2013 Akdeniz Oyunları Mersin'de!

Ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'dan düzenleme hakkı alınan 2013 Akdeniz Oyunları'na Mersin ev sahipliği yapacak.

2013 Akdeniz Oyunları Mersin'de!
2013 Akdeniz Oyunları Mersin'de!
GİRİŞ 24.02.2011 03:00 GÜNCELLEME 24.02.2011 03:00
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi kararını verdi; Mersin, '2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacak. Türkiye, bu gelişmenin ardından İzmir'den sonra Mersin ile organizasyona ikinci kez ev sahipliği yapmış olacak. 

'17. Akdeniz Oyunları' için adaylığını açıklayan ancak 2007 yılında İtalya'nın Pescara kentinde yapılan oylamayla birlikte bu hakkı, Yunanistan'ın Volos kentine kaptıran Mersin, '2017 Akdeniz Oyunları'na da talep olduğunu açıklamıştı.

Ancak, Yunanistan'ın yaşanan ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğünü yerine getirememesi gerekçe gösteren Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi, oyunların bu ülkeden alınmasına karar vermişti. '2013' için yeniden umutlanan Mersin, 'Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacağını açık ve net bir şekilde ortaya koymuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da organizasyon için gerekli yatırımların yapılabilmesi noktasında gerekli 'teminat mektubu'nu da komiteye sunmuştu. Mersin'in dışında İspanya Tarragone, Libya da Tripoli kentiyle oyunlara adaylığını açıklamıştı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi, oyunlara kimin ev sahipliği yapacağına internet üzerinden gerçekleştirilen oylama sonucunda karar verdi. Türkiye, İspanya ve Libya'nın dışında 21 Akdeniz ülkesinin katıldığı oylamanın sonuçlarına göre Mersin, ilk turda oyunlara ev sahipliği yapma hakkını elde etti. Böylelikle Mersin, olimpiyatlardan sonra dünyada en fazla branşın bir arada yapıldığı bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Öte yandan, Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu'nun, Mersin'in '2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını kazanmasıyla ilgili olarak geniş kapsamlı bir açıklama yapacağı bildirildi.

'AKDENİZ OYUNLARI' HAKKINDA

'Akdeniz Oyunları', ilk kez 1948 yılındaki 'Londra Olimpiyatları' sırasında Uluslararası Olimpiyat Komitesi Asbaşkanı ve aynı zamanda da Mısır Olimpiyat Komitesi Başkanı da olan Muhammed Tahir Paşa'nın önerisiyle gündeme geldi. Türkiye ile birlikte dokuz Akdeniz ülkesinin olimpiyat komiteleri, bu öneriye olumlu yaklaşınca; 'Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi' kuruldu. Merkezi Atina'da bulunan bu komite, oyunların 4 yılda bir Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin amatör sporcuları arasında ve yine Akdeniz kıyısındaki bir kentte yapılmasına karar verdi.

'Akdeniz Oyunları'nın ilki, 5-12 Ekim 1951 tarihleri arasında Mısır'ın İskenderiye kentinde düzenlendi.

Bütün oyunlara katılan Türkiye, 1971 yılında gerçekleştirilen; '6. Akdeniz Oyunları'na İzmir ile ev sahipliği yaptı. Akdeniz ülkeleri arasındaki toplumsal ve kültürel yakınlaşmanın sağlanması amacını taşıyan oyunlarda, olimpiyat kurallarının geçerli ve yarışlar da 15 günlük bir zaman diliminde tamamlanıyor.

Atletizm, basketbol, boks, cimnastik, futbol, güreş, eskrim, sutopu ve yüzme ise Akdeniz Oyunları'nın programında yer alan değişmez spor dalları olarak öne çıkıyor. Bugüne kadar düzenlenen oyunların en başarılı ülkesiyse 1967 madalya ile İtalya. Türkiye ise 263 altan, 171 gümüş ve 203 de bronz olmak üzere toplam 637 ülkeyle en başarılı 4. ülke konumunda. Öte yandan, 25 Haziran 2009 tarihinde yapılan toplantıda üyeliği kabul edilen Makedonya, '2013 Akdeniz Oyunları'na ilk defa katılacak.

kullan

 

YORUMLAR 19
 • ahmet sait 12 yıl önce Şikayet Et
  dünya ya rezil olabiliriz. geçen sene kara yolu ile mersinden rizeye gittim inanın mersin yoldaki bütün şehir ilçe kasaba köy hatta diyebilirim ki mezralardan daha bakımsız ve berbat (özellikle yolları) tabi belediyecilik anlamında söylüyorum. eğer bu haliyle katılırsa mersin inanın dünyaya rezil olacağız...oooooo hayal bile edemiyorum
  Cevapla
 • 367_sabiha 12 yıl önce Şikayet Et
  Gecen Cumhurbaşkanının Gececegi yolları. güzel göstermelik yaptılardı, Umarım bu vesile ile diger yollarda yapılmış olur.
  Cevapla
 • sade vatandaş 12 yıl önce Şikayet Et
  Mersinliler de uyanması lazım. Mersinli olmaktan malesef çok da gurur duyamıyorum. Mersinin %80 dışardan gçö etmiş insanlar. Bazı kesimler de sorunlu olarak gelmiş ve sorunlu olarak yaşıyor. Güzel Mersini berbat ettiler. YÖNETİM desen allak bullak. Halk sanki çok hizmet yapmış gibi CHP yi seçiyor. Hala sağın solun söylemesi ile yönlenen insan çok. Mersin de hava güzel olduğu için evinde HABER seyreden de çok olmuyor. Sanırım onun için CHP ye oy veriyor.
  Cevapla
 • Hamza 12 yıl önce Şikayet Et
  (((((:. Sporu birakiyorum. Turkiyeye zarari dokunabilirmis. Yunanistan o yuzden krize girmis... vay vay vayyy. Ya bizim ulke ekonomist kayniyor
  Cevapla
 • yahya 12 yıl önce Şikayet Et
  mersinden nefret ettirdiler. bu chp li başkan eğe biraz vijdan sahibiysen mersinin yollarını artık yap.ben selçuklar mh sinde oturuyoruyorum aracımla yollardan geçtikçe sanada toroslar belediyesine de akdeniz belediyesine de öyle güzel küfürler ediyorum ki duysanız ahh bir duysanız içim rahat edecek yeter artık ceplerinizi doldurduğunuz biraz da mersine yatırım yapın zengin kesimlerin olduğu bölgelerden çıkıp garibanların mahallerine bir uğrayın allah belanızı versin nasıl yaratıklarsınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle