Sadettin Saran B.Dordmund için kesenin ağzını açtı

B. Dortmund'un 5 milyon Euro değerinde hissesine sahip olan Türk işadamı Sadettin Saran, bu yıl maddi sıkıntılar yaşayan takıma 50 milyon Euro yatırım yapmayı önerdi.

Sadettin Saran B.Dordmund için kesenin ağzını açtı
Sadettin Saran B.Dordmund için kesenin ağzını açtı
GİRİŞ 16.04.2005 20:42 GÜNCELLEME 16.04.2005 20:42

Son on yılda Almanya’nın en başarılı takımları arasında yer alan Borussia Dortmund, bu yıl büyük maddi sıkıntılar yaşıyor. Bu nedenle yıllardır başkanlık yapan Gerd Niebaum, bu yılın başında istifa etmek zorunda kalmıştı. İflas etmekten son anda kurtulan Dortmund'un şu anda yaklaşık 90 milyon Euro borcu bulunuyor. Sarı siyahlı ekibin maddi sıkıntılar yaşadığı bu dönemde, Türk işadamı Sadettin Saran, Alman liginde son üç maçını kaybetmeyen takıma yardım elini uzattı. Saran, hafta başında Dortmund yöneticilerine kulübe ait 50 milyon Euro'luk daha, hisse alma yönünde yeni bir teklif sundu.

Sorularımızı yanıtlayan Saran, “Bizim bu parayı vermeden önce birtakım isteklerimiz var. Hisse arttırmayla, söz sahibi olmayla alakalı bu isteklerimiz. Görüşmeleri benim adıma kardeşim yürütüyor Prag'ta. Yine bir finans ekibimiz var, avukatlarımız var. Biz teklifimizi verdik, eğer değerlendirirlerse, o mealde birşey yapacağız“ diye konuşuyor.

Sadettin Saran, Dortmund yöneticilerin henüz karar vermediğini ve bazı sıkıntılar yaşandığını dile getirdi. Önümüzdeki haftalarda cevap beklediğini dile getiren Saran, “Onlar kulübü düşünüyorlarsa bunu kabul ederler, diye düşünüyorum. Tabii birtakım sıkıntılar var. Bir Türk'ün olması rahatsız ediyor, Türk demeyelim de bir yabancının olması sıkıntılar yaratıyor. Tabii bunu değerlendirecekler. Sanırım bir iki hafta içinde olumlu, olumsuz artık birşeyler öğreniriz“ diyor.

Borrussia Dortmund tekliften memnun

Borussia Dortmund yöneticileri de teklife olumlu bakıyor. Almanya'daki Bild gazetesine demeç veren Dortmund idari koordinatörü Hans-Joachim Watzke ise “Böyle bir teklif Dortmund için olumlu bir gelişme. Sıkıntılı günlerden sonra, Dortmund'a olan güven giderek artıyor“ yorumunda bulundu ve teklifi uzmanların değerlendirdiğini açıkladı. Sadettin Saran ise son kez 3 yıl önce şampiyonluk yaşayan Alman ekibine olan ilgisini şöyle dile getiriyor:

“Dortmund çok köklü bir kulüp. Birinci etken o. Bir de seyirci potansiyeli beni çok etkiledi. Zaten ilk incelerken, Borussia Dortmund'a hayran kalmıştım. Her maç 80.000 seyirci önünde oynanıyor, bu takımın 56.000 kombine bileti var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Bunlar bizi cazip kıldı. Hem bir G14 kulübü nasıl yönetiliyor, marketinglerini nasıl yapıyorlar, görelim dedik. Biraz öğrenelim dedik, olur da Fenerbahçe bize ihtiyaç duyarsa, biraz daha donanımlı gelmiş oluruz diye düşündüm” şeklinde konuştu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL