Gökçek: Federasyon derhal istifa etsin

Ankara'nın başkent oluşunun 87. yıldönümü resepsiyonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Milli Takım'ın aldığı yenilgiden Futbol Federasyonu'nu sorumlu tuttu, sert ifadeler kullandı..

Gökçek: Federasyon derhal istifa etsin
Gökçek: Federasyon derhal istifa etsin
GİRİŞ 14.10.2010 03:32 GÜNCELLEME 14.10.2010 03:32
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

HABERİN FOTO GALERİSİNE BU LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, A Milli Futbol takımının üst üste aldığı mağlubiyetlerden dolayı ızdırap çektiğini söyleyerek, "Hiç sağda solda sorumlu aramaya gerek yok. Bu işin tek sorumlusu Futbol Federasyonu'dur. Türkiye'de gelmiş geçmiş federasyonların en beceriksizi" diye konuştu.

Başkan Gökçek, Ankara'nın başkent oluşunun 87. yıldönümü onuruna düzenlenen resepsiyon öncesi, Türkiye'nin Azerbeycan karşısında aldığı yenilgiye ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Maçı büyük bir ızdırap içinde seyrettiğini kaydeden Başkan Gökçek, "İnanılmaz bir stres bastı beni. Yıllar öncesine gittim. Mağlubiyetten sırtımızın yerden kalkmadığı günler vardı. Direkt aklıma o günler geldi ve ciddi söylüyorum samimi bir ızdırap çektim" dedi.

Son dönemde alınan inanılmaz yenilgilerin tek bir sorumlusu olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, "Hiç sağda solda sorumlu aramaya gerek yok. Bu işin tek sorumlusu federasyondur. Türkiye'de gelmiş geçmiş federasyonların en beceriksizi. 'Alt yapıdan sporcu yetişmiyor' diyor. Ne tedbir aldınız? Yok" diye konuştu.  

- "AMERİKA'DA 325 BİN DOLAR TAKSİ PARASI ÖDÜYOR"

Sahaya çıkan futbolcuların yaş ortalamasına ilişkin eleştiriler yönelten Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"30 yaşındaki topçuları çıkarttınız sahaya, alacağınız netice de netice itibariyle budur. Bunlar bir zamanların kahramanı. Ama her futbolcu yaşlandıkça istese de istemese de futbol kalitesi düşüyor. Hal böyle olunca aşağıdan bir şeyler getireceksiniz, ne yaptı Futbol Federesyonu?

Soruyorum. Federasyon şu anda milletin parasını pulunu çarçur etmekle meşgul. Sadece Amerika'da geziye gidiyor, 325 bin dolar taksi parası veriyor. Böyle bir federasyon… Federasyonun üst düzeyindeki görevlilerle bakın, ben belediye başkanıyım, benim 3 katım maaş alıyorlar. Bu federasyon bu milletin parasını çarçur ediyor, derhal ama derhal istifa etmesi lazım."
 

 "TÜRKİYE BU YÜKTEN KURTULSUN"

Dünya şampiyonasına katılma hakkını elde edemeyen Türkiye'nin 2016 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapma şansını da kıl payı kaçırdığını anımsatan Başkan Gökçek, sert eleştiriler yönelttiği konuşmasında şunları söyledi:

"Hatırlayın, avucumuzun içine geldi, 6'ya 7 oyla kaybettik. O dönemde hiç unutmam, Federasyon Başkanı'na 2 kez telefon açtım, yetkililerine kaç kere söyledim. Bakın, 'Ankara'da bir tesis var, tesisin dünyada eşi yok.

Gelen ekibin en önem verdiği konu, ülkelerdeki tesisler, alt yapıya verdiği önem. Şu tesisi gösterin, yüzde 100 biz burayı alırız' dedim. Ama maalesef o federasyon nerede? Ufukları mübalağa etmiyorum, sıfır. O ufukla biz Avrupa Şampiyonası'na gidemeyiz.

Bakın önümüzde bir fırsat var. Hemen istifa eder, hemen kongre yapar, yeni bir ruhla başka bir yönetim gelirse belki biz Avrupa Şampiyonası'nı kurtarırız. Aksi takdirde bu da gider. Peki, neden bu işten federasyon sorumlu? Dünya Basketbol Şampiyonası yapıldığında Ankara'da tesis olmazsa Türkiye'ye FİBA'nın maçları vermeyeceğini söylediler.

FİBA yetkilileri 2 defa Ankara'ya geldi. Basketbol Federasyon Başkanı aldı yetkilileri yanıma getirdi, ben gezdirdim ve ben ikna ettim. Federasyon başkanı bunun en güzel şahididir. Ne oldu sonunda? Türkiye dünya ikincisi oldu. Akıllı bir federasyon, aktif bir federasyon olursa başarı otomatikman gelir.

Basketbolda başarı böyle geldi, akıllı bir federasyon bu işi yaptı. Gitsin arkadaş, bir an önce gitsin Türkiye bu yükten kurtulsun."

Medya mensuplarına sitemlerini ileterek, Türkiye'nin yararına, objektif haber yapmalarını isteyen Başkan Gökçek, "İstanbul'da gazeteciler Mahmut Özgener hakkında bir kelime yazmıyorlar, bir başka federasyon başkanı olsaydı yerden yere vururlardı. Şimdi kimsenin gıkı çıkmıyor. Bu kadarı da olmaz" eleştirilerini dile getirdi. 

Başkan Gökçek, bir gazetecinin "Futbolcular ile yönetim arasında da bir gerilim olduğunu düşünüyor musunuz" sorusunu ise Bursaspor örneğini vererek, şöyle yanıtladı:

"Aynı konudaki bilgiler bizim de kulağımıza aynı tarzda geldi. Bir başarı otomatikman onu yönetenlerden gelir. Şimdi Bursaspor iki seneden beri başarılı. Bir sene başarılı olsa buna tesadüf diyebilirsiniz ama aynı başarıyı aynı şekilde devam ettiriyor, nereden kaynaklanıyor bu?

Yönetimle hocanın anlayış içerisinde bir arada olmasından kaynaklanıyor ama maalesef bizim federasyonumuzda bu yok. Ben size soruyorum alt yapı için ne yaptılar? Yaklaşık 30 milyon lira bütçe devraldılar yanlarına.

Şu anda son kongrede hatırlayın, büyük açıkları var. O 30 milyon gitti, gelen paralar gitti, üstüne bir de içeridesiniz peki ne yaptınız?  Karşılığında bir hiç var. Bana söyler misiniz? Alt yapıya ne yatırdılar? Yine bir hiç. Gitsin bu Federasyon Türkiye bu kamburdan kurtulsun."
 

  "PERSONEL SAYISI DA ARTTI"

Futbol Federasyonu'nun Amerika'da harcadığı 325 bin dolarlık taksi ücretine ilişkin daha detaylı bilgi isteyen gazetecilere ise Başkan Gökçek, harcamalarla ilgili çarpıcı bilgiler sundu:

 "Bu kimin kesesinden çıkıyor? Çok enteresan… Kimleri götürdüler misafir diye? Listeyi bir türlü vermiyorlar. Başkan olduğunda personel sayısı 300 civarındaydı, şu anda personelde artış var ve aldıkları hep eş dost. Ankaragücü yöneticileri sordu, 'bunlar kim, isim verir misiniz?' diye.

Birinin ismini vermediler. Hepinizin hakkı olan para eşe dosta akrabaya maaş olarak veriliyor. Bunu yapmaya hakkı var mı? 'Yer yok' diye 60 bin liraya yeni bir federasyon binası kiraladılar. Senede 720 milyon lira yapıyor. Bunları yatırsanıza alt yapıya. Bu federasyon gerçekten Türkiye'nin sırtında kambur ve böyle gidecek olursa iki kere iki dört, zannediyorum 1.5 ay sonra olacak diğer Avrupa kupası maçları.

Eğer 1.5 aya kadar bunlar gitmezse geçmiş ola. Medya mensuplarına rica ediyorum. Kişisel arkadaşlıkları için federasyona sırt çıkmasınlar, Türk sporunu seviyorlarsa Türk sporunun sırtındaki bu kamburu göndersinler gitsinler."

 YerelPosta

YORUMLAR 24
 • hakki bali 10 yıl önce Şikayet Et
  İŞİNİ YAP. Her şeye maydanoz olma, işini yap senin yüzünden takım küme düşürüldü o kadar insanın emeği heba oldu.
  Cevapla
 • baris bulut 10 yıl önce Şikayet Et
  bırak futbolu. sayın başkan futbol yorumculuğunu bırakınız. asıl görevinizi yeine getiriniz..sabahları keçiören köprüsünde 55 dakika beklemek zorunda kalıyoruz.. k.ören kızılay arası 1 saat 15 dakika sürüyor.. çözümünüz nedir?
  Cevapla
 • dursun hoca 10 yıl önce Şikayet Et
  haram olsun. Sadece istifa etmeleri yetmez,harcadıkları her kuruşun hesabını soracaklar,başbakan,spordan sorumlu devlet bakanı neden susuyor,neden bu adamlar orada oturmaya devam ediyorlar,yazık bu ülkeye yazık,iyi yönetilmiyoruz.
  Cevapla
 • Önder Demir 10 yıl önce Şikayet Et
  Bizi Dünyaya rezil ettiler.. BU Federasyon bizi bütün dünyaya rezil etti derhal istifa.....
  Cevapla
 • yüksel 10 yıl önce Şikayet Et
  Başkan boş konuşmaz. Dünya 3.lüğünden nereler geldiğimiz ortada. Futbol Federasyonu sadece para harcamakla meşgul. Neden büyük, küçük demeden kulüpleri yönlendirmiyor. Kulüplerin alt yapısının güçlenmesi için PROJE geliştiremiyor. Milli maçları bile disiplin altında tutamıyor. o zaman adama sorarlar. Sizin göreviniz sadece SALTANAT sürmekmi. Çekin gidin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle