Hiddink: Tek hedefimiz galibiyet

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, Belçika karşısında galibiyetten emin.

Hiddink: Tek hedefimiz galibiyet
Hiddink: Tek hedefimiz galibiyet
GİRİŞ 27.05.2011 19:33 GÜNCELLEME 27.05.2011 19:33

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, 2012 Avrupa Şampiyonası elemelerinde 3 Haziran'da Belçika ile deplasmanda oynayacakları maçta beraberliğin kabul edilebilir bir sonuç olabileceğini belirterek, "Ama bizim başlangıç noktamız bu olmayacak. Bizim hedefimiz galibiyet"' dedi.

Hiddink, Ay-yıldızlı takımın Hollanda'da kamp yaptığı Bilderberg Chateau Holtmühle Otel'de Belçika maçı öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu takip ederken, İngiliz basın mensuplarının da Hiddink'a ilgi göstermesi dikkat çekti.
Belçika karşısında hücumu düşünen bir anlayışla sahada yer alacaklarını belirten Hollandalı teknik adam, "Gruptaki duruma baktığımız zaman tabi ki beraberlik kabul edilebilir bir sonuç olarak ortaya çıkıyor. Galibiyet de çok güzel olur. Belçika'nın gücünü de düşündüğünüz zaman bizim şu anda gruptaki pozisyonumuzda hala başkalarının alacağı sonuçlara bakmaz bir durumda olmamız, kontrolün bizde olması durumu, beraberliğin kötü bir sonuç olmayacağını gösteriyor ama beraberlik bizim başlangıç noktamız olmayacak. Tabi ki galibiyet bizim hedefimiz. Göze hoş gelen atak bir oyun tarzıyla bu başarılabilir, galibiyet gelebilir. Çünkü geriye çekilmektense hücumu düşünmek hem daha iyi bir oyun getirir hem de iyi bir puan almamızı sağlar" dedi.

Takımda Hamit Altıntop, Gökhan Gönül ve Mehmet Topuz'un sakatlıklarının bulunduğunu bildiren Hiddink, İngiliz basınında yer alan, Belçika maçından sonra Chelsea'ya gideceği yönündeki haberlerin sorulması üzerine ise, "Aramızda İngiliz gazetecilerin olduğunu görüyorum. Uzun zaman olmasına rağmen takip etmeleri İngiltere'de bile maçımızın popüler olduğunu gösteriyor. Tabi ki bu, işin şakasıydı. Spekülasyonlar hayatın içinde olduğu gibi futbolun da bir parçası. Yorum yapmayacağım, yaparsam klişelere girmiş
olurum. Cuma günü oynanacak maça konsantre olmak istiyorum. Ben tamamen oyunumuza odaklanmış durumundayım. Haziranda ne olursa olsun profesyonelce bakıyorum. Herhangi bir işle ilgilenmiyorum. Tamamen hedefime odaklanmış durumdayım. O da kazanmak. Başka bir yaklaşımım, bakış açım yok. Bazı haberler çıktı medyada. Belçika maçını kaybetmemiz halinde olabileceklerle ilgili. Bunun bazı şeyleri kolaylaştırabileceğiyle ilgili. Ben uzun süredir bu işin içindeyim. Bir insan olarak söyleyebilirim ki eğer yaptığınız
işe odaklanmaz, kazanmayı hedeflemez, aklınıza başka şeyler getirseniz, bu geleceğe dair sizin değerinizi büyük ölçüde düşürür. Tamamen işime odaklanmış durumdayım. Başka hiçbir şeyi düşünmüyorum" diye cevap verdi.
Burak Yılmaz ile ilgili de konuşan Hiddink, "Burak ile ilgili en başta söyleyeceğim, onda sevdiğim özellik kararlılık özelliği. Modern, çalışkan oyuncu tanımında iyi bir oyuncu. Avusturya maçında gol atamadığı bir pozisyon vardı 2. dakikada. Yazık oldu. Bu, onun nasıl bir oyuncu olduğunun göstergesi. Bugünlerde çok sık göremeyeceğiniz bir oyuncu tarzı. Takıma güç veren bir yapısı var. İyi bir profesyonel, idmanlardan asla şikayet etmeyen, çalışan bir futbolcu" ifadelerini kullandı.
Belçika Milli Takımı'ndan en çok hangi isimden korktuğuna dair soruyu, şöyle yanıtladı:

''Belçika Milli Takımı hem genç, maceracı hem de deneyimli oyunculardan oluşan bir ekip. Umut vadeden bir jenerasyon yakaladılar. Onlar da bir üst tura, finallere gitmek istiyorlar. Korku ifadesini kullanmak istemiyorum. Çünkü bir önceki maçta onlara üstün gelmiştik. Oyuncularımız dolu stada alışkınlar. Belçika maçında milli takımımız iyi futbol oynayıp kazanmak isteyecektir.''
Guus Hiddink, ''Neden Hollanda'da hazırlanıyorsunuz, Belçika'dan gelecek casuslardan mı korkuyorsunuz, buraya geldiniz?'' yönündeki soruyu, ''Tabi ki onlar da gelebilir, futbolda artık bir sır yok. Leekens, 1-2 kişiyi gönderebilir buraya, bir sorun değil bu. Futbol Federasyonumuza teşekkür etmek istiyorum. Sakin, fazla ayak altı olmayan bir yerde kamp yapmak istediğimizde burayı buldular. Sezon bitti ve pillerimizi şarj etmek istiyoruz, onun için buraya geldik'' diye yanıtladı.
Milli takımda Real Madrid, Chelsea gibi takımlarda oynayabilecek potansiyeli taşıyan futbolcuların bulunduğuna dikkat çeken Hiddink, "Takımımda Avrupa'nın en büyük 6 takımı denilen takımlarda forma giyecek kapasitede oyuncular var. Zaten Türkiye'nin büyük takımlarında oynayabilecek oyunculara sahibiz. Gereken şart her zaman en üst seviyelerini korumuş durumda olmaları gerekiyor. Mesut Özil, zaten bir Türk olarak Real Madrid'e transfer oldu. Nuri Şahin'in Real Madrid'e gidişi çok iyi. Genç yaşında bunu ispat etti. Onun için önemli bir adım olacak. Hamit'in transferi sürpriz olarak değerlendirilebilir, o da pozitif. Her iki futbolcunun da transferi Real Madrid'e katkı sağladı. İki tehlikeli ismi kadrolarına katmış oldular. Birkaç yıldır Türkiye'de oynayan, Avrupa'nın 6-8 en büyük takımı arasında değerlendirilebilecek takıma gitme şansı bulan oyuncular var. Bence normal şartlarda bu oyuncuların bu takımlara gitmelerine izin vermeliyiz, imkan sağlamalıyız. Türk futbolu için çok iyi olacaktır bu durum. Çünkü onlar bu transferleri yaptıkları takdirde, yaşı daha genç olanlara rol model olacaklar'' şeklinde konuştu.

Hiddink, bir soru üzerine Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluğun averajla belirlenmesiyle ilgili olarak ise, "Bu durumdan dolayı seviye yükseldi diyemeyiz. Ancak Trabzonspor iyi bir sezon geçirdi. Fenerbahçe'nin ikinci yarıdaki müthiş sonuçlarını göz ardı etmemek gerekiyor. 18 maçta sadece 2 puan yitirdiler. Dikkat çekici bir durum bu. Sezon başında müthiş maçlar izledik. Genel anlamda Türk futbolu için olumlu konuşabiliriz. Gerçekçi bir analiz için Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde takımların durumunu değerlendirmek lazım. Orası doğru bir analiz için doğru yer" ifadelerini kullandı.