Yeni stadyum inşa edilecek 22 il

22 şehire stat projesinde düğmeye basıldı. Doğu ve Güneydoğu illerine öncelik verilecek. Statların mimarisinde şehrin simgeleri kullanılacak. Stadyum inşa edilecek 22 il:

Yeni stadyum inşa edilecek 22 il
Yeni stadyum inşa edilecek 22 il
GİRİŞ 22.01.2012 13:00 GÜNCELLEME 22.01.2012 13:00
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Mehmet Ali Berber'in haberi

SABAH Gazetesi'nin, dün, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın ağzından verdiği müjde kapsamında statlarına kavuşacak şehirler belli oldu. 'Her ile bir Aslantepe' projesi ile yola çıkan bakanlık, statlar için Doğu ve Güneydoğu'daki illere öncelik verecek.

Statların yapım görevi Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredilirken, TOKİ birçok ilin stat projeleri ile ilgili protokolleri ve ihale şartnamelerini hazırladı. Statların ilk yapılacağı iller Sivas, Malatya, Batman, Mersin ve Gaziantep. Spor Bakanlığı, TOKİ'den, statların yapıldıkları illerin karakteristik özelliklerinden izler taşımasını isterken, inşaatı süren Bursa stadının 'Timsah' figüründe yapılması, tüm projelerde şehri ya da takımı anlatan modellerde stat yapılması fikrini doğurdu.

Malatyalılar, mimarisi kayısıyı andıran bir stada kavuşacak. Büyük heyecanla beklenen statlardan Mersin'inde yapılacak olanı karetta-karettayı andıracak.

İŞTE İLLER VE YENİ STATLARI

Malatya: Kayısı figürlü 25 bin seyirci kapasiteli inşa edilecek. 4 bin seyirci kapasiteli spor salonu yapılacak.

Batman: 15 bin kişilik stadın yanı sıra biri kapalı, iki açık tenis kortu ile 500 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzu yapılacak.

Sivas: 33 bin kişilik stat ve bin seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu, bin seyirci kapasiteli spor salonu yapılacak.

Gaziantep: 33 bin seyirci kapasiteli stat için fıstık ve baklava figürleri ön plana çıkıyor. Bin seyircili bireysel spor branşlarına uygun, 2 adet bin seyircili çok amaçlı spor salonu da yapılacak.

Bursa: 35 bin kişilik timsah stat.

Mersin: 25 bin kişilik stat kaplumbağa figüründe olacak.

Hatay: 25 bin kişilik stat yapılacak.

Trabzon: Akyazı projesi kapsamında 40 bin kişilik dev stat yapılacak.

Afyon: 15 bin kişilik.

SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • ayhan 8 yıl önce Şikayet Et
  Gerek varmi acaba?. trabzon, bursa, antep tamam.. sivas ta belki ihtac olabilir ama hatay a stad yapinca ne olacak? futbol klübünün var olup olmadigi maclarina 100-200 kisinin ancak gittigi nüfusu 50 bini ancak bulan sehirlere stad yapinca ne olacak? 13 milyonluk sehirde bir takimin maclarini 80 bin kisilik stadt ta 10 kisiye oynuyor.. stad yapmak yerine seyirciyi nasil tribüne cekerizin hesaplarini yapsaniz daha iyi edersiniz..
  Cevapla
 • sefa karabey 8 yıl önce Şikayet Et
  ...... trabzonspor buyuk takımım diyor ama nedense stadını devlet yapiyor bumu buyuklugun şikeci futbol cirkinleri.
  Cevapla
 • emre demirpolat 8 yıl önce Şikayet Et
  SERKAN'A. sen türkiye de yaşamıyorsun heralde son 10 yılda türkiye çağ atladı savunma sanayi deki yerli üretimleri görmüyosun heralde türkiye artık dışa bağımlı değil 10 yıl önceki gibi artık savas gemimizi,helikopterimizi,tanklarımızı,bunların yanında artık savaş ucaklarının yazılımları,şuan yerli otomobil üretimini, 2023 kadar kendi uçağımızı,vb.üretmeye başlayacağız işsizlik oranlarına bakıldığında sürekli düşüş var bunları görmüyosanız at gözlüğünüzü çıkarın türkiye artık dünyaya kafa tutuyor 10 yıl önceki ğibi elpençe durmuyoruz karşılarında ihracat,italat rakamları da ortada bunları burda uzun uzun yazsam sayfalar yetmez onun için anlayana bunlar yeter DURMAK YOK YOLA DEVAM...
  Cevapla
 • mehmet nihat ışık 8 yıl önce Şikayet Et
  illede oy vermemekmi lazım. ben ADIYAMANLI bir vatandaş olarak 9 yıllık AK parti iktidarı gerekli oyları almış ama en doğal hizmetlerden birtürlü nasibini almamış talihsiz ADIYAMAN ne yazıkki bu projelerdede yok suç hükümette değil oraya gönderdiğimiz koltuk sevdalı yerimi nasıl korurum derdindeki vekillerde şuda bir gerçektirki ADIYAMAN lı oylarının çantada keklik olmadığını gösterebilirse ŞANLIURFA BATMAN DİYARBAKIR HATAY MERSİN AFYON İZMİR vs illerine oy için yapılan hizmetleri alır o zaman ADIYAMAN kıymet verilir sağlıcakla kalın..,..
  Cevapla
 • medet 8 yıl önce Şikayet Et
  başkent.. bir ara aklınıza gelirse BAŞKENte de stad yapın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle