TFF'den flaş karar! Hakemlere olağanüstü yetki

Türkiye Futbol Federasyonu resmi sitesinden açıklama yayınladı.

TFF'den flaş karar! Hakemlere olağanüstü yetki
TFF'den flaş karar! Hakemlere olağanüstü yetki
GİRİŞ 20.11.2014 14:34 GÜNCELLEME 20.11.2014 15:57
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türk futbolunda son dönemlerin bir numaralı tartışma konusu olan "gerekirse soyunma odası basarız" tartışmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu artık bu tartışmalara son verecek tarihi bir karara imza attı.

İşte TFF'den yapılan açıklama;

Üzülerek söylemeliyiz ki, tüm profesyonel liglerimizde hakemlerimize yönelik hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp ve benzeri kabul edilemez eylemler her hafta artarak devam etmektedir. Kurullarımızın aldığı yaptırım kararları incelendiğinde, hakemlerimize yönelik bu tür eylemlerin neredeyse tüm statlarımızda ve tüm liglerimizde yaşandığı net bir biçimde görülmektedir.

Ne yazık ki bu tür olayları gerçekleştirenlere verdiğimiz cezalar, hakemlere yönelik şiddet eylemlerinin önünü kesmeye yetmemektedir. Bu durum TFF yönetimi olarak bizleri yeni önlemler almaya yöneltmiştir.

Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı'nda yapılan değişikliklerle bu haftadan itibaren müsabaka boyunca yeşil zemin içinde veya dışında, hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde müsabaka hakemine karşılaşmayı tatil etme yetkisi de dahil olmak üzere geniş yetkiler verilmiştir.

Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri maç sonrası da dahil olmak üzere yapan kulüp yöneticilerine Futbol Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlanmıştır. Yönetimimiz ayrıca kulüp yöneticilerinin ihlallerine yönelik diğer tüm cezalarda da artırıma gitme zorunluluğu hissetmiştir.

Ayrıca bu hafta oynanacak maçlarla birlikte hayata geçirilecek uygulamayla Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Alp her hafta Salı günleri medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendirecektir.

Bu toplantılara gerekli görüldüğü takdirde sona eren haftanın hakemlerinden bazıları da davet edilebilecek ve hakemlerimiz verdikleri kararları değerlendirerek, soruları yanıtlayabileceklerdir.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu uygulama sayesinde hakemlerimiz ile futbolseverleri yakınlaştırmayı ve şeffaf yönetim anlayışımız doğrultusunda tüm değerlendirmeleri kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşmayı hedeflediğimizi vurgulamak isteriz.

Türkiye Futbol Federasyonu

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • KÖKSAL AYGÜN 5 yıl önce Şikayet Et
  FENERE VERİLEN PENALTILARA İTİRAZ EDİLMESİN DİYE HAKEMLERİN YETKİSİ ARTTI.FENERE VERİLEN PENALTILAR,GÖSTERİLEMEYEN KIRMIZI KARTLARA BAKIN YETKİNİN NİÇİN ARTTIĞINI ANLAYIN.MİLLİ TAKIMA NİÇİN GALİBİYET NASİP OLMUYOR?OLMAYACAKTA.ÇÜNKÜ ÜLKENİN FUTBOL RUHU BİTTİ.10 MİLYON TL VERİP BREZİLYAYI GETİRMEK LE YOK SÜLEYMAN SEBA SEZONU DEMEKLE KİMSE KANMAZ.ARTIK SPOR BAKANI DAHİL FUTBOL DOLAYISIYLA SPOR BU KADRONUN İŞİ DEĞİL.ŞAMPİYON BELLİ FİGÜRANLAR OYNASIN DİYE DOLAP ÇEVİRENLER TÜRK FUTBOLUNU SPORUNU BİTİRDİ.
  Cevapla
 • Rebelboy 5 yıl önce Şikayet Et
  Hakemlerinizi de degistirin de inandirici olsun !
  Cevapla
 • serdar 5 yıl önce Şikayet Et
  bu yine fb nin işine yarayacak gibi gözüküyor. fb stadında maç tatil edecekler?vay anam vay.birkaç yıl önce o statda hakemin kafasına 8 dikiş attılar.ve o hakemin ofsaytı görememesi (!) sonucu 1-0 öne gectiler.yanlış hatırlamıyorsam daha da bariz hatalr vardı.o hakem şimdi yorumculuk yapıyor.yien o statta maç tehir edilme. ama gariban birinin statında tehir edilir.
  Cevapla
 • abdullah 5 yıl önce Şikayet Et
  karar almak değil uygulamak önemli! bundan sonra göreceğiz alınan kararların uygulanıp uygulanmayacagını!küfreden oyunculardan birine ceza verilip ötekine verilmediğini de göreceğiz! başkanların( daha doğrusu başkanlardan birisinin)açıklamalarına veya daha açıkcası tehditlerine federasyonun ve de hakemlerin ne yapacağını göreceğiz veya yine GÖ-RE-ME-YE-CE-ĞİZ!
  Cevapla
 • depar 5 yıl önce Şikayet Et
  once hakeminin basarisini goruyim sonra yetkisini
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle