Cantona: Hristiyanlar da müslümanlara saldırdı

Eski Fransız milli futbolcu Eric Cantona, Charlie Hebdo benzeri terör saldırılarının İslam'a karşı kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Cantona: Hristiyanlar da müslümanlara saldırdı
Cantona: Hristiyanlar da müslümanlara saldırdı
GİRİŞ 16.01.2015 16:17 GÜNCELLEME 16.01.2015 16:19
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Euronews kanalına konuşan Eski Fransız milli futbolcu Eric Cantona, "Fanatizm her yerde var. Bu sadece küçük marjinal bir grup tarafından işleniyor" dedi.

Bir dönem İngiltere'nin Manchester United takımında oynayan, sadece futbolcu değil aynı zamanda aktör ve yönetmen kimliğiyle de ön plana çıkan Cantona, geçmişte Hristiyan radikallerin de bu tür saldırılarda bulunduğuna dikkati çekti.

Paris’te 1988'de Hristiyanların tepkisine yol açan "Günaha Son Çağrı" adlı filmin izlendiği sırada radikallerin bir sinema binasını ateşe verdiği ve 4'ü ağır, toplam 40 kişinin yaralandığı saldırıyı hatırlatan Cantona, bütün dinlerde radikal ve marjinal grupların olabileceği uyarısında bulundu.

"Hristiyan saldırılar yaşandığını da hatırlamak zorundayız"

Cantona, bu tür saldırıların İslam'a karşı kullanılmaması gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Charlie Hebdo benzeri terör saldırıları İslam'a karşı kullanılmamalı. Fanatizm her yerde var. Bu sadece küçük marjinal bir grup tarafından işleniyor. Geride kalan büyük çoğunluk Hristiyan, Budist, Müslüman. Bu konuda geçmişe ait referanslar vermek önemli. Eğer sadece kendi içinde bulunduğumuz zamanı düşünürsek kendimizi sınırlamış ve geçmişte yaşananları da yok saymış oluruz. Geçmişte Hristiyan gruplar tarafından da bazı saldırılar yaşandığını hatırlamak zorundayız. Geçmişteki bu saldırıları işleyenler İslamcı gruplar değildi."

"Müslümanlar da saldırıdan rahatsız"

"Asıl tehlikenin bütün Müslümanların bu saldırganlar gibi olduğunu söylemek" görüşünü dile getiren Cantona, "Ben Müslümanların yüzde 90’ının bu yaşananlardan rahatsız olduğunu ve bundan utandıklarını düşünüyorum" dedi.

Cantona, bir Müslümana "ılımlı ya da değil" şeklinde yaklaşıp tüm İslam'ı itham altında bırakmanın doğru olmadığını vurgulayarak, "Bu ne demek? Bu, İslam'ın radikal bir din olduğu anlamına mı geliyor? Bu bir tahrik ve çok tehlikeli bir yaklaşım. Herkesi aynı kavram adı altında damgalamak zorunda değiliz" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • mahmut abbas 7 yıl önce Şikayet Et
  bizim çarlilere sormak lazım elin fransızı çarli olmayı redederken siz ne diye çarli oluyorsunuz
  Cevapla
 • TANZER 7 yıl önce Şikayet Et
  Cantona adamdır.
  Cevapla
 • bahane 7 yıl önce Şikayet Et
  bizdekiler sonradan gorme, usaklik ettigi icin elin ecnebisinden daha cok havliyor.bu demokrasi neymis arkadas ya laiklikmis, hepsi ecnebinin ayak oyunlari degil mi ki? Islamiyet Seriat gibi guzeli mi var ya?
  Cevapla
 • dadaş 7 yıl önce Şikayet Et
  cantona zaman gazetesi paralel senin kadar erkek olamadı sözüm ona islamı cemaat pardon çete cantona acaba utanan varmı müslümanım diyen hainler vesallam
  Cevapla
 • vatansever 7 yıl önce Şikayet Et
  hela sana erik cantona dünya sizin gibi mert insanlara ihtiyacı var....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle