Türk sporunda büyük değişim! Spor Yasası, TBMM'ye sunuluyor

Sporda büyük değişim başlıyor. Spor Yasası bu hafta Türkiye Büyük Miller Meclisi'ne sunulacak. Yasa onaylanırsa bundan sonra kulüp başkanları borçlardan sorumlu olacak.

Türk sporunda büyük değişim! Spor Yasası, TBMM'ye sunuluyor
Türk sporunda büyük değişim! Spor Yasası, TBMM'ye sunuluyor
GİRİŞ 20.03.2022 14:08 GÜNCELLEME 20.03.2022 22:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye'de sporda büyük değişim için adımlar atılmaya başlandı. Futbol dahil bütün spor kulüpleri A.Ş. olacak. Başkanların da bundan sonra borçlara karşı sorumlu olacağı ve hapis cezasının gündeme geleceği yasa bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak.

Sabah gazetesinin haberine göre spor kulüplerini borç batağından kurtarmayı hedefleyen yasa teklifi bu hafta TBMM Başkanlığı'na sunulacak. Buna göre artık kulüplerin statüsü değişecek ve A.Ş. olacak. Ayrıca başkanlar borçtan sorumlu tutulurken, menajerlerin futbolcularla sözleşmesi en fazla 2 yıllık olacak. Kulüp harcamaları şeffaflaşacak.

60 maddelik tekliften öne çıkanlar

A.Ş. olacaklar: Spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkıp anonim şirkete dönüşebilecek. Ayrıca birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş oluşturabilecek.

Denk bütçe: Anonim şirket gini örgütlenen kulüpler, şubeler açabilecek. Denk bütçe uygulanacak. Takımlar geliri kadar borçlanabilecek.

Şeffaf dönem: Kulüpler belirli miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üzerinden yaparak şeffaflaşacak.

Yönetici borçtan sorumlu: Kulüp başkanı ve yöneticileri bulundukları dönem borçlarındna sorumlu tutulacak. Bunun için ağır yaptırımlar ve hapis cezası gündemde.

Menajerler: Futbolcuların tüm anlaşmaları şeffaf olacak. Menajer, oyuncularla maksümum 2 yıl sözleşme yapabilecek. Komisyonu %3-5 arasında olacak. Sözleşmeler noter huzurunda gerçekleşecek.

Yeni federasyon geliyor: Bağımlı ve vağımsız spor federasyonu ayrımı kaldırılarak "Spor Federasyonu" şeklinde yapılandırılacak. Federasyonlar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulacak.

Yönetimde milli sporcu olacak: Federasyonların yönetim kurulunda en az 2 milli sporcu yer alacak.

Denetim bakanlıkta: Spor federasyonlarının her türlü (kuruluş kanunu bulunanlar hariç) harcamaları Spor Bakanlığı tarafından denetlenecek. Federasyon başkanları en fazla 3 dönem bu görevi yapabilecek.

YORUMLAR 7
 • Kırkdokuzelli 8 ay önce Şikayet Et
  Günaydın nihayet uyandınız ama ati alan çoktan Üsküdarı geçti Türk futbolu game over
  Cevapla
 • Can 8 ay önce Şikayet Et
  Artik Kulüpler Zor Baskan Bulur Artik Satilisa Cikar Kulüpler Care Artik O
  Cevapla
 • Hoca 8 ay önce Şikayet Et
  Eksik hem de çok eksik. Futbolcularla yapılan sözleşmelerde ücretin %40'i garanti para, kalan %60'i maç başı ücret olarak düzenlensin. Böylece özellikle yabancı futbolcular yatmaz. Bakın bjk'de 3 futbolcu kadro dışı ana takir takir parasını alıyorlar.
  Cevapla
 • Halk 8 ay önce Şikayet Et
  Takimlarda satacak bi kurus mal kalmadi gelecrk 20 yilinida ipoteklediler. Simdi mi akliniza geldi yasa cikarmak. Hukuksuz fesih nedeniylr yurt disina odenen tazminatlarin sorumlusu kimse yasa cikarmaya gerek yok altindaki imzaya yolsuzluktan dava acilmasi lazim. Del bosque ye 8 milyonun altina imza atip sorumsuzca evine yollayan adam belkide del bosque ile 4 4 kiristilar. Dingonun ahiri sanki devlet.
  Cevapla
 • Doğrucu Davud 8 ay önce Şikayet Et
  Biraz geç oldu ama nihayet !..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle