Türk futbolunun yıldızları 'Güneş'le parlıyor

Süper Lig'de Fenerbahçe ile girdiği amansız yarışın ardından ikinci olan Trabzonspor'da üzüntü hakim. Tıpkı 1995-96 sezonunda olduğu gibi.

Türk futbolunun yıldızları 'Güneş'le parlıyor
Türk futbolunun yıldızları 'Güneş'le parlıyor
GİRİŞ 29.05.2011 17:23 GÜNCELLEME 29.05.2011 11:38

Bordo-Mavililer, o sezon da şampiyonluğu yine son anda Fenerbahçe'ye kaptırmışlardı. Benzerlik sadece bununla bitmiyor. 1996 yılında da Şenol Güneş takımı çalıştırıyordu ve o dönemde de oyuncularına değer katmıştı. Trabzonspor'un 1995-96 kadrosunda yer alan Hami, Ogün, Orhan, Abdullah, Tolunay, Osman Özköylü sezon sonunda A Milli Takım'ın tarihinde ilk defa katılacağı ve İngiltere'de düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası kadrosuna çağrıldı. Bu isimlerden sadece Osman burnu kırıldığı için son anda kadro dışı kaldı.

Şenol Güneş, 2011'de de aynı şeyi yaptı. Gittiği hiçbir takımda tutunamamış Burak Yılmaz'dan yeni bir golcü çıkarttı, Engin Baytar'ı yola getirmeye çalıştı. Selçuk İnan'ı Türkiye'nin en pahalı futbolcularından biri haline getirdi. Onur Kıvrak'ın ardından Tolga'yı da kazandı. Türkiye'nin 3 Haziran'da Belçika ile oynayacağı milli maçın aday kadrosuna tıpkı 96'daki gibi Trabzonspor'dan 6 oyuncu çağrıldı. Selçuk, Egemen, Engin, Burak, Tolga ve Umut Bulut... Ceyhun Gülselam ise A2 takımına davet edildi. Trabzonspor, 1996'nın ardından ilk kez A Milli Takım'a aynı anda bu kadar oyuncu verdi.

1996 ile 2011 yıllarındaki benzerlikler bununla da bitmiyor. Karadeniz temsilcisinin o sezonki kadrosu da İstanbul'un devlerinin iştahını kabartıyordu. Oyunculara teklif üzerine teklif yapılmıştı. Faruk Özak başkanlığında ve Kenan İskender'in asbaşkanlığındaki yönetim dik durmayı başardı ve oyuncularını İstanbul'a kaptırmadı. Bugünkü Sadri Şener yönetimi ise Egemen Korkmaz ve Selçuk İnan'ı terleri kurumadan kaybetti. Umut, Jaja, Cale, Colman ve Ceyhun da gitmek için sırada bekliyor.

ETİKETLER
şenol güneş
YAZDIR