Maliyeden, Süper Lig'e şok baskın! İnceleme başlatıldı

2020 yılına ait beyanlarını yapmayan ya da eksik beyanda bulunan 40 futbolcu için inceleme başlatıldı. Bunlardan 7'sinin yabancı, 33'ünün yerli olduğu öğrenildi.

Maliyeden, Süper Lig'e şok baskın! İnceleme başlatıldı
Maliyeden, Süper Lig'e şok baskın! İnceleme başlatıldı
GİRİŞ 27.08.2022 11:34 GÜNCELLEME 28.08.2022 00:41
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

27 Mayıs 2020'de yapılan düzenlemeye göre, 1 Kasım 2019'dan sonra imzalanan profesyonel futbolcu sözleşmelerinde, 600 bin TL'yi geçen brüt kazançlarda kulübe yüzde 20, futbolculara da yüzde 20 vergi ödemek zorunluluğu getirildi.

Ancak 31 Mart 2021'de beyanname süresi dolmasına rağmen Süper Lig'den 15, TFF 1.Lig'den ise sadece 1 futbolcunun beyanname verdiği daha önce gündeme gelmişti. Maliye Bakanlığı beyanname süresi dolmasına rağmen gerekli işlemleri yapmayan oyuncular hakkında inceleme başlattı.

YURT DIŞINA ÇIKANLAR VAR

Şu ana kadar vergi incelemesi başlatılan Süper Lig'de forma giymiş futbolcu sayısı 40'ı buldu. Bunlardan 7'sinin yabancı, diğer 33 kişinin ise yerli olduğu öğrenildi. Vergi incelemesine tabi oyuncular arasında söz konusu dönemde Süper Lig'de oynayıp, daha sonra ayrılmış ve ülke dışına çıkmış oyuncular da var.

Ülke dışına çıkan oyuncuların yerine getirmediği vergi yükümlülüklerinin tahsili için de süreç başlatıldı. Uluslararası anlaşmalar gereği vergi tahsilatı zaman alsa da yurt dışındaki oyunculardan gerekli ödemeler alınabiliyor.

YABANCILAR DAHA TİTİZ

Söz konusu futbolcuların vergi aslı, vergi ziyaı ve gecikme faiziyle birlikte ödemeleri gereken miktarın 40 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu inceleme 2020'yi kapsıyor. 2021 Mart ayında dolan beyanname süresinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için ise işlemlerin daha sonra yapılması bekleniyor. Vergi yükümlülüğünün yerine getirilmesi konusunda yabancı oyuncuların daha hassas davrandıkları da belirtiliyor. (Akşam)

Mehmet Can Belören Haber7.com - Spor Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Can Belören

Editör Hakkında

Gazeteciliğe 2007 yılında Marmara FM'de başladı. 2009 yılından bu yana Haber7.com kadrosunda yer alıyor. Haber7.com'da gündem editörü, görsel editör, spor editörü görevlerinde bulundu. Şu an Haber7.com Spor Sayfası sorumlusu olarak meslek hayatına devam etmektedir. Mehmet Can Belören; Medya ve İletişim ile Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezundur.
YORUMLAR 55
 • Mustafa Akın 1 yıl önce Şikayet Et
  Topçular gariban değil ki, o yüzden vergilerinin silinmesi lazım.
  Cevapla
 • İZMİR 1 yıl önce Şikayet Et
  Vergi kaçırmanın PARA Aklamanın deyirmeni kulüpler batık kulüplere başkan olmak için canatanlar batmış kulüpb nasıl ödüyor o paraları borcu olan tüm kulüp dernek ne varsa kapatacaksın
  Cevapla
 • Vergi uzmanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir kerelik af gelsin adamlar top mu oynayacak vergilerlemi uğraşacak bundan sonrada klübe bindir peşin peşin al yani
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  vergi uzmanı?
  Cevapla
 • ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  şaka mısın.
  Cevapla
 • Yado 1 yıl önce Şikayet Et
  Yillik 3 milyon euro yani 55 milyon,namı diğer trilyon kazanacak ve vergisi af olacak öyle mi.umarim şaka yapiyorsun yoksa bu saf olamazsın.
  Cevapla
 • Fellini 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimse cuvaldısı kendine batırmıyor hergün sen değilmisin, benim takım hangi yıldız futbolcuyu alacak diye merakeden, bırskıcaksınız bu işleri her şeyin bir bedeli var
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Günaydın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle