Süper Lig taraftarsız start alacak!

Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’de yeni futbol sezonu için artık gün sayılırken, taraftarların Passolig'e olan ilgisizliği dikkat çekiyor.

Süper Lig taraftarsız start alacak!
Süper Lig taraftarsız start alacak!
GİRİŞ 30.07.2014 09:55 GÜNCELLEME 30.07.2014 09:55

Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’de yeni futbol sezonu için artık gün sayılırken, tüm statlarda altyapı sistemi kurulmasına rağmen sadece yaklaşık 116 bin taraftar Passolig için e-bilet sistemine dahil oldu.

2014-15 futbol sezonu 29 Ağustos’ta başlayacak. Yeni sezonda spor toto süper lig ve PTT 1. Lig’de maçlara sadece e-bilet ile girilebilecek. Ancak liglerin başlamasına 1 ay kalmasına karşın çok az taraftar elektronik sisteme dahil oldu. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı hariç 30 statta kamera sistemi, stat maç operasyon odası, federasyon maç operasyon adası ve stat turnike sistemi olmak üzere tüm altyapı kuruldu. Fakat geçen sezonun son iki ayından bugüne kadar e-bilet’in halihazırdaki tek uygulayıcısı olan E-bilete dahil olanların toplam taraftar sayısı sadece 116 bin. Statlar hazır olsa da tribünleri dolduracak yeterli taraftar henüz oluşmuş değil.

EN ÇOK GALATASARAYLILAR ALDI

E-BİLET’e hünez geçiş yapmayan Fenerbahçe’nin eksikliği de toplam satışı olumsuz etkiliyor. Fenerbahçe hariç toplam 35 Süper Lig ve 1. Lig takımıPassolig ile anlaşarak sisteme girdi. Geçen sezon 14 Nisan’dan itibaren geçilen sistemde sezon sonuna kadar kombinesi olanlar e-biletsiz statlara girebilmişti. Ancak yeni sezonda statta maç izlemek isteyen herkes ister kombine ister günlük bilet olsun Passolig almak zorunda. Bugüne kadar 30.050 kartla en çok Passolig’i Galatasaraylılar alırken uygulamaya ilk geçen Beşiktaş’taki satış 31.900 oldu. 

Diğer şampiyonlardan Trabzonspor’dan 2.600 ve Bursaspor’dan da 3.100kişi e-bilet sistemine giriş yaptı.

PASSOLiG’E iLGi NEDEN AZ?

1-Yıldız transfer sayısı bu sezon düşük kaldı.
2-Bazı taraftarlar “Fişleniyoruz” diyerek almıyor.
3-Büyük kulüpler yeterince tanıtım yapmıyor.
4-Kart bedeli alınmasına taraftar tepki gösteriyor.
5-Firmanın reklam çalışmaları henüz başlamadı.
6-Valilik, belediye gibi kurumların toplu alımı bitti.

Kritik karar salı günü veriliyor

- F.BAHÇE seçeceği yolu salı günü belirleyecek. Stadında e-biletaltyapısının büyük ölçüde var olduğunü belirten kulüp Passolig ile mi başka markayla mı sisteme gireceğini belirleyecek. Kulüp Passolig’den 300 bin kulüp kartlı taraftarının sisteme aktarılmasını talep ediyor.

Kombine satışı 25 bin

- G.SARAY’da bugüne kadar 32 bin 450 kişi sisteme dahil oldu. Bu taraftarların 25 bini Passolig üzerinden kombine alırken 1500 kişi de kulübe destek olmak amacıyla kombine aldı.

30 bin hedefine çok uzak

- E-BİLET uygulamasına ilk geçen Beşiktaş oldu. Ancak siyah beyazlı taraftarların önemli bir kısmı ‘fişlendikleri’ gerekçesiyle, tribünleri boş bıraktı ve Passolig almadı. Bu sezon da promosyonlarla 30 bin kombine hedefine karşılık ancak 6 bin civarında bir satış gerçekleşti.

NİHAİ DAVA 25 EYLÜLDE

- TARAFTAR Hakları Dayanışma Derneği’nin hak ihlali gerekçesiyle açtığı davada Passolig için önce ihtiyadi tedbir kararı alınarak sistemin durdurulmasına karar verilmişti. Ancak daha sonra yapılan itiraz sonrası tedbir kararı kaldırıldı. Nihai dava ise 25 Eylül 2014’te görülmeye başlanacak.

SİSTEME GİRMEYENE PARA CEZASI VAR

- E-bilet sistemine dahil olmayan her Süper Lig kulübüne 100, 1. Lig kulübüne ise 80 bin lira para cezası veriliyor. Geçen sezon F.Bahçe ve G.Saray, bu cezaları ödedi. Aynı ceza sistemi yeni sezonda da devam edecek.

GÖZLER FENER’DE

- PASSOLİG uygulamasında en büyük umut Fenerbahçe. Görüşmeleri sürdüren firma, sarı lacivertli kulübün de kendilerini tercih etmesini umuyor. Fenerbahçe, kart başına 60 lira talep ediyor. Halihazırda büyük kulüpler kesintiler dahil 25 lira alıyor. Anadolu kulüpleri ise 15 lira alıyorlar.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL