UEFA'dan flaş Finansal Fair Play kararı!

UEFA, Avrupa Süper Ligi girişimlerinin ardından Finansal Fair Play kurallarını esnetme yoluna gitmeye hazırlanıyor.

UEFA'dan flaş Finansal Fair Play kararı!
UEFA'dan flaş Finansal Fair Play kararı!
GİRİŞ 21.04.2021 13:40 GÜNCELLEME 21.04.2021 13:40
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 kulübün kurucu üyeliğinde başlatılan ve futbol dünyasında büyük bir krize neden olan Avrupa Süper Ligi'nde art arda ayrılıklar yaşandı. İngiliz takımları Manchester City, Arsenal Manchester United, Chelsea ve Tottenham Avrupa Süper Ligi'nden çekildiklerini açıkladılar. 

Avrupa Süper Ligi'ni kurma girişimini başlatan kulüplerden Manchester United'da Başkan Yardımcısı Ed Woodward'ın görevi bırakmasının ardından bir istifa haberi de Juventus'tan geldi. İtalyan ekibinin başkanı Andrea Agnelli'nin görevden ayrıldığı bildirildi.

UEFA'ya bağlı 55 üye ülke federasyonunun oy birliğiyle; İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 kulübünün katılımıyla "Avrupa Süper Ligi" adıyla kurulan yeni girişimi kınayan bildiri, kabul edildi.

Bugün de İspanyol ekibi Atletico Madrid ve İtalyan devi Inter, Avrupa Süper Ligi'nden çekildiğini açıkladı.

'YENİDEN' DÜŞÜNECEKLER

AP, projenin askıya alındığı ile ilgili haberinde, Avrupa Süper Lig yönetiminin "İngiliz kulüpleri baskılar nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Şu anki statü değişmeli. Projeyi yeniden şekillendirmek için atılacak uygun adımları yeniden gözden geçireceğiz." açıklamasına yer verdi.

FİNANSAL FAIR PLAY KURALLARI 'ESNETİLEBİLİR'

L'Equipe'te yer alan alan habere göre UEFA, Avrupa Süper Ligi girişimlerinin ardından Finansal Fair Play kuralları ile ilgili bir dizi 'düzenleme' yoluna gitmeye hazırlanıyor.

UEFA Başkanı Ceferin konuyla ilgili "Yeni gerçeklere uyum sağlamalı ve belirli adaletsizlikleri düzeltmeliyiz" ifadelerini kullandı ve düzenleme gelebileceğini açıkça ifade etti.

"Finansal fair play'i kaldırmayı planladığımızı her yerde okudum. Bunun asla olmayacağını söyleyeyim. Finansal fair play sayesinde son aylarda yüze yakın kulüp fazla harcamalardan kaçındı. Ancak, yeni gerçeklere uyum sağlamalı ve belirli adaletsizlikleri düzeltmeliyiz. Yatırımcıları cesaretlendirmeli ve futbol tutkusuyla kulüpleri finanse edenleri korumalıyız"

Haberde, Ceferin'in bu açıklamaları işaret edilerek, Finansal fair play kurallarının yeniden düzenlenip bazı durumlarda 'esnetilebileceği' ifade edildi.

Temel olarak, pandemi krizinden ağır bir şekilde etkilenen kulüplerin biraz daha nefes almasına izin vermek için finansal fair play gözden geçirilecek.

Haberde, UEFA'nın kulüpler arasındaki rekabet dengesini yeniden sağlamak için bir tür 'lüks vergisi' sisteminin gelebileceği yazıldı. Amerikan profesyonel sporlarında revaçta olan bu sistem, maaş bordrosu eşiğini aşanları mali bir ceza ödemeye zorlar ve bu ceza, tüm takımlara yeniden dağıtılır.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Gurbetci 3 ay önce Şikayet Et
  Futbola yenilik gelmeli UEFA nin eli mahkum
  Cevapla
 • Levrok 3 ay önce Şikayet Et
  Finansal Fairplay ile en basta Türkiyeyi hedef aldiniz.
  Cevapla
 • İso 3 ay önce Şikayet Et
  Şok şok şok Flach flaş flaş Az sonra İstanbul , Trabzon ve siyasi Takımlar ile UEFA çöplüğü Ayrıntılar geliyor
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  takımlar keşke dik durup avrupa ligini kursaydılar. UEFA ve FIFA nın kulüpleri sönürmesine son verilseydi.
  Cevapla
 • ihtiyar 3 ay önce Şikayet Et
  Yok arkadaş cidden bu uefa ve fifa'ya yönetici olanlar ve ileride olabilecek olanlarda dahil futbolun ihtiyacı olan şeyleri anlayamıyorlar, konuşma fırsatı olduğunda ağızları laf geveliyor 50 yerden sinyal almadan iş yapamıyorlar, lobilere teslim oluyorlar. Avrupa ligi kesinlikle olmalı ve bu birliklerde kapanıp olması gereken birlikler kurulmalı. Futbol'da A 'dan Z'ye herşey elden geçmeli. bunun yolu da bu birliklerin yıkılması başka yolu yok.
  Cevapla