Hikmet Karaman'dan yabancı kuralı yorumu

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, deplasmanda Sivasspor'u 1-0 mağlup ettikleri maçın ardından konuştu.

Hikmet Karaman'dan yabancı kuralı yorumu
Hikmet Karaman'dan yabancı kuralı yorumu
GİRİŞ 08.07.2020 23:22 GÜNCELLEME 08.07.2020 23:22

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, Sivasspor maçı sonrası konuştu.

Hakem performansı için konuşan Karaman, "Çok zor bir maç. Bitigen hocayı Başakşehir maçında gördüm. Biz galip gelirken de, mağlup olurken de bazı şeyleri anlatmaya çalışıyoruz. 4. hakemi de kutluyorum. Taktik verirken çizgiyi aşıyorsun. Beni attıran hocamın yönettiği maçlara da baktım. Çizgi aşılır pozisyonlarda taktik verilirken. Farklı bir günde, farklı bir ortamdayız nihayetinde." dedi.

"Türk oyuncuların da haklarının yenmeyeceği bir sistem olsun"

Karaman, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulunun, Süper Lig ve TFF 1. Lig'de yabancı oyuncu kuralında değişikliğe gitmesiyle ilgili soru üzerine ise şunları kaydetti:

"Bu konuya iki taraflı bakmak gerekiyor. Yani sınırlandıralım da diyebilirsiniz veya serbestlikte belli kurallar koyalım da diyebilirsiniz. Bence ulemaların, konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilerin iyi bir çalışma yapması gerekiyor. Çünkü biz teknik adamlara bu sorular spontane soruluyor. Geçmişten deneyimimiz var, 5+2, 4+2, +2'lerin hepsine karşı çıktım. Kulübeyi bozuyor, teknik adamı bozuyor, taktiksel değişikliği bozuyor. Yabancı çıkartıp, yabancı sokmak zorunda kalıyorsunuz. Ama genelde düşünüldüğünde kaç yabancıyla kulüpler devam edebilsin. Bunu geri plana baktığınızda 3-4 sene sözleşmesi olan kulüplerimiz var, bir sürü para vermişler yabancılara. Yani işin ehli olan insanların bir araya gelip bir fikir yapması gerekiyor. Şahsi kanaatim iyi olan, takımı geliştirecek, takıma katkı yapacak, takımın karakterini yükseltecek yabancıların olması gerekiyor. Ama Türk oyuncularının da hakları yenmeyecek bir sistem olsun. Yabancılar ekonomik haklarını istediği gibi savunurken yerli oyuncuların da aynı şekilde hakları olması lazım."

"Dinlenme süresinin uzun olması bence futbolcumuz açısından çok önemli"

Teknik direktör Karaman, Süper Lig'de yeni sezonun 11 Eylül'de başlayacak olmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede de "En azından milli takım, oyuncuların formu ve hazırlık maçları düşünülüyor. Yani bu gibi konularda kollektif empati yapmak gerekiyor." dedi.

Bu gibi durumlarda Türk futbolunun menfaatine göre kararlar alınması gerektiğine işaret eden Karaman, hafta içi maçlar oynanmaya başlamasıyla birlikte sakatlıkların çoğaldığını savundu.

Karaman, oyuncuların pandemi döneminden sonra ne kadar hazırlıklı olduğunun tartışılması gerektiğini sözlerine ekleyerek, "Dinlenme süresinin uzun olması bence futbolcumuz açısından çok önemli." ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL