Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı Arena'nın son halinin fotoğrafları;

Türkiye son yıllarda, her alanda olduğu gibi spor alt yapısında da devrim niteliğinde yatırım ve reformsal uygulamalara imza atıyor. Bu doğrultuda futbol takımlarımız birer birer stalarına kavuşuyor. En son olarak Beşiktaş yeni stadı ile lige başlarken, bir diğer büyük takımlarımızdan Trabzonspor'un akıllı stadında da sona gelindi. Adı Akyazı Arena olacak stadın en geç bir hafta içinde bitmesi bekleniyor. İşte Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı Arena'nın son halinin fotoğrafları haber7.com'da..

Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı Arena'nın son halinin fotoğrafları;
Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı Arena'nın son halinin fotoğrafları;
GİRİŞ 03.10.2016 18:04 GÜNCELLEME 03.10.2016 18:04
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı Arena ile ilgili tüm güncel gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz..

AKYAZI ARENA'NIN SON HALİNİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

HAVA KOŞULLARI İYİ OLURSA BU AY BİTİYOR!

Türkiye'nin inşaat sektöründeki öncü kuruluşu Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan ve Türkiye'nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk stadı özelliğine sahip olan Akyazı Stadı'nda çalışmaların son aşamaya geldiği bildirildi.

Akyazı mevkisinde deniz dolgu alanının tamamlanmasının ardından 24 Kasım 2013'te temeli atılan 41 bin seyirci kapasiteli stadın gelecek ay içerisinde tamamlanması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. 

İklim şartlarının olumlu geçmesi halinde stadın bu ay sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor.

TOKİ'den edinilen bilgiye göre, stat çatısının tamamlanmasına çalışılırken şeffaf, kendini temizleme özelliğine sahip membranın yüzde 75'lik kısmı çatı bloğuna serildi. Stadyum içerisinde bulunacak skorbordlar yerleştirildi.

Stadyum koltuklarının büyük bölümü de tribünlere monte edildi. Stadyumun kırlangıç kanatlarının kompozit imalatı da devam ediyor. Elektrik mekanizması, çevre düzenlemesi ve peyzaj yapımı da tamamlanma aşamasına geldi.

Stadyum çatı sistemi ile Türkiye'de bir ilk olacak

Trabzon Akyazı Stadyumu, çatı sistemi ile Türkiye'de bir ilk olacak. Stadyumun çatısı, çevre dostu, kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliğine sahip 'akıllı çatı' olarak bilinen 'Smart Roof' sisteminde inşa ediliyor.

Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün yüzeyine sahip olacak stadyumun çatısı, 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip olacak. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın yarattığı hava kirliliğini temizleme kapasitesine eşdeğer bulunuyor. Çatı, yarı saydam özelliğiyle de saha içinin daha aydınlık olmasını sağlayacak.

Çatının tamamlanmasının ardından stadyumun zeminin çim kaplamasına başlanacak ve İtalya'dan getirilecek çimler serilecek. Saha zeminine hem normal hem hibrit çim yapılacak.

Geçen hafta yağışlı ve rüzgarlı hava çatıda çalışmaları etkiledi. İklim koşullarının olumlu gitmesi halinde Akyazı Stadı'nın çatısının en geç 10 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Saha zeminin de hazırlanmasının ardından İtalya'dan gelecek çimlerin yerleştirileceği ve bunun da bir haftalık sürede gerçekleştirebileceği belirtiliyor. Saha zeminindeki çimin havalandırma özelliğinin bulunduğu, alttan ısıtma sistemine de sahip olduğu kaydedildi. Stadyumda 122 locanın tamamının bittiği, sadece son boya işlemlerinin yapıldığı ifade edildi.

Stadyum çevresindeki alanların da çimlendirilmesine başlandığı, böylelikle etrafa yemyeşil bir görüntü kazandırılacağı ifade ediliyor. Stadyum kenarında 7 çim sahanın 2'si daha önce tamamlanırken diğer 5'inin de kısa sürede bitirileceği bildirildi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akyazı Stadı'nın Türkiye'nin göz bebeği stadyumlarından biri olduğunu söyledi. Turan, Trabzonspor'a güzel ve modern bir stadyum yaptıklarını belirterek, "Her şey çok güzel olacak." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Mısafır 2 yıl önce Şikayet Et
    Yerlı ve altyapıdan oyuncu yetıstırılmezse sadece goruntuden ıbaret kalır bu stad, avrupa takımları kasasını doldurur bızımkılerde yabancı futbolcu borclarını ödemekle ugrasır
    Cevapla