Deniz Çoban Galatasaray-Karagümrük maçını yorumladı

Eski hakem Deniz Çoban, Süper Lig'in yayıncı kuruluşunda Galatasaray - Karagümrük mücadelesinin tartışmalı ve önemli pozisyonlarını yorumladı.

Deniz Çoban Galatasaray-Karagümrük maçını yorumladı
Deniz Çoban Galatasaray-Karagümrük maçını yorumladı
GİRİŞ 10.04.2021 23:54 GÜNCELLEME 10.04.2021 23:54
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Eski Hakem DenizÇoban, son dakikalarda Kerem Aktürkoğlu'nun yerde kaldığı tartışmalı pozisyonda VAR'ın devreye girmemesi gerektiğini söyledi.

Deniz Çoban'ın Beinsports'taki değerlendirmeleri şu şekilde: 

"Babel'in iptal edilen golü doğru karar"

Galatasaray'ın iptal edilen ilk golünde Babel bilerek topu elle kontrol ediyor. VAR müdahalesi de doğru karar da doğru.

"Lens iyi niyetli değil ama..."

Lens-Yedlin pozisyonunda bakış açınıza bağlı her şey... Lens, vücudunun ağırlığını rakibinin üzerine vermeyebilir. Lens'i de ben çok iyi niyetli görmüyorum. Burda bir hamleden çok, topa vurma var. Zaten topa hakim olan da Lens... MHK sezon başından bu yana hakemlerden, "Oyuncu topla oynuyorsa, o ayak inecek, sonuçları ciddi de olabilir ama bu tür pozisyonalrda faul çalmayın. Ama top ortada ise bu kırmızı karttır" diyor. Bence Lens son anda sıçrayabilirdi gibi geliyor. Son anda müdahaleyi hafifletebilirdi. Hiçbir zaman bir sakatlığın ciddiyeti akrtın rengini belirlemez. Bu pozisyondan ötürü Suat Arslanboğa da Ali Palabıyık da MHK'den eleştiri almayacaktır. 

"Donk'un ilk sarı kartı ağır"

Donk'un gördüğü ilk kart doğru değil. Topa doğru yapılıyor hamle... Bu sadece faul olur. Sarı kart çıkmasa daha iyiydi. 

"VAR'ın Donk pozisyonuna müdahalesi doğru"

Ben her zaman söylüyorum, rakibin krampon vidaları rakibi gösteriyorsa ev temas yoğunluğu varsa kırmızı kart olur. Bu şiddetli bir basma değil. Peki VAR neden karıştı? Hakemin görmediği gözden kaçan çok ciddi bir ihlal varsa VAR karışıyor. Hakem hiç görmedi, çünkü faul çalmadı. Faul verseydi hakem, VAR karışmayacaktı. Ali Palabıyık, gözden kaçırdığı için faul çalmadı. VAR bu yüzden karışıyor. Doğru ve yerinde bir uygulama...  

Bence direkt kırmızı kart ağır. Fazla bir basma yok. Yoğunluk yok. Güç transferi gerçekleşmemiş. Ama ikinci sarı kartı görse de atılacaktı zaten...

"Kerem'in pozisyonunda VAR'ın bir işi yok"

Kerem Aktürkoğlu'nun penaltı beklediği pozisyonda ayaktan bir müdahale yok. Bunları çok konuştuk. Bu itme yeterli midir, değil midir? Buna hakem karar verir. VAR'ın burada müdahale şansı yok. VAR'ın asla karışmaması lazım. Bu karar yoruma açık ve hakemin vermesi gereken bir karar... İtme var mı? Evet var. Bu dengeyi bozmaya yeter ya da yetmez, bu hakemin kararı... Verecekse hakem kararı vermeli. Zaten Ali Palabıyık, penaltıyı çaldıktan sonra "İtti" diyor. VAR'ın bir işi yok burada.

"Mevlüt-Luyinadama'ya hep penaltı verildi"

Mevlüt arkadan geliyor ama Luyindama da kolunu saklamıyor. Bu penaltılar genelde veriliyor. 1. haftadan beri veriliyor. Bu yüzden 25. haftada değiştirmek doğru mu bilemiyorum. Ben verirdim penaltıyı. Kural hep bu şekilde uygulandı. Siz futbolun doğasına aykırı diye düşünebilirsiniz ama hep penaltı verildi bu tür pozisyonlara.

(Görüntüler beIN Sports'tan alınmıştır)

YORUMLAR 15
 • hakan 3 hafta önce Şikayet Et
  Sen nasıl hakem din ya mevlüt pozisyona penaltı diyor iyi ki hakem lik yapmıyor sun artık
  Cevapla
 • Hayri 3 hafta önce Şikayet Et
  Beinsports Tr=GS Tv
  Cevapla
 • Doğru 3 hafta önce Şikayet Et
  Deniz çoban fanatık gsli çıktı.Penalti pozisyonlarına var karışır.
  Cevapla
 • Sami 3 hafta önce Şikayet Et
  Ya deniz çoban bu değmeden düşmeler hafif temasla 40 takla atmalar gs nin fıtratında var böyle bedava kazandıkları bir sürü maç var sende buna alet olma öyle penaltı mı olur
  Cevapla
 • sinan 3 hafta önce Şikayet Et
  git işine deniz cok iyi hakemsinde yorum da yapiyorsun yani defol
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle