Fransa'ya çağrı! "Başörtüsüne izin verilmeli"

Uluslararası Af Örgütü, Fransa Basketbol Federasyonuna (FFBB) müsabakalarda kadınların başörtüsü takmasına izin vermesi çağrısında bulundu.

Fransa'ya çağrı! "Başörtüsüne izin verilmeli"
Fransa'ya çağrı! "Başörtüsüne izin verilmeli"
GİRİŞ 12.10.2023 21:26 GÜNCELLEME 12.10.2023 21:40
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Örgütten federasyona gönderilen mektupta, 14 Ekim Cumartesi günü yıllık genel kurulunu gerçekleştirecek FFBB'nin uluslararası insan haklarına uyması ve başörtüsü takan Müslüman kadın oyunculara karşı ayrımcılık yapmaması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kadın Hakları Araştırmacısı Anna Blus'un şu ifadelerine yer verildi:

"Başörtüsü takan Müslüman kadın basketbolcuların müsabakalardan dışlanması sadece ayrımcı ve ifade, sağlık, özel yaşam ve din özgürlüğü haklarının ihlali olmakla kalmıyor, aynı zamanda basketbolun tüm kadınlar tarafından erişilebilir olmasını sağlama yükümlülüğüne ters düşüyor. FFBB ve Fransız yetkililer, Müslüman sporcuları hedef alan ayrımcı kurallar koymak yerine, genel kurul fırsatını kullanarak mevcut kuralları insan haklarını ihlal etmeyecek şekilde gözden geçirmeli ve spor da dahil olmak üzere İslam karşıtlığını körükleyen zararlı söylem ve olumsuz klişelere son vermelidir."

Mektup, Fransa Spor Bakanlığı ile Uluslararası Olimpiyat ve Paralimpik Komitelerine de gönderildi.

Basketbolun çatı kuruluşu FIBA, kadınların başörtüsü takmasına izin veriyor.

Mehmet Can Belören Haber7.com - Spor Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Can Belören

Editör Hakkında

Gazeteciliğe 2007 yılında Marmara FM'de başladı. 2009 yılından bu yana Haber7.com kadrosunda yer alıyor. Haber7.com'da gündem editörü, görsel editör, spor editörü görevlerinde bulundu. Şu an Haber7.com Spor Sayfası sorumlusu olarak meslek hayatına devam etmektedir. Mehmet Can Belören; Medya ve İletişim ile Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezundur.
YORUMLAR 2
  • Das 4 ay önce Şikayet Et
    Fransa almanya danimarka isvec polonya avusturya islam düsmani ülkeler bosuna talep etme izin vermezler islam ile ilgili hersey yasak is vermez ev vermez nefret ist ederler yok etmek isterler islami
    Cevapla
  • Kerim 4 ay önce Şikayet Et
    Fransa ırkçı bir ülkedir laik felan da değildir
    Cevapla