Burcu Ayhan finale yükseldi

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye rekortmeni milli atlet Burcu Ayhan, kadınlar yüksek atlamada finale yükseldi.

Burcu Ayhan finale yükseldi
Burcu Ayhan finale yükseldi
GİRİŞ 27.06.2012 12:01 GÜNCELLEME 27.06.2012 12:31

Helsinki Olimpiyat Stadyumu'nda devam eden şampiyonanın sabah seansında kadınlar yüksek atlamada yarışan Burcu Ayhan, atlayışına 1.78 ile başladı. Bu yüksekliği Ayhan, sırasıyla 1.83, 1.87 ve 1.90'lık yükseklikleri de ilk hakkında aşmayı başardı ve serisinde ve genel klasmanda ilk sırada yer alarak final hakkını elde etti.

İki seriden oluşan elemelerde, 1.90'lık dereceyi geçen veya en iyi dereceyi elde eden 12 atlet finale yükseldi.

Burcu Ayhan, ''İyi bir yarış çıkardım, finalde elimden gelenin en iyisini yapacağım'' dedi.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bugün başlayan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar yüksek atlamadaki atlayışlarını ilk hakkında geçerek finale çıkan Ayhan, yarış sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, gününde olduğunu ve iyi bir yarış çıkardığını söyledi.

Finalde de elinden gelenin en iyisini yapacağını belirten Ayhan, kendisine ait Türkiye rekorunu da geliştirebileceğini ifade etti.

-Örs elendi-

400 metre engellide piste çıkan milli atlet Tuncay Örs, serisini geçemeyerek şampiyonaya veda etti. 6 seriden oluşan elemelerde, serilerinde ilk 3 sırayı elde eden ve en iyi 6 dereceyi yapan atletler yarı finale yükseldi.

Tuncay Örs, 6 kişinin yarıştığı seride yarışa beşinci kulvarda başladı. Yarışı bir süre dördüncü sırada götüren Örs, yavaş yavaş arka sıralara geriledi ve mücadeleyi 52.63'lük zamanıyla son sırada bitirebildi.

Türk atletlerin sabah seansı, 100 metrede İzzet Safer'in, bayanlar 800 metrede Merve Aydın'ın, 400 metrede Mehmet Güzel, Yavuz Can ve Halit Kılıç'ın ve bayanlar 400 metre engellide Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım'ın yarışlarıyla sona erecek.

KAYNAK: AA