Samsunspor'dan anma töreni! 29 yıl önce...

Samsunspor kafilesinin 29 yıl önce geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren futbolcular için anma töreni düzenlendi.

Samsunspor'dan anma töreni! 29 yıl önce...
Samsunspor'dan anma töreni! 29 yıl önce...
GİRİŞ 19.01.2018 16:05 GÜNCELLEME 19.01.2018 16:05

Samsun Valisi Osman Kaymak, 20 Ocak 1989'daki trafik kazasının sadece Samsunspor'un ve Samsunluların değil, tüm Türkiye'nin ortak acısı olduğunu bildirdi.

Kaymak, yaptığı açıklamada, 20 Ocak'ın Samsunspor'un kırmızı ve beyaz renklerine "siyah" rengin de eklenmesine neden olan o elim kazanın yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Tarifsiz acının yaşandığı kazanın üzerinden 29 yıl geçtiğini ve spor şehitleri teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomic ve otobüs şoförü Asım Özkan'ı rahmetle andıklarını belirten Kaymak, "Ülkemiz futbolunun en acı hadiselerinden biri olarak tarihe geçen bu kazanın ardından Samsunspor'a olan sevdaları hiçbir zaman sonlanmayan tüm isimleri de saygıyla anıyorum. Futbolu damarlarına kadar işlemiş bu şehrin kalbi 20 Ocak'ta büyük yara aldı. Samsunspor'un kara günü olarak bilinen bu tarih bizlere her yıl o acıyı maalesef tekrar yaşatıyor. Samsunspor'un bu acısı sadece Samsunluların değil, tüm Türkiye'nin ortak acısıdır." ifadelerini kullandı.

Trafik kazasında hayatını kaybedenlerin hiç unutulmadığını ve unutmayacaklarını vurgulayan Kaymak, "Bu acı gün, sadece Samsunspor'a emek verenlerin değil, tüm spor camiamızın hafızasında yaşamaktadır ve yaşayacaktır." açıklamasında bulundu.

Malatyaspor ile deplasmanda oynanacak maç için 20 Ocak 1989'da yola çıkan Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışması sonucu teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomic ile otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetmişti. Kırmızı-beyazlıların birçok oyuncusu da kazadan sonra sakat kalmıştı.

YAŞAMINI YİTİREN FUTBOLCULAR İÇİN ANMA PROGRAMI

Samsunspor kafilesinin 29 yıl önce geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren futbolculardan Muzaffer Badalıoğlu için Zonguldak'ta anma programı düzenlendi.

Malatyaspor ile deplasmanda oynanacak maç için 20 Ocak 1989'da yola çıkan Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışması sonucu hayatını kaybeden Badalıoğlu, Zonguldak Asri Mezarlığı'ndaki kabri başında törenle anıldı.

Anma programına, Badalıoğlu'nun eşi Şükran Badalıoğlu ve ailesinin yanı sıra Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) Samsun Şubesi Başkanı Gültekin Kullukçu, Zonguldak Kömürspor Kulübü Başkanı Süleyman Caner, Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hakan Yüksel ile Zonguldak Kömürsporlu taraftarlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından ziyaretçiler mezara karanfil bıraktı. Daha sonra Muzaffer Badalıoğlu'nun öz geçmişi okundu.

Kullukçu, burada yaptığı konuşmada, Badalıoğlu'nu kaybetmenin üzüntüsünü ilk günkü gibi hissettiklerini söyledi.

Spor dünyası için önemli değerleri kaybettiklerini belirten Kullukçu, "TÜRFAD adına sizlerle bir arada olmaktan Samsun ve Türk futbol adına gururluyum, mutluyum. Muzaffer'in kabrini ziyaret etmek ve sizlerle olmak yıllardır içimizde ukdeydi. Kaybettiğimiz değerler için 29 yıldır Samsun'da çeşitli etkinlikler yapılıyor. Futbol ailesi olarak başımız sağ olsun." diye konuştu.

Şükran Badalıoğlu da eşini özlemle andığını belirterek, "29 yıl sonra hala bu şekilde anılması beni inanılmaz mutlu ediyor. Hem hüzünlendiğim hem de gururlandığım bir gün. Anma programını düzenleyenlere teşekkür ediyorum." dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR