Yabancı hakem projesinde şaşırtan karar!

Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği arasında yapılan toplantıda yabancı VAR hakemi fikrine sadece 4 kulüp destek verince proje rafa kalktı.

Yabancı hakem projesinde şaşırtan karar!
Yabancı hakem projesinde şaşırtan karar!
GİRİŞ 01.12.2022 14:27 GÜNCELLEME 01.12.2022 14:37
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Sabah Gazetesi yazarı Murat Özbostan, Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği arasında yapılan toplantının ayrıntılarını açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği dün Riva'da 6.5 saat süren bir toplantı yaptı. Son yılların en uzun süreli zirvesinde çok önemli konular masaya yatırıldı. Genel olarak şu başlıklar üzerinde duruldu:

ATAMALARDA KULÜP TEMSİLCİLERİ DE OLACAK

1- MHK'nin yapacağı hakem atamalarında bundan sonra kulüp temsilcilerinin de yer alması fikri gündeme getirildi. Bu öneriye Kulüpler Birliği sıcak baktı.

2- Hakem akademisi kurulması için başlatılan çalışmalar hakkında kulüp başkanlarına brifing verildi. En alt kadrodan başlayıp elit hakemlere kadar bütün basamaklarla ilgili açılması planlanan hakem akademisi okullarının sunumu, TFF tarafından gerçekleştirildi.

3- Yine TFF'nin yeni bir projesi olarak hayata geçirilmesi planlanan futbol akademisi de zirvenin önemli konularından biriydi. Daha önce TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu projeyle ilgili açıklama yapmıştı. Dün de başkanlara, kulüplerden kurulması istenen akademiyle ilgili bilgilendirme yapıldı. Kulüpler Birliği de federasyondan konuyla ilgili ekonomik olarak destek talep etti. Önümüzdeki sezon hem Süper Lig hem de TFF 1. Lig takımlarının akademi projesini başlatmasında mutabık kalındı.

YABANCI VAR HAKEMİ RAFA KALKTI

4- Haftalardır tartışılan yabancı hakem meselesi de konuşuldu… Bu konuda TFF ile fikir alışverişi yapılırken, çoğu kulüp yabancı VAR hakemi fikrini benimsemedi (Sadece 4 kulüp destek verdi). Dolayısıyla VAR için gündeme gelen yabancı hakem tartışmaları şimdilik kapandı.

5- Türk futbolunun marka değeri üzerine de yapılacak çalışmalar enine boyuna tartışıldı. 10 yıllık planlama söz konusu olduğu öğrenilirken bu konuda çalıştay yapılması fikri benimsendi. Oldukça verimli geçen görüşmeden kulüpler mutlu ayrıldı. Riva'da başkanlara yemek servisi de yapıldı.

Mehmet Can Belören Haber7.com - Spor Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Can Belören
YORUMLAR 4
 • haluk 2 ay önce Şikayet Et
  Bir şeyi gs istiyorsa geri kalan karşı çıkar. 2000 yılından beri böyledir.
  Cevapla
 • Ultracimbom 2 ay önce Şikayet Et
  Boşuna dememişler Türkiye'de futbol Galatasaray a karşı oynanır diye bu büyüklük nedir arkadaş yabancı hakem gelirse puan alamayacaklarını anlayanlar el kaldırmaya korkmuş
  Cevapla
 • Vışşş 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi ordan yıllardır hakemler sayesinde şampiyon oldunuz büyüklükmüş...
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  sonradan ağlamayın
  Cevapla