Yusuf Yazıcı'nın Fransa ve Lille anıları!

Yurt dışında forma giyen Türk futbolcuların bir gününe ortak olan Sporcu Vizesi, Yusuf Yazıcı'ya konuk oldu.

GİRİŞ 08.12.2019 13:09 GÜNCELLEME 08.12.2019 14:48
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Siyamend Kaçmaz'ın hazırlayıp sunduğu ve TRT Spor'da yayınlanan Sporcu Vizesi, ünlü futbolcuların gurbetteki yaşamlarını gözler önüne sererken, bu haftaki programda milli takım ve Lille'in etkili silahı Yusuf Yazıcı'nın 1 günlük yaşamı ekrana geldi.

 

 

Çok samimi açıklamalarda bulunan Yusuf Yazıcı, Trabzonspor ile Lille arasında 2011'de Trabzon'da oynan karşılaşmada top toplayıcı olduğunu öğrenen şimdiki yöneticilerinin kendisine, "Siz öndeyken bize top atmıyordunuz" diyerek takıldıklarını anlatan genç oyuncu gülerek, "Evet bunu yaptım. İyi top saklarım; sanırım orada görüp beğendiler (gülerek)" dedi.

"Trabzon futbolcu fabrikası"

 

 

Renkli görüntülerin yer aldığı programda Siyamend Kaçmaz'ın "Trabzonluları niye üzdün?" sorusuna Yusuf Yazıcı, "Sadece Trabzonluları değil, ailemi de kendimi de üzdüm. Ama gitmem gerekiyordu, dışarıda ülkemi , şehrimi temsil etme zamanımın geldiğini hissediyordum. Trabzon için de iyi oldu; Trabzon bir futbolcu fabrikası. Bende fabrikanın ilk satışıyım. Ben buraya geldikten sonra insanlar Trabzonspor kulübüne bakacaklar "Bu oyuncu nereden geldi, var mı bundan daha?" diyecekler. Çok daha fazlası var. Trabzon bir futbol fabrikası" açıklamasını yaptı.

"Milli takımda şu anki jenerasyon çok iyi"

Milli takım ile ilgili de konuşan genç oyuncu, çok iyi bir jenerasyon ve uyum yakaladıklarını belirterek şunları söyledi: "Ülke olarak da çok yol kat ettik. Şu anki jenerasyon çok iyi; yaş ortalaması da iyi. Herkes bir birine yakın. Ayrıca ağabeylerimiz var hepsi tecrübeli oyuncular. Güzel bir ekibiz yani. İnşallah bu yardımlaşmamızı bu güzel ekip ruhunu Avrupa şampiyonasına da taşırız. Sonuca bakınca sporu seven bir ülkeyiz, futbolu ekstra bir seviyoruz. İnsanlarla bu mutluluğu paylaşınca daha da mutlu oluyoruz. Çünkü bizim başarımız onların başarısı, bizim mutluluğumuz onların mutluluğu. Beraber birleştikçe ve o mutluluğu paylaştıkça daha da mutlu oluyoruz."

"Kulüpte herkesin selamlaşması zorunlu"

Siyamend Kaçmaz'ın tesiste antrenman sırasında kendisini beklerken önünden geçen herkesin kendisi ile selamlaştığını hatırlatması üzerine ise Milli oyuncu, "Kulüpte tesiste içeri girdiğin andan itibaren kimi gördüysen selam vermek zorundasın. Herkes birbirine selam vermek zorunda. Hoca mesela soyunma odasına sonradan giriyor, herkese teker teker selam veriyor. Alt yapıdan hocalar geliyor herkese selam veriyor. Bütün oyunculara, doktor ekibine yardımcı hocalara herkese selam veriyor. Başkan gelince öyle. Kuralları böyle" dedi.

"Bana 'Yasisi' diyorlar"

Fransız taraftarlarının adını söylemekte zorlandığını onun yerine soyadını söylediklerini ve onu da Fransızca okunuşu ile "Yasisi" diyerek söylemeye çalıştıklarını belirten Yusuf Yazıcı, çok sıkı Fransızca dersleri aldığını ve az da olsa konuşur seviyeye ulaştığını belirtti.

İki ülke futbolu arasındaki başlıca farklılığın fiziksel açıdan göze çaptığını da belirten Milli oyuncu, "Burası daha güçlü oyunculara sahip bir lig ve onun için ben birazda ilk başlarda sıkıntı yaşadım. Fiziksel açıdan daha gerideyim ama her idmandan sonra ben ekstra çalışmalar yaparak aradaki farkı kapatmaya çalışıyorum ve her gün daha iyi oluyorum" dedi.

"Trabzonspor maçını izlerken istasyonu kaçırdık"

Lille'de kendisi gibi futbol oynayan bir diğer Milli oyuncumuz Zeki Çelik'in kendisine her konuda yardımda bulunduğunu da belirten Yusuf Yazıcı, başlarından geçen komik bir anı ise gülerek şöyle anlattı: "Zeki ile milli takıma gidiyorduk. Lille den Paris'e uçacaktık; Zeki ile trene bindik gidiyoruz. O benden daha eski burada. Her şeyi biliyor rota onda ona güvenerek hiçbir şeye karışmıyorum. Telefondan da Trabzonspor maçını izliyorum. Havalimanına yaklaştığımızı hissettim kafamı kaldırdım Zeki de birisine soruyor burası havalimanı mı diye. Yok bir sonraki dedi. Sonraki istasyona geldik, Zeki tekrar sordu burası havalimanı istasyonu mu diye… O da yok yok havalimanını kaçırdınız bir önceki istasyondu. Ben de o anda kulaklıklarımla maçı izliyorum ama anladım bir sıkıntı oldu. Çıkardım kulaklıkları Zeki ne oldu dedim. Sorma bir önceki istasyonmuş kaçırdık. Dedi hafifte kızardı. Şansımıza karşı yönden tren geldi binip uçağa yetiştik."

Sporcu Vizesi, geçtiğimiz sezon Cenk Tosun, Gökhan İnler, Okay Yokuşlu, Salih Uçan, Bülent Uygun, Atınç Nukan, Ümit Karan ve Koray Günter gibi önemli isimlere spor yaşamlarını sürdürdükleri ülkelerde konuk olmuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Vatmil 9 ay önce Şikayet Et
    Yusuf kardesim insallah alisirsin yoksa seneye trabzona donersin.
    Cevapla
  • Metin 9 ay önce Şikayet Et
    Lille de 2 maçtır yedek kalıyor lille kazanıyor, ilk 11 başladığı çok maçı lille kaybediyor veya berabere kalıyor, Kısaca lille ve Avrupa topçusu değil Anadolu topçusu...
    Cevapla