Yunanistan'da Galatasaray'ı şoke eden tavır! Test krizi...

G.Saray, Olympiakos ile oynanacak özel maç için gittiği Yunanistan'da PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle geri dönme kararı aldı.

Yunanistan'da Galatasaray'ı şoke eden tavır! Test krizi...
Yunanistan'da Galatasaray'ı şoke eden tavır! Test krizi...
GİRİŞ 12.07.2021 20:46 GÜNCELLEME 12.07.2021 21:20
Bu Habere 337 Yorum Yapılmış

Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray Futbol Takımı, Yunan yetkililerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerini kabul etmemesi ve sergiledikleri kaba davranışlara tepki olarak Atina'dan geri dönme kararı aldı.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Yunan yetkililerin tüm kafileden yeniden PCR testi istemesi üzerine, yaşanan sorunun çözülemediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Olympiakos maçı için Atina'ya indikten sonra Yunan yetkililerin daha önce talep ettikleri tüm prosedürleri (Son 72 saat içinde PCR testi veya son 48 saat içinde rapid antijen testi, aşı sertifikaları gibi) yerine getirdiğimiz için, aralarında futbolcularımızın da bulunduğu kafilemizin bir bölümü pasaport ve test kontrol uygulamalarını geçti. Daha sonra Yunan yetkililerden biri, PCR testlerimizi kabul etmediklerini ve yeniden test olmamız gerektiğini söyleyerek hoş olmayan, küstah bir tavırla, pasaporttan geçen oyuncularımızın da takım otobüsünden inerek, iki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına ve tesadüfi kişileri rastgele teste sokmak istemelerine rağmen, tüm kafilenin yeniden teste girmesini talep etti. Yaklaşık iki saatlik bir süre havalimanında bekletildikten sonra sorunun hiçbir şekilde çözülememesinden dolayı kafilemiz İstanbul'a dönüş işlemlerini başlattı."

"Ülkemiz adına özür bekliyoruz"

Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina'da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa'da Türkiye'yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.

Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Kasapoğlu: Bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Twitter hesabından olaya tepki gösterdi.

Kasapoğlu, yaptığı paylaşımda, şu ifadelere kullandı:

Hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Spor Kulübü’müzün karşılaştığı tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasaray’ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum.

Çavuşoğlu: Centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, olayın centilmenlikten uzak olduğunu aktararak, "Galatasaray Futbol Takımımızın Yunanistan’da karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez. Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız!" ifadelerini kullandı.

TFF: Galatasaray'ın yanında olduğumuzu belirtiyoruz

Türkiye Futbol Federasyonu, Yunan makamlarının sporun ruhuna yakışmayan bu tutumunu kınadığını açıkladı.

TFF'den yapılan açıklamada, "Galatasaray kafilesinin istenen tüm prosedürleri yerine getirmesine rağmen Atina'ya indikten sonra karşılaştığı davranışlar kabul edilemez. Yunan makamlarının sporun ruhuna yakışmayan bu tutumunu kınıyor, Galatasaray Spor Kulübümüzün yanında olduğumuzu belirtiyoruz." ifadelerine yer verildi.

Burak Elmas: Olympiakos tarafı mahcup olduğunu iletti

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, "Bu siyasi bir olay. Olympiakos tarafı mahcup olduğunu iletti." dedi.

YORUMLAR 337
 • Yakup 2 yıl önce Şikayet Et
  Dostluk maçı yapacak başka takım bulamadınız mi
  Cevapla
 • Deniz 2 yıl önce Şikayet Et
  KISAS, KISAS. Sizde aynisini yapin......
  Cevapla
 • İBRAHİM 2 yıl önce Şikayet Et
  iyi yapıyorlar bizde adamları çiçek böceklerle karşılıyoruz yapanın yanına kar kalmamalı sende aynısını yap
  Cevapla
 • YUSUF.İR 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu özürün ne faydası var!!!!!!!!
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 2 yıl önce Şikayet Et
  Asıl Galatasay yönetimi ülkemizi bu duruma düşürmekten ötürü ülkemiz insanın dan özür dilemelidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle