İrlandalıların gururumuzu okşayan minneti

İrlanda'nın Drogheda United futbol takımı Türkiye'nin gönderdiği koruyucu ekipmanlar için Osmanlının 173 yıl önce kıtlık zamanında ülkeye yaptığı yardımı hatırlatarak teşekkür etti.

İrlandalıların gururumuzu okşayan minneti
İrlandalıların gururumuzu okşayan minneti
GİRİŞ 22.04.2020 23:24 GÜNCELLEME 23.04.2020 10:27
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Armasında ay-yıldız bulunan Drogheda United'ın Twitter sayfasında Türkiye'den gönderilen malzemelerin fotoğrafıyla beraber bir not paylaşıldı. 

 

 

"Türk hükümetinin 1847'deki kıtlık sırasında İrlanda'ya 3 gemi gıda gönderdiği" belirtilen notta, "Gemiler Drogheda Limanı'na varmıştı. Bu hafta aynı hükümet, İrlanda'ya kişisel koruyucu ekipman içeren bir kargoyu hediye olarak gönderdi." ifadesi yer aldı. 

Drogheda kasabasının, Türklerin, Drogheda United ve festival sponsorluklarıyla kendilerini İrlanda'da en yakın hissettikleri yer olduğuna dikkat çekilen metinde, "Teşekkür ederiz Türkiye." ifadesi kullanıldı. 

 

 

İrlanda'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 631 kişi ölürken, toplam vaka sayısı 16 bin 671'e çıktı.

173 yıla rağmen hatırlanıyor

İrlanda'nın şimdiye kadar yaşadığı en büyük felaket olan Büyük Kıtlık sırasında Osmanlının yaptığı para, gıda ve ilaç yardımı aradan geçen 173 yıla rağmen hala hatırlanıyor.

Yardımların ulaştığı Drogheda kasabası ve futbol takımının armalarında ay-yıldıza yer verilirken, belediye binasına çakılan plaketle de bu tarihi olay hatırlatılıyor. 

İngiltere'ye rağmen yapılan yardım  

19. yüzyılda "Büyük Kıtlık" veya "Patates Kıtlığı" olarak bilinen 7 yıl süren açlık, o dönem İngiliz yönetimi altında olan İrlanda'da bir milyondan fazla kişinin ölümüne yol açmış ve halkın belleğinde derin izler bırakmıştı.

İrlandalı bir diş hekiminin anlatmasıyla durumdan haberdar olan Sultan Abdülmecid, açlıktan ölen İrlandalılara yardım etmek için acilen 10 bin sterlin (şu anki değeriyle yaklaşık 8 milyon lira) yardım teklifinde bulunmuş ancak 2 bin sterlin yardım yapan İngiltere Kraliçesi Victoria buna karşı çıkmıştı. 

Bunun üzerine nakdi yardımı bin sterline düşüren Sultan Abdülmecid, ayrıca 3 gemi dolusu gıda gönderme kararı almıştı ancak İngiltere'nin izin vermeyeceği bilindiğinden gemiler Dublin yerine gizlice daha kuzeydeki Drogheda limanına götürülmüştü.

YORUMLAR 108
 • Recep 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupalılar asında TÜRKLERİN Merhametinden korkuyorlar. Dünyada Mazlumlara En büyük Yardımı yapan TEK Millet TÜRKLERDİR.Araplar bile kendinden olanlara bile yardım etmiyor.İşte Suriye örneği de görüyoruz yaşıyoruz. TÜRKİYE Dünyanın Diğer Ucundaki Ülkelere bile yardım ediyor Avrupa işte bu merhametten korkuyor çünkü Dünya TÜRKLERİ Öğrendikçe TÜRKLERİ Başlarında isteyecek Avrupalıları Ülkelerinden kovacaklar Avrupalılarda Yüz yıllardır Zalimce sömürdükleri Ülkeleri Sömürmeyecek.
  Cevapla
 • Ramazan 2 yıl önce Şikayet Et
  10 bin sterlin 86 bin tl eder
  Cevapla
 • Ahmet bjk 2 yıl önce Şikayet Et
  Seni tebrik ediyorum. 173 yıl önce ile bugünü bir tutup mükemmel bir hesap yapmışsın! Kesinlikle ekonomimiz sana emanet edilmeli.
  Cevapla
 • Ciger 2 yıl önce Şikayet Et
  Oradaki alım gücüne ve zamanın değer ölçütlerine bakmak lazım. İngiltere 2bin sterlin vermiş.
  Cevapla
 • Ömer faruk 2 yıl önce Şikayet Et
  Altın olarak hesaplacak
  Cevapla
 • güres murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah harika bir hesaplama tekniğiniz var. Hesap makinası da kullandınız mı? Ha bir de 173 yıllık enflasyon farkını da karınca... Aaa bak 8 milyon oluvermiş...
  Cevapla
 • Yılmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Buna mi takildin, işin aslının önemi yok sana göre herhalde. Sonuçta ecdad üzerine düşeni yapmış değil m?
  Cevapla
 • mahmut 2 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlının torunu olmak böyle bir şey gurur duyurum. İngiliz torunu olmak acaba nasıl bir şey?
  Cevapla
 • ...rhn... 2 yıl önce Şikayet Et
  çankırılı hemşehrileri johnson'a bi sorsunlar bakalım...
  Cevapla
 • Hüseyin ULUÇAY 2 yıl önce Şikayet Et
  Veren el alan eldenden üstündür. Şükürler olsun halimize.
  Cevapla
 • gresunlu 2 yıl önce Şikayet Et
  vefalılarmış yapılan iyiliği unutmamışlar...ülkemizdeki yediğini içtiğini inkar eden yapılan güzellikleri görmeyenler inkar edenler duyun görün vefayı...chp ,ip ,saadetliler gibi yalancı değillermiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle