Yılmaz Vural'dan Emre ve Nuri için çarpıcı sözler!

Teknik Direktör Yılmaz Vural, Emre Belözoğlu ve Nuri Şahin'in Pro lisansa sahip olmadan teknik direktörlük yapmasını eleştirdi.

Yılmaz Vural'dan Emre ve Nuri için çarpıcı sözler!
Yılmaz Vural'dan Emre ve Nuri için çarpıcı sözler!
GİRİŞ 04.07.2022 11:50 GÜNCELLEME 04.07.2022 12:07
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Kariyeri boyunca 30 farklı takımı çalıştıran tecrübeli teknik direktör Yılmaz Vural, futbolun Türkiye'de toplum psikolojisini dengeleyen çok önemli bir yere sahip olduğunu, bu nedenle sadece bir oyun olarak görülemeyeceğini belirtti.

Futbolun Türkiye'de doğru yönetilemediğini savunan tecrübeli teknik adam, yarışılmak istenen İspanya, İngiltere, Almanya ve İtalya gibi liglerin çok profesyonel olduğunu söyledi.

Türkiye'de şartlar profesyonelce yerine getirilmeden antrenörlere, "Al bu takımı şampiyon yap." dendiğini ifade eden Vural, "Birkaç yetenekli oyuncu almakla, 'Başarılı hoca' söylemleriyle olmaz. Bu işi temelinden düzeltmeden olmaz." dedi.

Vural, 36 yıldır sürdürdüğü teknik direktörlük kariyerinde Türkiye'nin her bölgesinden 30 takımla 38 kere sözleşme imzaladığını ifade ederek, kalıcı başarının bireysel çabalarla değil, doğru sistemle sağlanabileceğini vurguladı.

Emre Belözoğlu ve Nuri Şahin'e eleştiri

Yılmaz Vural, eski futbolcular Emre Belözoğlu ve Nuri Şahin'in pro lisansa sahip olmadan teknik direktörlük yapmasını eleştirdi.

Pro lisans sahibi olmadan teknik direktör olunamayacağını ifade eden Vural, "Onlar daha teknik direktör falan değil. Hepsi değerli insanlar. Futbolun içinden gelmiş, uluslararası seviyede oynamışlar. Onlar yapmayacak da kim yapacak? Ancak kötü örneklerle sistemi bozarsınız." ifadelerini kullandı.

Vural, lisans sahibi olmak için hemen hemen 10 seneyi bulan bir sürecin geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Hiçbir çabası olmadan bir adamı, futbolu bırakır bırakmaz, sırf geçmişinde oynadı diye alıp çok önemli bir göreve koyuyorsunuz. Öteki tarafta lisans ücreti için 100 bin lira veriliyor. Bu, çalışmayan adam için çok büyük para. Krediler çekiliyor bunun için. Öteki tarafta bir kısım, geçmişindeki futbolculuğun getirdiği avantajla bu işe soyunuyor. Öğrenme süreçtir. Bu süreci yaşamadan olmaz. Allah yollarını açık etsin, hepsi de kardeşim, onları kastederek konuşmuyorum. Ancak prensip olarak doğru bulmuyorum. Bir mesleği yapacaksanız, gereklerini yerine getirmeniz lazım. Türkiye Futbol Federasyonu, 'Bugün top oynayan yarın antrenör olur.' derse, bu konu kapanır. Aksi takdirde kimsenin eğitime saygısı kalmıyor."

Bu konuda yaptığı eleştiriler sonrası lisansını alanların da şimdi kendisine hak verdiğinin altını çizen Vural, "Türk futbolu prensipsiz, kuralsız yönetiliyor. Ben bu kardeşlerimizin maçtan sonra demeç vermemesine bozuluyorum. Ondan duymak istiyorum niye kaybettiklerini, niye kazandıklarını. Yaşlı bir kardeşimiz çıkıyor... Kimi kandırıyorsunuz. Gazeteleri açıyorsunuz, teknik direktör sen değilsin, bu. Ondan sonra da federasyon Türkiye'de milli takıma getirecek Türk hoca bulamıyor, bir yabancıyı getirmek durumunda kalıyor." diye konuştu.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz'un performansına değinen Vural, "Futbolda geri kalmış ülkelerle oynadığımız maçları kazandık. Bu, onun başarılı olduğu anlamına gelmez. Oynanan oyuna bakıyorsunuz, yine bir kaos. Üst seviyedeki takımları yenecek düzeyde değil." açıklamasını yaptı.

"Trabzonspor yine şampiyonluğun önemli adaylarından olacak"

Yılmaz Vural, 2021-2022 sezonunda Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Trabzonspor'un, "Bu işi ne kadar doğru yaparsanız, o kadar başarı olur" mesajı verdiğini kaydederek, bordo-mavililerin sezon öncesi transferlerini tamamlayıp, oyuncularının tamamına yakınını kampa götürebildiğini belirtti.

Bu yıl da kadro anlamında en derli toplu ekibin Trabzonspor'da bulunduğunu anlatan Vural, şampiyon adayı diğer takımlarda kadroların daha problemli olduğunu dile getirdi.

Vural, Trabzonspor'un oturmuş bir yönetim, antrenör ve oyuncu grubuna sahip olduğunun altını çizerek, "Bu sene takımların durumuna bakıldığında, Trabzonspor yine şampiyonluğun önemli adaylarından olacak." diyerek sözlerini tamamladı.

Osman Kocaer Haber7.com - Spor Editörü
Haber 7 - Osman Kocaer
YORUMLAR 55
 • Reco 1 ay önce Şikayet Et
  Yorum yapan kardeşlerim sayın Yılmaz Vural hoca ya haksızlık yapıyorsunuz Türkiye'de kurallar ciğnenmek üzerine kurulduğu dan onun anlatmak istediğini anlamazlıktan geliyorsunuz Avrupa'daki teknik direktörler neden başarılı,kurallara uyduları için,neden Türk teknik direktörler Trakyadan öte gidemiyorlar bir düşünün,Yılmaz hocanın kımeti bu ülkede bilinmedi çok takımı Süper liğe çıkardı bir çok takımı da ligden düşmekten kurtardı hatırlatmak isterim.
  Cevapla
 • Haha 1 ay önce Şikayet Et
  En azindan onlar takimlarini ligde tuttu sen onuda beceremiyonya
  Cevapla
 • Bip 1 ay önce Şikayet Et
  ya hocam bir git ya ulan bir takıma katkın yok kendini futbol antrenörü sanıyorsun sana kim verdi bu pro lisansı hak etmediğin bir şey için yorum yapmanda ayrıca düşüncesizlik sen kim antrenör olmak kim bir kere sen futbolla tamamen bağını koparki işe yaramazlardan kurtulsun TÜRKİYE vallahi bu sorumsuzların yüzünden futbol gelişmiyor abi ya la bir kurtulamadık bunlardan
  Cevapla
 • Yolcu 1 ay önce Şikayet Et
  Tabii ya, Yılmaz Hoca antrenör mü canım (!) Antrenör dediğin Bip rumuzlu arkadaş gibi olur. Ver bir takımı bipleyip bipleyip şampiyon yapar. Yılmaz Hoca, ne gerek vardı Köln Spor Akademisini falan bitirmeye, biple şampiyon ol.
  Cevapla
 • recep 1 ay önce Şikayet Et
  Yılmaz hoca bırak onu bunu laf atmayın artık çekil evine torun torba sev yakışmıyor sizin gibi insanların genç hocaları r kötülemesi
  Cevapla
 • Selami Türkmen 1 ay önce Şikayet Et
  Kaç takımı küme düşürdün. Pro lisans mı oynatıyor takımı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle