Volkan Demirel'in zaferi! O davayı kazandı

Volkan Demirel Taka Gazetesi'ne açtığı davayı kazandı.

Volkan Demirel'in zaferi! O davayı kazandı
Volkan Demirel'in zaferi! O davayı kazandı
GİRİŞ 17.11.2016 11:05 GÜNCELLEME 17.11.2016 15:37
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel’in, 2014’te çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrası fotoğrafını kullanarak, “Bu pislik bırakmadan Türk futboluna rahat yok” manşeti atan gazeteye açtığı davayı kazandı.

Hüseyin Avni Eker Stadı’nda 10 Mart 2014 tarihinde oynanan Trabzonspor-Fenerbahçekarşılaşması 1-0 Fenerbahçe lehine devam ederken, taraftarların çıkardığı olaylar nedeniyle müsabaka 45+9. dakikada hakem tarafından tatil edilmiş, Trabzonspor'un (3-0) hükmen yenik sayılmasına karar verilmişti.

Olaylı karşılaşmadan 3 gün sonra Trabzon’da faaliyet gösteren yerel gazete “Taka” maçtaki olayların başlangıç nedeni olarak Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel’i göstermiş ve Demirel’in fotoğrafını kullanarak, “Bu pislik bırakmadan Türk futboluna rahat yok” şeklinde manşet atmıştı. Sporcamiasında büyük yankı uyandıran manşete Volkan Demirel de tepkisiz kalmayarak, avukatı aracılığıyla Taka Gazetesi yetkilisi hakkında savcılığa şikayette bulundu. Bunun üzerine savcılık, Taka Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erol S. hakkında “alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açtı.

SANIK: VOLKAN SEYİRCİYİ TAHRİK ETTİ

Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Erol S., ifadesinde, olaylı maçın oynandığı dönem halk arasında Volkan Demirel ile ilgili rahatsızlık olduğunu belirti. Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra Demirel’in seyircileri tahrik ettiğini ve hakaret içeren kol hareketleri yaptığı kaydeden Erol S., “Bu nedenle toplumda büyük infial meydana gelmişti. Buradaki pislik ifadesinden maksadımız bir spor adamı futbolcunun yakışmayacağı davranışları ifade etme anlamındadır. Trabzonspor ile Fenerbahçe Kulübü birbirine düşman değil ezeli rakiptir. Söz konusu davada ‘pislik’ ifadesi kabullenilmeyen davranışlar anlamında kullanılmıştır. Kaba bir ifade olabilir ancak hakaret anlamında kullanılmamıştır” dedi.

Şikayetçi Volkan Demirel ise olay nedeniyle tarafına basın yolu ile hakaret eden kişiden şikayetçi olduğunu söyleyerek, “Bu suç nedeniyle zarar gördüm. Davaya katılmak istiyorum” şeklinde ifade verdi.

MAHKEME “PİSLİK” MANŞETİNİ SUÇ SAYDI

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanığın sarf ettiği “Bu pislik bırakmadan Türk futboluna rahat yok” cümlesinin eleştiri sınırlarını aşıp Demirel’in onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek mahiyette olduğunu belirtti. Mahkeme, bu nedenlerle sanığı bin 740 TL adli para cezası ile cezalandırdı. Sanık 5 yıl içinde suç işlediği takdirde bu para cezasını ödemek zorunda kalacak.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • doğru 2 yıl önce Şikayet Et
  gazeteciye, seni evinden aldırırım dediğinde futbol hayatı bitmeliydi
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Gazete cok dogru yazmis
  Cevapla
 • Yusuf Yenihayat 2 yıl önce Şikayet Et
  dogru yazmis
  Cevapla
 • osmanli imp 2 yıl önce Şikayet Et
  zorunuz var belli maçla alakaniz yok 3.0 :)
  Cevapla