Galatasaray'dan transfer itirafı! "Geciktik"

Galatasaray'da Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur, kadro yapılanması hakkında 2 ay geç kaldıklarını itiraf etti.

Galatasaray'dan transfer itirafı! "Geciktik"
Galatasaray'dan transfer itirafı! "Geciktik"
GİRİŞ 23.06.2022 12:12 GÜNCELLEME 23.06.2022 14:08
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Galatasaray'da Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur, düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Hedeflere ulaşmak için ne yapılması gerekiyorsa onu yapacaklarını dile getiren Timur şöyle konuştu.

"Hedeflerimiz için gece gündüz çalışacağız"

"Hedeflerimizi seçim süresinde belirtmiştik. Ne olursa olsun, hedeflerimiz ortada. Gece gündüz ne yapılması gerekiyorsa, ne yapılacaksa yapılacak. Gerçekçi olmak demek, gerçeğe boyun eğmek değil. 13 yabancı 13 yerli oyuncumuz var. 23 alt yapı oyuncumuz var. Toplam rakam olarak 46 oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Bunların içerisinde altyapı önemli bir sayı tutuyor. Geçtiğimiz seneki net maaş bütçesi 27 milyon Euro. Vergi yasası değiştiği için 1.67 çarpanı var.  1 milyon dolar ödüyorsanız kulübe maliyeti 1.67 milyon dolar."

"Kulübün 1 kuruşuna bile dikkat etmemiz lazım"

"Net maaş 27 dediğimiz başka bir noktaya geçiyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl tahakkuk eden Mustafa Muhammed ödemesiyle birlikte 30.7 milyon euro, bonservis için harcanmış. Yeni bir yapılanmaya girildi, gençleşme politikasına girildi. Bunlar Galatasaray için önemliydi. Kulübümüzün 1 kuruşuna bile dikkat etmemiz lazım. Gençleşme politikası izleniyor. Şu an mevcut 13 yabancıya bakıldığında 1 yabancı kontenjanı var. Dolayısıyla gidecekler olacak. 13 oyuncunun sözleşmelerinin bitmesine 1 yıl var. Kiralık gönderilmesi pek olamıyor. Önemli bir mühendislik yapılmalı. Yabancı kontenjanının açılması gerekiyor. Hocamızla anlaşma yeni yapıldı. Sözleşmeleri süren teknik direktörümüz ve sportif direktörümüz vardı. Sözleşmesini feshedebilirdiniz. Ama tazminatı ödemek Galatasaray'ın sorumluluğunda."

 '"Harcamalarınızda sorumlu davranmanız gerekiyor" 

"Geçen sene toplam kadro bütçesi, bonservis bedelleri dahil 30.7 milyon Euro. Şu anda kadroda bulunan oyunculara imza paraları da dahil olmak üzere 71 milyon Euro bonservis ödemişiz. Türkiye'deki futbolun bütçesi git gide azalıyor. Harcamalar, yüzde 25-30 artmış durumda. Orta sıraların takımlarından bir şeylere bakayım dedim, Galatasaray'ın rekabet edeceği takımlar değil de Avrupa'nın orta sırasındaki takımları ortalama yılda 50 milyon Euro bonservis ödüyor."

"İyi kadrolar kurulacak"

"Kesinlikle ihtiyaç duyulacak transferler yapılacak ama Galatasaray'ın parasını çöpe atarak, geleceğini çalarak bunu yapmayacağız. Gerekli noktalar tespit edildi. Galatasaray'ın parasını doğru şekilde kullanılacak transferler yapılacak. İyi kadrolar kurulacak. Herkesin kimliği önemli. Benim de asıl kimliğim taraftar. Amacımız şampiyon olmak. Ama bugünü kazanıp geleceği kaybedecek şekilde olmayız. Yurtiçinde ve yurtdışında görüşmeler devam ediyor. Diğer rakiplerimize göre gerideyiz. Ama farkı kapatmak için yoğun çalışma yapılıyor. Her konuda çok detaylı çalışılıp, kamuoyunu geçici olarak mutlu etmek değil de kalıcı çözüm üretmek için her aksiyon yapılıyor. Bu doğrultuda önümüzdeki haftadan itibaren sonuçlar gelecek. Bir açıklama yapalım nabız düşsün değil de, masanın karşısındaki kim hangi histeyse buradaki insanlar da aynı histe. Belki o tip stratejiler yapmadan, strateji yapmamaktır. Doğru yaptığınızda strateji yaptın diyorlar. Rotasyon oyuncusu alacaksak onu alırız ama ana kadroyu herkesin çıkarlarına uygun şekilde yapacağız. Sezonu Pazartesi günü açıyoruz. 7-17 Temmuz'da Avusturya'dayız. Hazırlık maçları ayarlandı. 26-30 Temmuz'da yine kamp yapılacak."

"Basketbol tarafında her şey çok olumlu gidiyor"

"Basketbolu güzelliklerle anıyoruz. Tüm transferlerimizi tamamladık diyebiliriz. Onları da yarından itibaren açıklayacağız. Önümüzdeki hedef gelecek yıl daha da büyüdü. 5 yıllık bir planlama yapmıştık. Basketbol tarafında her şey çok olumlu gidiyor."

"Amacımız 5 yıllık planlama yapmak"

"Futbol tarafında hiyerarşi şöyle. Ben Sportif AŞ'de futbol sorumlusuyum. Cenk Bey de futbol direktörü.  Amacımız 5 yıllık planlama yapmak. Orta vadede bir şey yapılacağına inanmıyorum. Yapılınca da kısmetle olabilir. Futbol direktörü de atandıktan sonra görüşmeler yapılıyor. Henüz yazılı bir teklif yok. Öncelikle sporcularla görüşeceğiz. Gitmek isteyen varsa bu değerlendirilir. Gitmek istemeyenle konuşup kalmak isterse kalabilir. Kerhen kalmamalı. Oyuncu sahada o karakteri koymalı. Galatasaray'ın çıkarlarına uygun rakamlar olursa değerlendirilir. Kimse gitmek istemiyorsa kimse de gitmeyecek. Sözler olarak konuşmalar var."

"Sözleşmesi biten çoğu oyuncuyla vedalaştık"

"Sözleşmesi biten oyuncularla devam edip edilmemesini hocamız bilir ama bir çoğuyla vedalaştık. Arda'yla ben de görüşürüm. Galatasaray'ın futbolcusu ve çok değerli içten bir kardeşimiz. Esas önceliğimiz kadro. Çok değerli scout ekibimiz var. Onlarla birlikte süreci götürüyoruz. Bugünkü konsantrasyonumuz tamamen kadro yapılanması. Türkiye standartlarına göre iki ay geciktik. Bütçeler ona göre zorlanıyor. Tamamen pazarlık stratejilerine göre yürüyor. Burada tamamen buna yöneldik. Takdir edersiniz ki çok büyük bir sorumluluk. Asıl Galatasaray'ın geleceği için olan projelerin neredeyse tamamından sorumluyum. Onlar kısa vadeli sportif başarı kadar önemli. Görevden kaçmak tabii ki olmaz. Ama iki ucu zorlu değnek. Öyle zorlu değnek olunca bir de geçmişte başkalarına sorduğum soruları, büyük konuşunca aynısı karşıma çıktı.

"Torrent, sadece %5 indirim yapabileceğini söyledi"

"Galatasaray'da taş üstüne taş koyana karşı ayrılıkçı olmamak lazım. Yanlışa da yanlış deriz, ancak önceki hocamız ve sportif direktörümüzle paralarını vererek yolları ayırdık. İlk baştaki görüşme talebimize sayın Torrent önce "menajerimle görüşün" dedi. Sonra yüz yüze görüştük. İndirim beklentisindeydik. Bir indirim bekledim. Sağolsun Sensibile indirim yaptı. Sulhle ilişkiyi sonuçlandırdık. Sayın Torrent, sadece %5 indirim yapabileceğini söyledi. İndirim olursa ödemeleri yaparız, yoksa dava yoluyla olur demiştik biz de. Orada öyle bir sonuçlandırma oldu. Sayın Torrent de bu durumu tercih etti. O da Galatasaray'ın bu döneminde hizmet etmiş. Böyle sonuçlanmaması gerekiyordu. O bu yolu tercih etti ve sonuçlandı." 

Altyapıdan çoğu isme kampta şans tanınacak

"Altyapı reformu yapacağız. En önemli konumuz altyapı. Altyapı çok önemli. Oradan gelecek oyuncular var. Kampta bir çoğuna şans tanınacak. Önceden Galatasaray altyapısından A Takıma gitme şansı çok yüksekti. Son yıllarda bu düşünce değişti. Altyapıdan birçok oyuncuyu A Takıma alacağız. Galatasaray'ın kurtuluşu altyapıdır. Bizim amacımızın altyapı olması gerekiyor. Yaklaşık 3 yıldır altyapı ile ilgili birçok model üzerine çalıştım. Burayla ilgili 10 yıllık bir plan yapılması gerekiyor.  Okan hoca  (Buruk) Yunus'u, Emre'yi ve Okan Kocuk'u kadroda görmek istiyor. Kampta bizimle birlikte olacaklar."

"Okan Buruk'un ekibinde uluslararası isimler de olacak"

"Okan Hoca'nın ekibi henüz belli olmadı. Sadece ulusal değil uluslararası isimler de olacak. Orada geniş çalışılıyor. Hocanın takdirinde ekibi. Bunun için scout analizi de yaptırdık. Sporcularda da teknik ekipte de oluyor. Önemli olan duruşu. İrfan Saralıoğlu bildiğim kadarıyla Okan Hoca'yla çalışıyor. Karar Okan hocanın olacak."

 

 

 

Osman Kocaer Haber7.com - Spor Editörü
Haber 7 - Osman Kocaer

Editör Hakkında

26 Temmuz 1997'de Ankara'da doğdu. Lisans eğitimini 2020 yılında Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun olarak tamamladı. Gazeteciliğe 2017 yılında Konya'da başladı. 2022'nin Haziran ayından itibaren Haber7.com'da spor editörü olarak çalışmaya devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • samii 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu seneden bişey beklemek polyanacılık olur. Hedef ilk 5 olmalı.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Başkan yeni seçilmiş,iki ay geç kaldık diyor. Yok abi bu boş beleş konuşan,gelecekteki beceriksizliğe şimdiden kılıf dikenler ve bunlara inanan dinleyen cahiller oldukça boş işlere devam.
  Cevapla
 • nitekim 1 yıl önce Şikayet Et
  ilk işiniz Scout ekibini yollamak olmalı Marcao dışında hepsi kötü çıktı bu nasıl scoutluktur kardeşim. beceremiyorlarsa daha iyi scoutlara ihtiyaç var demektir
  Cevapla
 • Bayırbucak 1 yıl önce Şikayet Et
  Her zamanki gibi gs transferde gecikti.son bir iki gün yapar transferi
  Cevapla