Rusya'yı sarsan karara Medvedev'den tepki!

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, WADA'nın "men" kararına tepki gösterdi.

Rusya'yı sarsan karara Medvedev'den tepki!
Rusya'yı sarsan karara Medvedev'den tepki!
GİRİŞ 09.12.2019 18:35 GÜNCELLEME 09.12.2019 20:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA) doping kurallarına uymadığı gerekçesiyle Rusya'yı 4 yıl boyunca olimpiyat ve dünya şampiyonalarından men etme kararına ilişkin, "Bu karar, halihazırda kronik bir biçim kazanmış olan Rus karşıtı histerinin devamıdır." dedi.

 

 

Medvedev, yardımcılarıyla yaptığı toplantıda, WADA'nın Rusya'ya yönelik kararını değerlendirdi.

Bir şekilde cezalandırılmış sporcularla ilgili bu tür kararların sık sık tekrarlandığını kaydeden Medvedev, "Bu karar, halihazırda kronik bir biçim kazanmış olan Rus karşıtı histerinin devamıdır." yorumunda bulundu.

 

 

Medvedev, ilgili kurumların, WADA'nın kararına itiraz etmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, Rus sporunda dopingle ilgili sorunların olduğuna da dikkati çeken Medvedev, "Spor alanımızda dopingle ilgili sorunlar var. Bu inkar edilemez." ifadesini kullandı.

WADA'nın Rusya ile ilgili kararı

WADA, doping kurallarına uymadığı gerekçesiyle Rusya'yı 4 yıl boyunca olimpiyat ve dünya şampiyonalarından men etme kararı almıştı.

Karara göre, Rusya Milli Marşı ve bayrağı, 2020 Tokyo Olimpiyatları ile 2022 FIFA Dünya Kupası'nda yer alamayacak.

Rus sporcular ise doping testinden geçmeleri halinde olimpiyat bayrağıyla Tokyo 2020'de yer alabilecek.

Rusya, WADA'nın kararını 21 gün içinde kabul edecek ya da Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) götürülebilecek.

Öte yandan Rusya, cezaya rağmen UEFA'nın WADA'nın büyük organizasyonlar listesinde bulunmaması nedeniyle ev sahiplerinden biri olduğu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda yer alabilecek.

Rusya, ev sahipliği yaptığı Soçi kentindeki 2014 Kış Olimpiyatları'nda sporcularının devlet destekli sistematik doping yaptığı gerekçesiyle 2015'te men cezası almıştı. Güney Kore'nin Pyeongchang şehrinde düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları'nda 168 Rus sporcu, bağımsız olarak madalya mücadelesi vermişti. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Erkan 9 ay önce Şikayet Et
    Yıllarca süper güçler sporu propaganda aracı olarak gördüler ve bu uğurda her türlü hileye başvurdular. Doping de bunlardan birisi. Hormon verdiler , kanlarıyla oynadılar. Bilhassa soğuk savaş yıllarında. Az gelişmiş ülkeleri böyle etkilediler. Şimdi yeni oyuncaklar buldular, örneğin terör gibi, bu arada sporu unuttular.
    Cevapla