Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Aydın:

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Türk halkının ata sporu yağlı güreşe sahip çıktığını söyledi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Aydın:
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Aydın:
GİRİŞ 25.07.2015 10:55 GÜNCELLEME 27.07.2015 13:11

Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, 654 yıldır devam eden Kırkpınar'ın dünyanın en eski spor organizasyonu olduğunu vurguladı.

Güreşleri Türk halkının ayakta tuttuğunu, hangi meydan da yağlı güreş varsa seyircilerin koşarak tribünleri doldurduğunu ve ata sporu güreşe sahip çıktığını ifade eden Aydın, ''Nerede yağlı güreş varsa, hangi köyde, beldede ve ilçede yağlı güreş varsa seyircilerimiz koşarak oraya gelmiştir. Sahaları doldurmuştur. Ata sporumuz yağlı güreşe sahip çıkmışlardır'' diye konuştu.

Kırkpınar'a katılan bütün pehlivanlara başarılar dileyen Aydın, yarın akşam 654. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanını hep birlikte izleyeceklerini vurguladı. Kıran kırana olan güreşlerin çok zevkli geçeceğini anlatan Aydın, 7-8 başpehlivan adayının güçlerinin birbirine yakın olduğunu kaydetti.

Aydın, bir gazetecinin ''Ağa Selim 'yağlı güreşlerin federasyondan ayrılabileceğini' söyledi, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna federasyon olarak yağlı güreşlerin ayrılmasını doğru bulmadığını belirtti. Güreşin tüm dallarıyla bir bütün olduğunu ifade eden Musa Aydın, şu ifadeleri kullandı:

''Ağamız ne emrederse onu yaparız, ancak şu var; Dünya Güreş Birliği bütün geleneksel spor dallarını kendi bünyesinde topluyor. Dolayısıyla yağlı güreşi dünya güreşinden, Türk güreşinden ayrı düşünmek doğru değildir. Ayrışmamamız, birleşmemiz, birlikte güçlü olmamız lazım. Güreş tüm dallarıyla bir bütündür. Sayın ağamızın görüşlerine saygı duyuyorum. Ancak federasyon başkanı olarak yağlı güreşin ayrılmasını doğru bulmuyorum.''

 

- Güreşlerde 45 yaş sınırı

 

Başkan Aydın, bir başka gazetecinin ''Ahmet Taşçı'nın yaş konusunda sitemleri oldu, bu konuda ne diyeceksiniz?'' sorusuna ise Türkiye Güreş Federasyonu'nun Yağlı Güreş Yönetmeliği'ni hatırlattı.

Yönetmenlikte başpehlivanlık ve diğer boylarda yaş sınırının 45 olduğunu anımsatan Aydın, ''Yani bugün Ahmet Taşçı 57 yaşında. Bu yönetmelik ortadayken Taşçı'nın güreşmesi doğru değil. Taşçı bir efsane, bir şampiyon. Ancak ortada yönetmelik var. Artık güreşlerde idarecilik ve hakemlik yapması gerekir'' diye konuştu.

 

- Dünya Şampiyonası hazırlıkları

 

Musa Aydın, ABD'nin Las Vegas kentine yapılacak  Dünya Güreş Şampiyonası'na hazırlıkların devam ettiğini, milli güreşçilerin kampta olduğunu aktardı.

Dünya Şampiyonası'nda ilk defa kota uygulanacağını vurgulayan Aydın,  şunları kaydetti:

''2016'da Rio Olimpiyatları var. Bu Dünya Şampiyonası'nda ilk defa bir kota uygulanacak. Ondan dolayı çok büyük ve güzel bir organizasyon olacak. Herkes bir yıl öncesinden olimpiyat vizeli alarak hazırlanmak isteyecektir. İşimiz çok zor. Üzerimize düşeni yapıyoruz, çalışmalarımıza devam ediyoruz. başarılı olacağımıza inanıyorum.''

KAYNAK: AA