Başpehlivan Okulu: Şehitlerimiz sayesinde...

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu, altın kemerini şehitlere armağan ettiğini söyledi.

Başpehlivan Okulu: Şehitlerimiz sayesinde...
Başpehlivan Okulu: Şehitlerimiz sayesinde...
GİRİŞ 15.07.2018 22:41 GÜNCELLEME 15.07.2018 22:41
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sarayiçi Er Meydanı'nda düzenlenen güreşlerin ardından altın kemeri takan Okulu, Edirne sokaklarında kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Vatandaşlar da Okulu'ya ilgi göstererek, kendisiyle fotoğraf çektirdi.

Başpehlivan Okulu, daha sonra Atatürk Anıtı'nın bulunduğu alanda düzenlenen, "15 Temmuz Şehitleri Anma Programına" anma programına katıldı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, burada yaptığı konuşmada, bugün hem 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü hem de Kırkpınar'ın 657'ncisinin düzenlendiği gün olduğunu hatırlattı.

Özdemir, Edirne'nin iki sevinci ve iki heyecanı birlikte yaşadığını dile getirerek, "Çünkü 15 Temmuz Türk kahramanlığının, Türk vatanseverliğinin vatanın bölünmeyeceğinin hainlere karşı Türk milletinin ayakta olduğunun göstergesidir." diye konuştu. 

Tüm Türkiye'nin ve Edirne'nin 15 Temmuz'da ezanın dinmemesi ve bayrağın inmemesi için mücadele verdiğini anlatan Özdemir, şöyle devam etti:

"Biz bu heyecanı Kırkpınar'ı yine heyecanla yapmak için verdik. Çünkü Kırkpınar bizim geleneğimiz tarihi mirasımız ve Türkiye'nin güreş konusunda en iyi markasıdır. Onun için Kırkpınar'ın aynı gün 15 Temmuz'a denk gelmesi, bizim için Edirne için önemli bir gündü. Kırkpınar ne kadar bizim için önemliyse, 15 Temmuz da bizim için önemli. Çünkü 15 Temmuz sayesinde Kırkpınar'daki güreşlerimiz yapılıyor. Kırkpınar'da cenge, güreşe davet eden davul zurnalarımız rahat bir şekilde çaldı ve cazgırlarımız Hazreti Hamza'dan beri devam eden dualarını rahat bir şekilde yaptı. Eğer o gün 251 şehidimiz olmasaydı biz bugün bu kahramanlarımızla bu güreşçilerimizle ve sizlerle bir arada olamazdık."

Vali Özdemir, Okulu'nun babasını sahneye çağırarak tebrik etti. 

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu da şehit ailelerine baş sağlığı, şehitlere de Allah'tan rahmet dilediğini belirterek, "Bu kemeri de şehitlerimize armağan ediyorum. Hepinize teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı

YORUMLAR 6
 • dışses 1 yıl önce Şikayet Et
  Turabi mi o
  Cevapla
 • mehmetcik 1 yıl önce Şikayet Et
  baştan sona izledim. Orhan pehlivan bütün güreşlerini net yenişle kazandı. Helal olsun. Şaban pehlivan. önceki iki güreşini de biz çocukken olmadı bu eşşek güreşi oldu deyip yeniden güreştiğimiz cinsten kazandı. Ali pehlivan bitmiş . Çocuk niye böyle oldu bilemedim. Efendi bir arkadaştı. recep kara haklıydı. Ama kırkpınara gelmeli, küsmemeli, nefis yaptı. ismail balabana üzüldüm. Vatandaş gözünden kısa özet.
  Cevapla
 • Koca yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten güreşin bir numarası. Helal olsun. Yalnız eskiden cumhurbaskanları teşrif ederdi kırkpınara şimdi gelen giden yok. Reisi bekleriz insallah. Ayrıca önceden trt ekranlarında yayınlanırdı simdi trt lüzumsuz yayınlar yapıyor. Insallah bu isler düzelir. Atasporumuz kutsaldır. Bunları yasatmazsak biz kayboluruz
  Cevapla
 • Pehlivan 1 yıl önce Şikayet Et
  Orhan bileğinin hakkı ile aldı. Antalyalı olmayanlar hep hakeme hep algıya oynadılar. 2004'ten beri Kırkpınarın suyu çıktı. Pehlivanlar (hepsi değil) oyun kurmak yerine hakeme oynuyor. Pozisyon sonrası hakemden veya kuleden bir uyarı olmadan ben kazandım deyip güreşten kalkıyor sonrasında cazgıra iş kalmıyor. Bence hakem kararı olmadan güreşten ben kazandım diye kalkan 2 ihtar birden yesin veya diskalifiye edilsin.
  Cevapla
 • ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  orhan bieğini,n hakkı ile aldı 2. olan adam zaten haksız gelmişti oraya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle