Nihat Özdemir'den Spor Yasası yorumu

Türkiye Futbol Federasyonu Nihat Özdemir, Komisyon'dan geçen Spor Yasası için "Artık gelirleri kadar borçlanabilecek olan kulüpler, dernekten şirket statüsüne geçecek. Türk sporu için hayırlı olacak." ifadelerini kullandı.

Nihat Özdemir'den Spor Yasası yorumu
Nihat Özdemir'den Spor Yasası yorumu
GİRİŞ 01.04.2022 11:43 GÜNCELLEME 01.04.2022 11:43

Spor Yasası'nın Komisyon'dan geçmesiyle ilgili Sabah gazetesine konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, yasanın Türk sporu için iyi olduğunu söyledi.

Türk kulüplerinin finansal açıdan zor günlerden geçtiğini belirten Özdemir, "Kulüplerimizin en önemli sorunu mali yapıları. Çünkü yönetim­ler göreve geldiklerinde hep kulüplerini borç­landırmışlar. Yönetimler gelirleri kadar ancak borç­lanabilecekler. Bunun dışında borçlanmalar yapılırsa kulüp yöne­tim kurulu üyeleri ya da kulüp başkanları bun­dan direkt sorumlu ola­cak. Yasayla bütün spor kulüpleri dernek statüsünden anonim şirket statüsüne geçecek. Türk sporu için hayırlı olacak" ifadelerini kullandı.

Spor Yasası neler vadediyor?

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Peki bu yasa neler vadediyor?

Spor kulübü ve spor anonim şirketi başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri mali yükümlülüklerine aykırı hareket etmeleri halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Futbolcu ile imzalanacak menajerlik sözleşmesinin noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunlu olacak. Menajerlik sözleşmesi en fazla 2 yıl için yapılabilecek. Fiil ehliyetine sahip olmayan küçükler için vasi veya velayet sahibinin imzasının bulunması zorunlu olacak. Menajerlik sözleşmesi, tarafların isimleri, sözleşme tarihi ile süresi, menajerlik faaliyetinin kapsamı ile bundan kaynaklanan ücreti, ödeme koşulları, menajerin edimleri, fesih hükümleri ve tarafların imzalarını içerecek.
Spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri tarafından söz konusu belirtilen ücret sınırlamalarına uyulmaması durumunda haklarında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Söz konusu ücret sınırlamalarına uyulmaması durumunda menajerin menajerlik lisansı iptal edilecek.