Muhammed Ali nasıl müslüman oldu?

74 yaşında hayatını kaybeden Muhammed Ali'nin Müslümanlıkta tanışma hikayesi dinleyenleri duygulandırdı

Muhammed Ali nasıl müslüman oldu?
Muhammed Ali nasıl müslüman oldu?
GİRİŞ 04.06.2016 09:14 GÜNCELLEME 04.06.2016 09:40
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

1942 yılında doğan Casius Clay'ın nasıl bir gençlik yaşadığını anlatmak gerekirse o dönemde amerika da siyahlar ikinci sınıf vatandaş olarak yaşıyordu.

Bu ayrım öylesine çılgınca bir boyuttaydı ki otobüse trene bir beyaz bindiği zaman siyah ayağa kalkıp yer vermek zorundaydı.Beyaza yer vermeyen siyah yargılanıyor hapse atılıyordu.

İşte Özgürlükler ülkesi Amerikanın 50-60 yıl önceki hali bu kadar içler acısıydı.İşte Martin Luther King ve Muhammed Ali bu eşitsizliğe karşı mücadele vermiş önemli isimlerdir.

O yıllarda Amerikan Başkanının siyah olacağı hayal bile edilemezdi ancak Amerika 50 senede bu noktaya geldi.Hayaldi gerçek oldu. :) Muhammed Alinin müslüman oluşu ismini değiştirmesi bu eşitsizliğe asimilasyona karşı verdiği mücadelenin bir parçası.

MÜSLÜMAN OLUŞ HİKAYESİ

Cassius Clay 1964 yılında 22 yaşındayken S. Liston'u yenip dünya şampiyonu oldu.Dünya şampiyonu olduğu ülkesi Amerikayı gururlandırdığı için çok büyük özgüven depoladı.Amerikaya döndüğünde artık kendisine siyah gözüyle aşağılayıcı bir şekilde bakılamayacağını saygı beyazların kendisine saygı duyacağını düşündü.60lı yıllarda siyahlara resterauntlarda servis yapılmamaktaydı.

Ancak Cassius Clay dünya şampiyonu olmanın da verdiği özgüven ile bir resteraunta gidip bir sandoviç istedi garson siyahlara servis yapmayacağını sandoviçin olmadığı söyleyince Cassius Clay ben sizin için bu ülke için savaştım ve şampiyon oldum bunu mu hak ediyorum diye sinirlenerek garson ile tartışmaya başladı ancak ne söylediyse de garsona servis yapmadı.

İşte bugünden sonra Cassius Clay kendini sorgulamaya başladı ve kendi köklerini araştırmaya koyuldı.Afrikalı kökenli olduğunu ve dedelerinin islam dinine inandığını fark etti islam dinini araştırdı ve siyah beyaz ayrımına karşı çıktığı,hak ve eşitliği savunduğu için islamı seçti.

Ve Muhammed Ali ismini kullanmaya karar verdi. Ancak bu kararından sonra Muhammed Alinin üzerinde çok baskı kurulmaya başlanıldı. Daha sonra 1967 yılında Amerika Vietnam savaşı çıkınca Muhammed Ali savaşa katılmayı "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek savaşa katılmayı reddetti bu yüzden hapis ve para cezasına çarptırıldı ve profesyonel lisansı Amerikan hükümetince iptal edildi tam 3 yıl ringlerden uzak kaldı. Parasız kaldı ancak 3 yılı aşkın bir süre sonra temyiz ederek davayı kazandı ve tekrar ringlere döndü.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • devrım kalemmci 1 ay önce Şikayet Et
  verdigi mucadele dunyadakı butun ezilen.zulum goren ınsanlar adınaydı.arastırıp dunyada gecerli olan ıslam dınıne baglı kalarak gucluleri karsısına aldıi.muhammed ali butun dunyada ezilen zulum goren insanlarım temsilcısiydi.allah rahmet eylesin .bız muslumanlara dusen gorev nerde zulum haksızlık adaletsizlik varsa ona karsı durmalı yız.
  Cevapla
 • Leyla 2 yıl önce Şikayet Et
  Mukemmel bir insandi Allah mekanini cennet eylesin. AMIN
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH rahmet eylesin nurlar içinde yat İNŞALLAH
  Cevapla
 • benbilmem 4 yıl önce Şikayet Et
  Rahmetlinin bu kadar HAZIR CEVAP VE ÖZLÜ SÖZLER söylediğini bilmiyordum.. Mekanı cennet olsun.. 22/23 Tweetle Facebook'ta paylaş Bir hayatımız var, yakında geçmişte kalacak; yalnızca Allah için yaptıklarımız sonsuza dek kalacak.. Ben Amerika'yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, öz güvenli, kendinden emin... Benim adım bu, sizin değil. Benim dinim, sizin değil. Benim amaçlarım, sizin değil. Alışın bana. Ön yargı karanlıkta kalmış olmaktan kaynaklanır. Gün ışığı onu arındırır.
  Cevapla
 • Erol 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin.
  Cevapla
 • buse yasar 2 yıl önce Şikayet Et
  amin mekanı cenet olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle