Ersun Yanal: Caner, Arda, Selçuk'u...

Fenerbahçe'nin şampiyon teknik direktörü Ersun Yanal önemli açıklamalar yaptı.

Ersun Yanal: Caner, Arda, Selçuk'u...
Ersun Yanal: Caner, Arda, Selçuk'u...
GİRİŞ 09.05.2014 11:50 GÜNCELLEME 09.05.2014 11:50
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Genç oyuncu genç oyuncu diyorsanız da bugün etrafınıza bir bakın. Caner, Selçuk, Arda, Onur'u ilk kim oynattı? Piyasaya kim sürdü. Ben bu ülkede ilk kez bilimsel idman yaptırdım, diğerleri peşimden geldi.

Ersun Yanal'ı çok iyi tanımıyoruz. Belki onun bilgisayarı, konuşmaları, yükseliş hikayesini biliyoruz ama futbol için neler yaptığını tam olarak detaylıca bilmek gerek. Aslında Ersun Yanal "futbolun formatını değiştiren hoca" olarak tanımlanabilir. Kademe kademe ve başarıları sindirerek bu noktaya geldi ve F.Bahçe'de şampiyonluk yaşayan yeri hocalardan birisi oldu.

ANALİZLERİ İLK BEN YAPTIM

Futbolun bilimsel tarafını en iyi kullanan hoca ve bu konuda hakkını da vermek lazım. Dünya futbolunda bir gelişme olsa Ersun Yanal'ın laptopunda yerini alıyor. Bugünlerde belki bir çok teknik adam bu bilimsel çalışmalarıyla ön plana çıkıyor ama Ersun Yanal'ın bilimsel idman yaptırma ve bilimsel maç oynama konusundaki görüşü çok net: İdmanlarda ilk defa bilgisayar analinizi ben yaptım. Benden sonra diğerleri yaptı.

DİŞİMLE TIRNAĞIMLA GELDİM

Denizlispor'da 1996'da başlayan teknik patronluk serüveninde G.Birliği, A.Gücü gibi takımlarla 4 Büyükler'i bir sezonda yenme başarısı gösteren Ersun Yanal, 15 yıl önce rüyasını kurduğu F.Bahçe'ye sezon başında gelirken kendine güvenini göstermişti; bir yıllık sözleşme istiyorum. Bu konuda başarı hikayesini özetlemesini istedğimde ise yanıtı çok net oldu: Ben bu günlere dişimle tırnağımla geldi, sabrederek geldim.

4'ÜNÜ PİYASAYA İLK BEN SÜRDÜM

Gelelim, bu sezonki can alıcı konulara. Ersun Hoca ile konuşurken en çok eleştiri aldığı konulardan birisini sordum; "Hoca, iyi güzel de senin için niye gençleri çıkartmıyor diyorlar. Bu konuda ne dersin". Ersun Hoca'nın yanıtı çok kısa ve manidar oldu: Genç oyuncu genç oyuncu diyorsunuz da! Bugün etrafınıza bir bakın. Caner Erkin, Arda Turan, Selçuk İnan, Onur Kıvrak.. Bunların hepsini çocukken ben piyasaya sürdüm, ben oynattım. Bunları ben çıkarttım.

YAPACAKLARIMIN %50'SİNİ YAPTIM

Yanal: Yapacak çok işim var. Daha yapacaklarımın yarısını yaptım.

Konu dönüp dolaşıp F.Bahçe'de yapacaklarına geldi. Ersun Yanal bir sezonluk süreçte takımı şampiyon yaptı. Gelecek sezon için ise oldukça iddialı mesajlar verdi. Hoca'ya geçen sezonu ve yeni projelerini sorduğumda şu yanıtı aldım: Yapacak çok işim var. F.Bahçe'de yapacaklarımın sadece %50'sini yaptım.

TÜRKİYE'DE 2-3 OYUNCU VAR

Şu an F.Bahçe'nin elinde 24 oyuncu var. Caner'in dışında sözleşmesi biten yok. Hatta Krasiç ve Stoch da kiralık olduğu için geri dönecek. Herkes F.Bahçe'nin transferde kimleri alacağıın ve ne yapacağını merak ediyor. Özellikle yerli oyuncu alınacak mı? Bu merakımızı da Ersun Yanal şu cümlelerle giderdi: Transfer için raporumu hazırlıyorum. Ancak şu da gerçek. Türkiye'de fazla oyuncu yok, 2-3 tane var bizim alabileceğimiz.

AVRUPA'YA GÖRE BAŞKA TÜRKİYE'YE GÖRE BAŞKAN

Merak edilen konulardan birisi de gelecek sezonki planlama ve Şampiyonlar Ligi'ne F.Bahçe'nin gidip gidemeyeceğiz.. Bu konuda F.Bahçe CAS'ın gerekli kararını bekliyor ve Avrupa umudu sürüyor. Gelecek sezon planlarıyla ilgili Ersun Hoca'nın yanıtı şu oldu: Önümüzü görmemiz lazım. Avrupa'ya gidecek miyiz, gitmeyecek miyiz bilemiyorum. Gidereceksek ona göre kadro yapmamız gerekir. Gitmeyeceksek ona göre Türkiye kadrosu yapacağız."

4. YILDIZI TAKMAK İSTERİM

Hoca'ya gelecek sezon F.Bahçe ile G.Saray arasında yaşanacak 20. şampiyonluk yani 4. yıldız savaşıyla ilgili yorumu da merak konusuydu. F.Bahçe'de çeşitli projeleri vardı ve bunu gerçekleştirmek istiyor. Bu projelerden en büyüğü ve en önemlisine yanıtı, "4. yıldızı takmak isterim. 4. yıldız benim en büyük planım" şeklinde oldu.

YAŞLI DEĞİL TECRÜBELİ

F.Bahçe'de en çok tartışılan konulardan birisi de takımın yaşlı olması ile ilgili. 29 yaş ortalaması bir çok kesime göre "Bu takım yaşlandı, seneye işi zor" derken Ersun Yanal, "Önemli olan şu, sizin yaşlı değiniz oyuncu aslında tecrübeli oluyor. Benim en büyük arzum da tecrübe ile gençleri kaynaştırıp daha farklı bir takım ortaya çıkartmak" görüşünü savundu.

KAYNAK: AKŞAM
ETİKETLER
Fenerbahçe
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Cenk Belcika 5 yıl önce Şikayet Et
  Belcika Cenk. Mehmet ben anladim, belcikada yasiyor diye kitligi var sanma :-) Ben 4 oyuncu surdum diyor yani caner,arda,selcuk.. bende diyorum ki 20 yilda sen sadece bu 4unu mu parlatabildin?? insan gururlanir mi bunu derken? Her teknik adam bitane yildiz adayi cikartmasi lazim her sene 2 3 tane A Takima alinmasi lazim ve oynatilmasi lazim, adam 20 yilda 4 tane oyuncu ben buldum oynattim derse insan uzulur aglancak duruma duser, simdi neden oynatmiyor gencleri fenerde? yoksa hepsi yeteneksiz mi? Sampiyon oldun iste, oynat gencleri? Len fos bu adamlar bunlr kim teknik direktor kim..
  Cevapla
 • mehmetkonevi 5 yıl önce Şikayet Et
  cenk bey galiba yanlış anladınız.. bu futbolcu 4yıldız yada adayı değil. 20 şampiyonluğa 4 yıldız (liyakat nişanı) veriliyor. gs şampiyon olursa o 4. yıldızı takıp general olacak. fb şampiyon olursa 4. yıldızı o takacak.
  Cevapla
 • Cenk Belcika 5 yıl önce Şikayet Et
  Belcika Cenk. Vay be 20 yilda 4 yildiz cikartmis, yildizlarin 3u hala turkiyede, biri zar zor transfer oldu gitti.. Belcika takimi her sene 2-3 yildiz adayi cikiyor, ve bu adamda gururlaniyor 20senede 4tane buldum diye..
  Cevapla