Süper Lig'de flaş istifa! Başkan bıraktı...

Süper Lig ekiplerinden Antalyaspor'da Kulüp Başkanı Ali Şafak Öztürk, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Süper Lig'de flaş istifa! Başkan bıraktı...
Süper Lig'de flaş istifa! Başkan bıraktı...
GİRİŞ 19.01.2021 17:34 GÜNCELLEME 19.01.2021 18:23
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk istifa ettiğini açıkladı. Öztürk, istifa sebebini maddi ve manevi yıpranma olarak gösterdi.

Antalyaspor'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "En sonda söylenmesi gerekeni en başta söyleyelim; Öztürk ailesi olarak Antalyaspor yönetimini bırakma kararı aldık. Bırakırken 'nereden aldık, nereye geldik ve hangi şartlarda bırakıyoruz' konusunu net olarak kamuoyu ile paylaşmak üzere bu açıklamayı yapma gereği duyuyoruz. Öztürk ailesi olarak 30 Haziran 2016 tarihinde bu şanlı armayı taşıyan bayrağı emanet aldığımızda o günkü kur üzerinden 41 milyon Euro borç ile devraldık. Antalyaspor'un bugün itibarı ile 7 milyon 700 bin Euro ihtilaflı dosyalar ve cari borcu bulunmaktadır. 1 Ocak 2021 tarihine kadar mevcut teknik ekibin, futbolcuların ve personelin bütün alacakları ödenmiştir" denildi.

"Neredeyse borçsuz bırakıyoruz"

Bu süreçte Öztürk ailesine ait olan şirketlerden yapılan sponsorluk ödemelerinin 45 milyon TL olduğunu ifade eden Öztürk, "Ayrıca Öztürk ailesi olarak Antalyaspor'umuza 85 milyon TL nakit olarak harcanmıştır. Toplamda 130 milyon TL olan bu ödemelerin dışında kulübümüzün banka borçları olarak görünen finansman gideri olan 61 milyon Euro ve 88 milyon TL'yi yine Öztürk ailesi olarak ödemeye devam edeceğiz. Bugün itibari ile Antalyaspor'un hiçbir geliri üzerinde icra, temlik veya herhangi bir kısıtlama yoktur. Buna ek olarak TFF'den elde edilen günü geçmiş alacak tutarımız 9 milyon 900 bin TL, ayrıca stopaj iadesinden beklenen tutar 8 milyon 600 bin TL'dir. Bugünkü mali tablo içerisinde 41 milyon Euro borç ile devraldığımız Antalyaspor'u neredeyse borçsuz bir kulüp olarak bırakıyoruz" dedi.

Yatırımlar

Antalyaspor’un mali yapısı ile borç yükü taraflarından finanse edildiği için Süper Lig'in en borçsuz kulüplerinden biri haline geldiğini açıklayan Başkan Öztürk, "Bugüne kadar kulübümüzün bundan sonraki varlığını sürdürebilmesi ve kalıcı gelir kaynaklarının yapılması adına yaptığımız hizmetleri de kısaca gözden geçirmek gerekirse; hafriyat işinde yıllık oluşan gelirimiz 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında düzenli hale gelmiştir. Bugünkü değeri yaklaşık olarak 30 ila 40 milyon TL olan benzin istasyonu da bu sürede kulübe kazandırılmıştır. Hasan Subaşı Tesisleri'nin sahası ve binası tamamen yenilenmiş, Atilla Vehbi Konuk Tesisleri günün bilimsel şartlarına göre modernize edilmeye devam edilmiş ve 2 adet ilave çim saha yapılmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

"Yıprandık"

Geçen zaman içerisinde Öztürk, ailesinin hem maddi hem de manevi olarak çok yıprandığına değinen Ali Şafak Öztürk, "Aile olarak aldığımız karar doğrultusunda Antalyaspor yönetimini bırakmaya kararı verdik. Bu kararı alırken gurur duyduğumuz bir tabloyla veda ediyoruz. Bugün itibari ile bakıldığında Türkiye Süper Ligi'nde kadrosunda en az sayıda yabancı futbolcu bulunduran, hemen hemen her yaş kategorisinde milli oyuncusu olan, altyapısı ve A takımda oynattığı genç futbolcu sayısı ile örnek gösterilen bir kulüp haline getirdik" diye konuştu.

"Üzerimize düşeni yaptık"

55 yıllık kulüp tarihinin en fazla puan, en iyi sırada ligi tamamlama, bir sezonda en fazla galibiyet, en az yenilgi, seyirci rekoru gibi daha birçok rekoru kırarak sonraki yönetimler için çıtayı yükseltip, bıraktıklarını vurgulayan Öztürk, "Son 5 yılın puan durumuna bakıldığında görevde olduğumuz sürece Süper Lig'in en başarılı 6'ncı takımı olduk. Pandemi döneminde Türkiye'yi bırakın, dünyada örnek gösterilecek bir yönetim tarzıyla sadece sahada değil, söz konusu sağlık olduğunda da en hassas şekilde ve büyük bir fedakarlıkla üzerimize düşeni gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

"Kulübümüze bundan sonraki dönemde başarılar diliyoruz"

Ali Şafak Öztürk, açıklamasını şu cümlelerle sonlandırdı:

"Bizim için en fazla gurur duyulacak olan özelliğimiz ise, aynı sezon içinde en fazla altyapıdan oyuncuyu A takıma kazandırma, alt yapıdan 14 milli oyuncu çıkarma ve artık Türkiye'de örnek gösterilen altyapı sayesinde sporcu yetiştirip düzenli olarak Türk futboluna kazandırma projemizdir. Her yıl kadro kalitemizi artırmakla kalmayıp genç yıldız adayları ile dinamizmimizi ve sağlıklı kulüp yapısını oluşturma başarımızdır. İlk günden bugüne kadar reklam, koltuk, makam peşinde olmadığımızı söyledik, bugün de aynı söylemlerle yönetimi bırakma kararı alıyoruz. Antalyaspor'un sahipsiz kalmayacağına olan inancımızla, bizden daha iyi yöneteceğine inananların önünü açıyor, kulübümüze bundan sonraki dönemde başarılar diliyoruz."

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Yasir gün 1 ay önce Şikayet Et
  Para bitti corona dan dolayı turist gelmiyor.
  Cevapla
 • Levrok 1 ay önce Şikayet Et
  helal olsun.
  Cevapla
 • szr 1 ay önce Şikayet Et
  Paranı ne kadar boş işlere harcamissin fakir doyursaydin keske
  Cevapla
 • Levrok 1 ay önce Şikayet Et
  CHP yi destekleyenler, senin gibi tiplerden biktiklari icin destekliyorlar. Tek hak verdigim mevzu budur. Herkese akil verme hakkin yok. Baskalarinin sevdigi birseye BOS deme hakkin yok. Senin icin bos ise ne isin var bu sayfada ?
  Cevapla
 • La biga 1 ay önce Şikayet Et
  Üç büyükler de beyaz yakalı gizli başkanlardan bi kurtulsa futbol o zaman daha temiz daha zevkli bi olacak .
  Cevapla
 • Hakan Kurtoglu 1 ay önce Şikayet Et
  Bir fbli başkandan kurtulduk darısı sivas,rize,göztepe,denizli,Malatya ,Alanya,Ankara gücü,kasımpaşa ve karagümrükün başına
  Cevapla
 • FB1907 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ne büyük bir kuyruk acısı hayatınızın heranında..çok zor çok kötü bir durum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle