Başörtülü oyuncuya büyük saygısızlık!

Kanadalı hava yolu şirketi Air Canada'nın San Francisco-Toronto seferi yolcularından ABD Squash Milli Takımı oyuncusu 12 yaşındaki Fatima Abdelrahman, uçuş görevlilerinin "güvenlik aramasını" gerekçe göstererek yaptığı yoğun baskı sonucu başörtüsünü çıkarmak zorunda bırakıldı.

Başörtülü oyuncuya büyük saygısızlık!
Başörtülü oyuncuya büyük saygısızlık!
GİRİŞ 06.08.2019 21:56 GÜNCELLEME 06.08.2019 22:01
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Kanada basınında yer alan haberlere göre, düzenlenecek şampiyona için Air Canada'nın San Francisco-Toronto seferini yapan uçakla Toronto'ya gelen ABD Squash Milli Takımı'nın Müslüman oyuncusu Abdelrahman, uçağın kapısında uçuş görevlileri tarafından durduruldu. Görevliler güvenlik aramasını gerekçe göstererek, Fatima Abdelrahman'dan başörtüsünü çıkarmasını istedi.

'YOĞUN BASKI UYGULADILAR'

Abdelrahman, uçağa gelinceye kadar tüm güvenlik ve arama işlemlerinden geçtiğini ve pasaport kontrolünün de yapıldığını söylemesine rağmen, uçağa kadar gelen ve "uçuş menajeri" olduğu söylenen kişi de kendisine başörtüsünü çıkarmasının şart olduğu uyarısında bulundu. Abdelrahman, görevlilerin yoğun baskısı sonucunda başörtüsünü çıkarmak zorunda kaldı.

Fatima Abdelrahman, Kanada'da yayın yapan bazı televizyonlara yaptığı açıklamada, hayatında ilk kez anne-babası olmadan yalnız seyahat ettiğini vurguladı.

 

Görevlilerin ısrarı üzerine kimsenin olmadığı kapalı bir odada başını açabileceğini söylediğini aktaran Abdelrahman, bunun üzerine görevlilerin kendisini uçağın girişindeki köşeye çektiğini anlattı.

Fatima Abdelrahman, "(Burası kapalı bir yer değil, insanlar geçiyor) diyerek itiraz ettim, ancak bana 'Hayır, hayır burada kimse yok, çabucak başörtünüzü çıkarın da gidelim' dedi." ifadelerini kullandı.

Abdelrahman, ardından başörtüsünü çıkarmak zorunda kaldığını dile getirdi.  

ABLASI PAYLAŞTI, DESTEK MESAJI YAĞDI!

Fatima'nin ablası Sabreen Abdelrahman'ın olayı sosyal medya hesabından duyurmasının ardından Fatima Abdelrahman ve ailesine, Kanada ve ABD'den adeta destek mesajları yağdı.ŞİRKET ÖZÜR DİLEDİ

Tepkiler üzerine Air Canada şirketi yetkilileri ise yazılı bir açıklamayla özür diledi.

Air Canada Havayolları Sözcüsü Jenna Bennett imzası ile yapılan açıklamada, "Bu süreç daha iyi bir şekilde takip edilebilirdi. Yaşadıklarınız için sizden ve takım arkadaşlarınızdan özür dileriz." denildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Başörütüs
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Ruhi 11 ay önce Şikayet Et
  Tâ-Hâ Suresi (Ey Resûlüm!) Sana (kıyâmet gününde) dağlar(ın nasıl olacağın)dan soruyorlar; de ki: “Rabbim (o gün) onları ufalayıp savuracak!” “Onları(n yerlerini) dümdüz, bomboş bir hâlde bırakacak!” “Orada ne bir çukur, ne de bir tümsek göreceksin!” “O gün (herkes) o çağırıcıya (İsrâfîl’e) uyarlar; ona karşı yan çizmek yoktur. Öyle ki, Rahmân(’ın heybetin)den dolayı sesler kısılmıştır; artık seslerin en hafîfinden (yalvaran dudakların kıpırdaması, korkulu ayakların hışırtısından) başka bir şey işitmezsin!”
  Cevapla
 • Yurt 11 ay önce Şikayet Et
  Dunkoff lar, birde özgürlüklerden bahsederler.12 yaşındaki
  Cevapla
 • Tayfun 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiyedede aynı kafaya sahip insan çok. haddinden fazla hemide. çok uzağa gitmeye gerek yok. büyük şehirleri kazanınca gaza gelip otobüslerde yollarda sözlü bağıra bağıra saldırdıklarını unutmayın.
  Cevapla
 • Haydar 11 ay önce Şikayet Et
  İslam düşmanlığı, başka bir şey değil
  Cevapla
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  şerfsizler ALLAH CC NURUNU TAMAMLAYACAK
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle