İşte TFF'nin yabancı sınırı önerisi!

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)'nun yabancı sınırı görüşünü paylaştı.

İşte TFF'nin yabancı sınırı önerisi!
İşte TFF'nin yabancı sınırı önerisi!
GİRİŞ 02.07.2020 19:37 GÜNCELLEME 02.07.2020 19:38
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, beIN Sports'a yaptığı açıklamalarda TFF'nin kulüpler ile yaptığı görüşmede ilk 11'de önümüzdeki sezon 8, daha sonraki sezonlar için 7 ve 6 yabancı sınırlaması getirmeyi planladığını söyledi. Öte yandan Sepil, önümüzdeki sezon takımların kadrosunda en fazla 12 yabancı oyuncuya izin verilmek istendiğini kaydetti.

 

 

İŞTE MEHMET SEPİL'İN AÇIKLAMASI

Yabancı sınırı kritik bir konu. Öyle bir konu ki herkes kendine göre haklı. Biz kulüplerle neyi tartıştık? Bize bir öneriyle gelindi federasyon tarafından ve kulüplerin düşüncesi soruldu. Geçmişte konuşma bazında, resmi olmayan bir takım görüşmeler yapıldı. Bu konunun herkes tarafından değişik değerlendirildiğini de biliyoruz. Burada Nihat başkana iltifat yapmam gerekiyor. Kulüpler Birliği Başkanı seçildiğimde, kulüpler olarak tek bir görüş oluşturma şansımız olmadığını söyledim. Kulüpler bunu kendi arasında değerlendirsin, aynı zamanda federasyonun görüşü nediri sorduk.

 

 

Federasyon hem milli takımdan, hem de kulüplerden sorumlu. Hem milli takım hocalarının görüşlerini almaları, hem de kulüplerin görüşlerini almaları gerekiyor. Kulüpler geldiğini biliyordu ama bizden toplu bir görüş gelmemişti. Federasyon, bir planlamanın milli takımlar için uygun olduğunu düşündük diye görüş verdi.

YABANCI SINIRI VE ALTYAPI KONUSU

Ortada verilmiş bir karar yok, sadece Kulüpler Birliğine federasyonun bir öneri paketi var. Kaç oyuncuyla imzalayabilir konusuyla başlayalım. Şu anda 14 oyuncuyla imzalanabiliyor, onların aklından 12 geçtiğinin yönünde bir düşünde olduğu söylendi. İstanbul kulüpleri özellikle, bunun zor olacağını, ellerindeki oyuncuların kontratları olduğunu söyledik. Federasyon, Nihat başkan söyledi. Değişik kulüplerin, değişik düşünceleri olabilir. 14 oyuncuda kalmanın doğru olacağı yönünde biz görüş bildirdik, 14'te kalması yönünde genel bir görüş geldi. Onun dışında önümüzdeki 3 sene içinde sahada olabilecek yabancı sayısı ile ilgili öneri getirildi. Federasyonun önerisi, 2020-21 sezonu için 8, diğer seneler 7 ve 6 şeklinde indirilmesi önerisiyle geldi.

Yine federasyon tarafından altyapıdan oyuncu oynatma konusunun federasyon tarafından önemsendiği bilgisi geldi. Önümüzdeki seneden itibaren ilk 11'de altyapıdan minimum 1, sonra da 2'ye çıkması yönünde bir görüş geldi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
nihat Özdemir
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Levrok 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupalilar bu isi bilmiyor. Onlar yabanci siniri koymuyor, beceriksizler.Bu nedenlede hic basarilari yok, gelsinlerde bizden ögrensinler. Biz kendi kendimizi kisitlayip tüm dünyaya örnek olacagiz. Futbol vizyonu budur ! .....
  Cevapla
 • Abuzer 1 ay önce Şikayet Et
  Hani yabancı sınırı kalkınca başarı gelecekti.en başta Fatih terim bunu istiyordu.Ama yinede Avrupa kupalarında hep hüsran yaşadık.Türk futbolunu öldürdük.
  Cevapla
 • hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  sınırsız olsun.amma her takım kendi alt yapısından yetiştirdiği en az 3 futbolcuyu ilk onbir de 18 kişilik kadroda da 6 futbolcu bulundursun.böylece hem futbolcu yetiştirmeye yönelecekler hem de yerli futbolcuda ucuz olacak
  Cevapla
 • Aslan 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş yabancı zorunluluğu yokki 14 yabancı bulundurabilme şansı var zorunlu olan 14 Türk oyuncu. Ama kulüpler istemese hepsini Türk oynatsın hatta yabancı almasın. Fakat amaç başka düşünce başka bir zamanlar yabancı sınırı olmasın serbest kalsın diyen kulüpler şimdi durum tersine dönünce yabancı sınırlaması istiyor. Eeee böyle olunca işte sivasın yıllık 700 bin tl ile oynattığı oyuncuya fenev 14000 ooo tl veriyor. sanki bunun Avrupa deneyimi var. Ondan sonra avrupada neden başarılı olamıyoruz. Limak nihat koç ali kubidik göksel ellerini Türk futbolundan çekmedikleri sürece sonumuz hüsran.
  Cevapla
 • ÖMER 1 ay önce Şikayet Et
  5 yabancı yeter yabancılara cok para veriyoruz avrupada başarı yok ne işe yarıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle