Kulüpler Birliği geri adım atmıyor! Büyükekşi yönetimine büyük baskı

Kulüpler Birliği Vakfı, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlık seçimlerinin erkene alınması için yeni bir açıklama yayınladı.

GİRİŞ 19.04.2024 23:52 GÜNCELLEME 20.04.2024 12:30
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Kulüpler Birliği Vakfı, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlık seçimlerinin erkene alınması için açıklama yayınladı.

Kulüplerin ortak paydada buluştuğu açıklamada TFF seçimlerinin 18 Temmuz değil, haziran ayında yapılmasını gerektiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı tarafından 18 Temmuz'da yapılacağı ilan edilen seçimli genel kurul tarihinin, aşağıda paylaştığımız sebeplerden ötürü Haziran ayının ilk haftasında yapılmasının elzem olduğunu düşünmekteyiz." ifadeleri yer aldı.

İşte Kulüpler Birliği'nden yapılan açıklama:

"Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı tarafından 18 Temmuz'da yapılacağı ilan edilen seçimli genel kurul tarihinin, aşağıda paylaştığımız sebeplerden ötürü Haziran ayının ilk haftasında yapılmasının elzem olduğunu düşünmekteyiz.

Ülkemizde futbol sezonu genel olarak her yıl Mayıs ayının bitimiyle kapanmakta, Avrupa Kupaları öne elemesi oynayacak kulüplerimiz açısından ise en geç Haziran sonu itibariyle futbol faaliyetleri yeniden başlamaktadır. Hal böyle iken, yeni sezon planlamalarının tamamının bu takvime uygun olarak yapılması gerekmektedir. Zira;

1. Spor kulüplerinin mali takvim yılı 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasındadır. Bu kapsamda, Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı’nda yapılması gereken değişikliklerin bu takvime uygun olarak yapılması kaçınılmaz bir gerçekliktir. Bu konularda yeni sezon için yapılacak değişiklikler için yeni yönetime kendi bakış açısı, futbol yönetim anlayışı ve ilkelerine uygun hareket alanı tanınmalıdır.

2. Ülkemizde futbol faaliyetlerinin sezon içerisinde ortaya çıkan eylem ve davranışlar, TFF Yönetim Kurulu ve Hukuk Kurulları ile diğer yürütme kurulları tarafından değerlendirilerek karara bağlanmaktadır. Gelinen noktada, en büyük sorun ülkemiz futbolunun organizasyonu ve idaresinden sorumlu TFF Yönetim Kurulu’na ve diğer kurullara duyulan güvensizliktir. Dolayısıyla, kurulların yönetim ve karar istikrarı sağlayabilmesi adına aynı yönetim anlayışı ile döneme başlaması ve devam etmesi elzemdir.

Bu sebeple, yeni seçilecek yönetimin kendi bakış açısı ve ilkelerine uygun kurullar oluşturması için yeni sezon başlangıcına kadar makul bir zaman dilimi tanınmalıdır. Yeni yönetim, 18 Temmuz’da seçildikten sonra kendi ilke ve bakış açısıyla yeterli çalışma zamanı olmasa da bu değişiklikleri yapmış olsa dahi ilan ve tahkim itiraz süreleri dikkate alındığında liglerin başlama tarihine yetişmesi mümkün değildir.

3. 2024/2025 futbol sezonunun 9 Ağustos 2024 tarihinde başlayacağı ilan edildiği göz önünde bulundurulduğunda; transfer dönemlerinin, lig statülerinin, A Takım listelerinin ve futbolcu uygunluklarının yeni yönetim tarafından hazırlanması fiilen mümkün olmayacağından, değişmesini talep ettiğimiz bugünkü anlayışla hazırlanması hedeflenen amaca hizmet etmeyecektir.

4. Yeni sezon için yapılacak olan hakem klasman atamalarının belirlenmesinin yeni seçilecek yönetim kuruluna bırakılması gerekmektedir. Bu sebeple yeni seçilecek yönetime hareket alanı bırakmayacak olan 18 Temmuz tarihinin kabulü mümkün değildir.

5. Ülke futbolunun yönetim esaslarını teşkil eden TFF Ana Statüsü, talimatlar, lig ve kupa statülerinin maddi gerçekliğe uygun olarak detaylı araştırma ve futbol paydaşlarıyla bilgi alışverişi neticesinde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan talimatların yıl içerisinde sezon devam ederken sürekli olarak revizyona uğraması hakkaniyet ve adalet duygularını zedeleyecektir.

En güncel örnek olarak 2023/2024 futbol sezonu içerisinde Futbol Disiplin Talimatı’nın 44.maddesinin 3.fıkrasında yapılan değişikliğin tahkim kurulu tarafından iptal edilmesi karşımıza çıkmaktadır.

6. 2024/2025 sezonu TFF bütçesinin mevcut Yönetim Kurulu tarafından belirlenirken, seçilecek yeni yönetimi etkileyebilecek kararların alınma ihtimali de bugünkü talebimizin ne kadar haklı olduğunu ortaya koymaktadır.

Ülkemiz futbolunun içerisinde bulunduğu kaotik durum, bir gün dahi gecikmeyi kaldırabilecek noktada değildir. Bunun için hep birlikte şahsi menfaat ve beklentilerimizi bir kenara bırakarak Haziran ayı başında TFF Seçimli Genel Kurulu’nu yapmak zorundayız.

Bugün bu sorumluluktan kaçanlar tarihte Türk futboluna verdikleri zararla hatırlanacaktır.
Kamuoyunun bilgilerine arz ederiz,

Saygılarımızla."

Osman Kocaer Haber7.com - Spor Editörü
Haber 7 - Osman Kocaer

Editör Hakkında

26 Temmuz 1997'de Ankara'da doğdu. Lisans eğitimini 2020 yılında Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun olarak tamamladı. Gazeteciliğe 2017 yılında Konya'da başladı. 2022'nin Haziran ayından itibaren Haber7.com'da spor editörü olarak çalışmaya devam etmektedir.
YORUMLAR 45
 • DARK 1 ay önce Şikayet Et
  Arı kovanına çomak sokan Ali Koç, rantın kaymağını yiyenler ve onların taraftarlarınca sevilmiyor ve saldırıya maruz kalıyor. Çetebaşı TFF dir.
  Cevapla
 • Vatandaş38 1 ay önce Şikayet Et
  Bu futbol ali koç gelene kadar böyle koaslar yaşamamıştı bence ilk önce o gitsin sonra TFF seçime gider biri gelir, süper kupa Arabistan da oynansın diye teklif verdi kabul edildi oynamadı Urfa'da oynasın diye teklif verdi sahaya çıkamadı Avrupa'dan d a elendi dur bakalım neler çıkaracak şimdi
  Cevapla
 • Önce sen ! 1 ay önce Şikayet Et
  Fenerin başkanı neden hala gitmiyor, taraftar onu sorgulasın. Yıllardır gr başarısı yok, kulüp dibe vurdu , kendi gideceğine o erdemi göstermeyip çevreyele uğraşıyor. Önce sen git de fener kurtulsun başarısızlık batağından
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ali Koç uzaklaştırılmadıkça futbol camiasında huzursuzluk, fitne, fesat bitmez...
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Zenginler neden hep kulüplerin başında sonra ülkeyi karıştırıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle