Valencia'nın kırmızı kartı doğru karar mı? MHK açıkladı...

Murat Ilgaz ile UEFA Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, haftanın kritik hakem kararlarını değerlendirdi.

Valencia'nın kırmızı kartı doğru karar mı? MHK açıkladı...
Valencia'nın kırmızı kartı doğru karar mı? MHK açıkladı...
GİRİŞ 30.08.2022 23:21 GÜNCELLEME 30.08.2022 23:21
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Yardımcısı ve Hakem Hocası Murat Ilgaz ile UEFA Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, yayıncı kuruluşta haftanın kritik hakem kararlarını değerlendirdi. 

İşte hakemlerin pozisyonları değerlendirme

Alanyaspor - İstanbulspor karşılaşmasında 85. dakikada yaşanan pozisyonun değerlendirilmesi

Hugh Dallas: Sarı kart olması doğru

Hugh Dallas: Gördüğünüz gibi 7 numaralı savunma oyuncusu açık şekilde ayağını fazlaca kaldırıyor ve rakip oyuncuya vuruyor. Oyuncu yere düşüyor. Hakem pozisyona yakın ve bu tehlikeli hareket olduğu için sarı kart olması doğru.

Alanyaspor kırmızı kart posizyonu

Murat Ilgaz: Doğru bir uygulama

Murat Ilgaz: Doğru bir uygulama. Hakemlere tolerans göstermemesini söyledik. Gerekiyorsa ikinci sarı kart göstermeleri gerekiyor.

Kayserispor - Giresunsppor 45+2'de yaşanan VAR değerlendirmesi

​Hugh Dallas: Hakem neden VAR'a gitti anlamadık

Hugh Dallas: Bu olaya baktığınızda televizyondan açıktı. Hakem neden VAR'a gitti anlamadık. Hakemleri eğitmeye çalışıyoruz. Top hareket halindeyken topu düşeceği yeri tahmin etmeleri ve doğru açıda durması gerekmesini istiyoruz. VAR bu pozisyonda hızlıca devreye girdi. Hakem izledi ve sarı kart gösterip penaltıyı verdi.

Alanyaspor - İstanbulspor karşılaşmasında 66. dakikada yaşanan pozisyonun değerlendirilmesi

Murat Ilgaz: Burada hakemin penaltı vermesi gerekir

Murat Ilgaz: Eğer bir oyuncu bilerek oynadıktan sonra top eline gelirse burada bir ihlal yoktur. Herhangi bir şekilde sekme dahi olursa eline gelirse burada ihlal vardır. Bu pozisyonda yerden sekiyor ve ayağına geliyor. Burada hakemin penaltı vermesi gerekir. Hakem ilk kararında ısrarcı oldu ve oyunu devam ettirdi. Burada yapması gereken penaltı vermesi gerekir. VAR'dan sonra görmemiş olsa bile penaltı gerekirdi.

Hugh Dallas: Türkiye'de VAR'ın sürekli oyuna dahil olmasını istemiyoruz

Hugh Dallas: Burada bizi şaşırtan şey Türkiye'de VAR'ın sürekli oyuna dahil olmasını istemiyoruz. Normalde VAR hakemi çağırdığı zaman burada açık hata olması gerekiyor. VAR doğru yaptı ama hakemin kendi kararını uygulamasıydı. Burada oyuncunun kolu ciddi şekilde doğal olmayan konumda. Açık şekilde penaltıydı. Son karar hakeme aitti ve kararını değiştirmedi.

Trabzonspor - Galatasaray maçının 3. dakikasında yaşanan pozisyon:

​Murat Ilgaz: Verilen karar doğru

Murat Ilgaz: Verilen karar doğru. VAR'da penaltı olmadığını görüyor ve hakemin kararını uyguluyor. 

Huhg Dallas: Burada penaltı verilseydi eğer çok çok ağır olurdu

Huhg Dallas: Hakemin olduğu pozisyon doğru yer.  Top Galatasaraylı 5 numaralı oyuncudan geliyor ve Trabzonspor'un oyuncusuna çarpıyor. Burada penaltı verilseydi eğer çok çok ağır olurdu. Hakem doğru karar verdi.

Trabzonspor - Galatasaray maçının 87. dakikasında yaşanan pozisyon:

​Huhg Dallas: Bu karar doğru. Penaltı verilmez

Huhg Dallas: Bu tür pozisyonlarda top ele çarptığı zaman oyuncuların itirazı doğru ama top savunmacıdan sekiyor ve eline çarpıyor. Sacha Boey'in elleri yukarıda ve kasıtlı hareket yok. Oyuncu topun nereye gittiğini görmüyor. Bu karar doğru. Penaltı verilmez.

Valencia, kırmızı kartı doğru mu?

​Huhg Dallas: Kırmızı kart doğru

Huhg Dallas: Valencia rakibine şiddetli tekme atıyor. Kırmızı kart doğru. Hakem pozisyonu yakaladı. Yakalamasaydı eğer VAR hakemi uyaracaktı. Kırmızı kart gösterilecekti. Oyuncuların böyle davranmamasını öneriyorum.

Adil Demirdağ'ın kartları doğru mu?

​Murat Ilgaz: İki kartta doğru karar

Murat Ilgaz: Adil Demirbağ'ın yediği iki kartta doğru karar. 

​Huhg Dallas:  Hakemleri uyarıyoruz

Huhg Dallas: Bu kararlar hakem için kolaydır. Hakemin görevi oyuncuları sahada tutmak ama oyuncular oyunun akışında bunu yapamıyorlar. Hakem de oyuncuları tutmakta zorlanıyor. Adil'in sarı kartı doğru karar. Hakemleri uyarıyoruz. Ucuz sarı kart vermeyin diye. Ama bu karar da sert hareket var. 

SeyfullahKAYGUSUZ Haber7.com - Editör
Haber 7 - SeyfullahKAYGUSUZ
YORUMLAR 59
 • Murtaza 3 ay önce Şikayet Et
  Bu hakem hocasi hug dagles mi kimin kayigina binoyorsa onun dudugunu caliyor birakin bu isleri FENERBAHÇE dusmsnlari
  Cevapla
 • taraftar 3 ay önce Şikayet Et
  valencia hakeme kızıyor eğer sen iyi topcu olsaydın o hareketi yapmazdın tüm yorumcular ve mhk hakemleri doğrudan kırmızı diyor valencia değil diyor bu iyi topcu değil iyi topcu o dakikada takımına kalleşlik yapmaz utanmadan açıklama yapmış arda kardeşlere kızıyor maçı fener değil valencia kaybetti
  Cevapla
 • Özel biri 3 ay önce Şikayet Et
  Valencia Adana Demirspor maçında defansın göğsünün üstünde topa ayak kaldırmasi tehlikeli hareket faul olucagina penaltı verdiler demekki FB ye olunca kıyamet kopuyor Adana'ya olunca sessiz kıs kıs gulun yemezler Konya'nin 2 ci gokunude vermediler yatsın kalksın dua etsinler .
  Cevapla
 • Kadıoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Takım konusunda taraf olabilirsiniz! Ama seyir noktasında tarafsız ve samimi olamazsanız o izlediğiniz maçtan gerçekten keyf alamazsınız. Dürüst olmak bir erdemdir. Maalesef biz taraftarlarında TFF den bir farkımız yok :( Dürüst olmak gerekirse bende maçı izledim ve bana göre, sizlerde dikkatli izlerseniz konya sporlu futbolcunun el hareketleriyle sataştığını ve tahrik ettiğini göreceksiniz. Sonrası öldüğünü zannettiğimiz üç kağıtçı sahtekar konyalı futbolcu? ne hikmetse kırmızı karttan sonra birden bire canlandı :) Hangi takım oyuncusu olursa olsun karakter önemli...
  Cevapla
 • emre19 3 ay önce Şikayet Et
  Hakemlerimiz hala profosyonel degil, federasyon size bir duduk vermis, birde yetki, gordugunuzu uygulayip dudugu calin, top elle bulusursa, ceza sahasi icinde penalti,disrda ise endirek vurus, iki takimda bunu yapmissa kasitli yapti top ele carpti deme hemenl cezalandirmayi yap. Bana yapiti ona yamadi dedirme, sade biraz cesaret kurali uygula kendini kurtar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle