Konyaspor'dan çok sert VAR tepkisi!

Atiker Konyaspor Asbaşkanı Recep Çınar, Trabzonspor’la oynadıkları maçın hakemi Halis Özkahya ve VAR hakemi Suat Arslanboğa’yı eleştirerek "Bu VAR’ı sahalara dekor olsun diye mi koydular?" dedi.

Konyaspor'dan çok sert VAR tepkisi!
Konyaspor'dan çok sert VAR tepkisi!
GİRİŞ 14.05.2019 13:29 GÜNCELLEME 14.05.2019 13:31
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Atiker Konyaspor Kurumsal İletişimden Sorumlu Asbaşkanı Recep Çınar, Trabzonspor’la oynanan maç sonrası orta hakem Halis Özkahya ve VAR hakemi Suat Arslanboğa’ya tepki gösterdi. Çınar, "Kötü niyetli, eyyamcı, yukarıdaki kulüplerin taşeronluğunu yapan Halis Özkahya gibi, Suat Arslanboğa gibi hakemler, ligin sonu beklenmeden sahalardan ya da futboldan uzaklaştırılmalı. Maçtan sonra canı yanmış birisine, 'Senin ağzını burnunu kırarım' diyen bir hakemin ruh halini anlatmaya ya da anlamaya gerek var mı? Normal olmadığı apaçık belli. Her şeyi ben bilirim diyen egosu tavan yapmış bir adam. Kimsenin fikrini beğenmeyen, en doğrusunu kendisinin bildiğine inanan, daha doğrusu kendisini inandıran bir hakem. VAR sistemi hangi durumlarda devreye giriyor? Topun çizgiyi geçip geçmediği gol kararlarında. Penaltı, direkt kırmızı kart, gol öncesi yapılan faul gibi durumlarda VAR devreye giriyor. Jahovic’in pozisyonunda bir faul var ve görmüyor ya da bilinçli olarak çalmıyor. Oyuncular itiraz ediyor, ama dinleyen kim. Maçtan sonra soruluyor kendisine, ‘niye VAR’a gitmiyorsun?’ diye, ‘her pozisyonda VAR’a mı gideceğim’ diye cevap veriyor. Sen böyle pozisyonlarda VAR’a gitmeyeceksen, bu VAR niye var? Bu makineyi sahalara dekor olsun diye mi koydular, yoksa Halis Özkahya gibi veya VAR’ın başındaki Suat Arslanboğa gibi eğri hakemleri düzeltsin diye mi? Peki Trabzonspor’un kazandığı penaltı pozisyonunda dakikalar sonra niye VAR’a gittin? Buna ne demeli? Niye bir maçın sonucunu siz tayin ediyorsunuz? Bir takımın kaderini tayin etmek sizin işiniz mi? Halis Özkahya sen gördüğünü çalacaksın. Görmüyorsan gören bir makine var, ona gideceksin, gitmiyorsan, o zaman senin hakemliğinde bir sıkıntı var arkadaş. Sadece sahanın içindeki Halis Özkahya’da değil, VAR’ın başındaki Suat Arslanboğa’da da sıkıntı var. Niye uyarmıyorsun sahadaki hakemi? Niye makinenin başına çağırmıyorsun? Maçı izleyeceksen git evinde izle. Seni o makinenin başına Halis Özkahya’nın kaçırdıklarını kaçırma diye oturttular. Sosa’nın Adis Jahovic’i indirdiği pozisyonda üç maymunu oynuyorsanız, kötü niyetlisiniz. Bu kadar net söylüyorum. Dünya’nın neresine giderseniz gidin, bu pozisyon penaltı ve kırmızı karttır. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bir takımın kaderiyle oynamak, emek verenlerin ekmeğine kan doğramak, kul hakkına girer. Kul hakkı yiyorsunuz, kul hakkı yemenin ne olduğunu sanırım biliyorsunuzdur" dedi. 

 

 

"Anadolu takımlarının canı yanıyor" 

Anadolu takımlarının sahipsiz olduğunu belirten Recep Çınar, “Hakemler en çok hatayı nedense Anadolu takımlarının maçlarında yapıyorlar. Genel olarak Anadolu takımlarının canı yanıyor. Nasıl olsa bunların sesi çıkmıyor, çıksa da gazetelerde, televizyonlarda çok fazla etkili olamıyorlar. Önemli gazetelerin ya da televizyonların spor müdürlerinin bir kısmı Fenerbahçeli, Beşiktaşlı, Trabzonsporlu ya da Galatasaraylı. Anadolu takımlarının canlarının yandığı zaman bu tür haberleri görmüyorlar. Çünkü, işlerine gelmiyor. Ben de sektörün içerisinde olduğum için biliyorum. Ama, bu ismini saydığım takımların canı yandığı zaman, ortalık savaş alanına dönüyor. Hakem odaları basılıyor, hakemler tehdit ediliyor, yerden yere vuruluyor, TFF ve MHK istifaya çağrılıyor. Bu kulüplerin sesi gür çıkıyor ve medyada da iyi yer bulunca, hakemler üzerilerine çizik yememek için ister istemez korkuyorlar. Bir hakemin çizik yemesi, maç yönetememek, kokartını kaybetmek, klasman düşmek ve en önemlisi de para kazanamamak anlamına geliyor. Bu nedenle de hakemler kesinlikle düdüklerini büyük takımların lehine çalarak, varlıklarını bu şekilde sürdürebiliyorlar" şeklinde konuştu. 

 

 

Çınar, hakemlerin insanların kimyasını bozduğunu öne sürerek, "Rizespor Başkanı Hasan Kartal’ı yakından tanıyorum, benim de Asbaşkanlık görevinde bulunduğum Boks Federasyonu'nda Başkan vekili ve spora hizmet eden bir insan. Bizim başkanımız Hilmi Kulluk gibi futbolumuzun gülen ve sakin yüzü. Öyle sakin, öyle hoşgörülü, öyle insan birisi ki, karşısındaki kim olursa olsun, ister işçisi, ister müdürü, incitmemek için kullandığı kelimeleri özenle kullanan, daha doğrusu süzgeçten geçirerek, düşüncelerini karşı tarafa ileten bir insan. Konuşurken bile edebinden yüzü kızaran, bu halim selim efendi halli insanı delirtmişlerse, o insanın kimyasını bozmuşlarsa, 'Silahım olsa vururdum' diyecek kadar cinnetlik durumlara getirmişlerse, bu hakemler, futbolu idare edenler bunun gereği yapmalıdır. Bunları kimin düzelteceğini de bilmiyorum, ama, Arif Nihat Asya’nın "İçimizden biri köprü olmaya razı olmazsa, kıyamete kadar bu suyun kıyılarını bekleriz" dediği gibi, birileri fedakarlık yapmadığı sürece, özellikle Anadolu kulüplerinin, gelenin vurduğu, gidenin vurduğu, evin cümle kapısı olmaktan kurtulacağına inanmıyorum" ifadelerini kullandı. 

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Doğrucu 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaa arkadaş adam şu kadar açıklamayı resmen bir yanlışın cahilliğin üstüne temellendirmiş. Sosa nın pozisyonu penaltı falan değil aç kural kitabını oku git bir hakemden bilgi al da konuş kardeşim yaa. Anadolu takımlarına karşı daha fazla hata yapılıyor bu çok doğru ancsk unutma ki Trabzon da Türkiyenin 4 büyük kulübünden biri olmasına rağmen İstanbul takımları karşısında o da bir Anadolu kulübü.
  Cevapla
 • Doğrucu 2 yıl önce Şikayet Et
  Kural açık ve net bir şekilde penaltı olmadığını gösteriyor. Sosa topa yakın olan kişi topu uzaklaştırmak için ayağını savurduğu sırada Jahoviç önüne ayak sokuyor hem de topa hiç dokunmadan. Jahoviç topa dokunsa faul olacak ancak dokunmuyor bu sebeple topla oynayacak olan adama engelleme yapmış oluyor bu da kural gereği faul. Ayrıca müdahale ceza sahası dışında penaltı hiçbir türlü yok açın bakın izleyin öyle konuşun bizim insanımız niye böyle anlamıyorum gerçekten.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Erman toroglu penalti dedi, oda bir hakem
  Cevapla
 • ,Y. A... 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal başkan, bu maç sizi şampiyonluktan etti.!
  Cevapla
 • Doğu-Batı 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaprağına gelince kırt kırt, sapına gelince meee değil mi?
  Cevapla
 • Eksik bilgi olmuş 2 yıl önce Şikayet Et
  Sosa Jahovic'e faul yaptı ama pozisyon dışarıda. Yani penaltı değil, frikik olacaktı. Diğer bir hususta Akhisarspor'un oynadığı topun çeyreğini Konyaspor oynamıyor. İddia ediyorum ligin en kötü futbolunu oynayan takım Konyaspor. Ligin marka değerini düşürüyorsunuz. Başkan Aykut hocaya neden takım orta sahayı geçmiyor diye sorsa daha iyi olur.
  Cevapla
 • aps 2 yıl önce Şikayet Et
  sayın yöneticiler aykut'un aklına uyup yorum yapmayın. onun işi gücü arızadır. aman dikkat edin adamı rezil eder.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle