. taraftarı sayacak durumumuz yok, fakat EN ÇOK KUPA kimde var biliyorum...Bu ülkenin ULUSLARARASI EN BÜYÜK BAŞARILARINI kim aldı biliyorum...alın size GERÇEKLER....
  Cevapla
 • Nevsehirli50FB 8 yıl önce Şikayet Et
  Gercek siralama. 1-Fenerbahce 2-Besiktas 3-Trabzonspsor 4-Bursa ... 18-galatasaray Bunun neden GSnin 95%nin gercek taraftar olmadigi, sirf UEFA kupasindan sonra bu taraftar kitlesinin gelsitigidir. Zaten cogu futbolcularin ismini bile bilmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle