Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yenilir yutulur değil!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasetin futbola müdahil olarak şampiyonu belirlemeye çalıştığı iddialarına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yenilir yutulur değil!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yenilir yutulur değil!
GİRİŞ 15.02.2020 18:43 GÜNCELLEME 15.02.2020 22:59
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan dönüşü aralarında Haber7 yazarı ve Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SORU: Spora olan yakın ilginizi biliyoruz, özellikle futbola. Bu yoğun tempo içinde maçları da yakından takip ettiğiniz tüm Türkiye’nin malumu. Bu sezon Çok rekabetçi bir yarış oluyor. Ligin son virajına girilmişken birçok takımın hala şampiyonluk adayı olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda Türkiye Futbol Federasyonu’na yönelik de bazı eleştiriler oldu. Fenerbahçe’nin bir istifa çağrısı var, Beşiktaş da Göztepe maçı sonrası bir çağrı yaptı, Galatasaray taraftarının da var… VAR sistemi ve hakem kararlarına yönelik bazı itirazlar, eleştiriler oluyor. Bir de Fenerbahçe tribünlerinin bir bölümünde oluşan bazı siyasi slogan ve tezahüratlara şahit olduk. Bu konudaki görüşleriniz neler olur?

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

"VAR SİSTEMİ İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR"

Tabi öncelikle son viraja girilirken hakikaten böyle bir rekabetin olması çok güzel bir şey. Sevindirici de. Fakat Federasyonun bu noktadaki attığı adımlarda tarafgirlik içerisinde olduğuna ben ihtimal vermiyorum. Nitekim aldıkları kararlarla şu son 3-4 maça yönelik adil davrandıkları da ortada. Bugüne kadar bu tür maçlar zaten pek de federasyona gelmezdi. Hakemler düdüğü çalmıştı iş bitmişti, böyle bakıyorduk.

VAR sisteminin de tabi eksileri var, artıları var. Bazı yerlerde bakıyorsunuz, hakikaten isabetli kararlar çıkıyor. Bu sürecin daha geçiş dönemi olduğunu düşünüyorum. Geçiş döneminde bu tür eksikler olabilir. Zaman içerisinde sistem tam anlamıyla oturacaktır.

"YENİLİR YUTULUR ŞEYLER DEĞİL"

Ben bir Fenerbahçeliyim, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Yüksek Divan Kurulu üyesiyim ama özellikle arkadaşlarıma yönelik sarf edilen hakaretamiz ifadeler yenir yutulur şeyler değildir. Bir defa bu ülkeye hizmet veren bakan arkadaşlarımızı kalkıp da bu işin içine bulaştırmak çok ciddi bir yanlıştır. Kulüplerimizin yöneticilerinin bu konuda bir defa çok dikkatli olmaları, tribünlerdeki gelişmelere sahip olmaları lazım. Biliyorsunuz zaten sosyal medyada da bu tür hakaretlerin, iftiraların cezalandırılmasına yönelik bazı kararlar var. Sosyal medyada da bunların bedelini ödetmeden bu işi bırakmayız.

"BU SÖYLEMLERE KARŞI SESSİZ KALAMAYIZ"

Kalkıp bilip bilmeden, herhangi bir bakanımız hakkında “filanca kulübü şöyle destekliyor, herhangi bir kulübe karşı şöyle bir tavrı var” gibi yaklaşımları bizim kabullenmemiz mümkün değil. Ben bir ay kadar önce Kulüpler Birliği toplantısında bütün başkanlar oradayken söyledim, “Arkadaşlar sizden bir ricam var; lütfen siyaseti bu işe karıştırmayın ve bizi bu işlerin içerisine bulaştırmayın” dedim. Biz bütün başkanlara orada bunu demişken, buna rağmen kalkıp da bu tür açıklamaların yapılması bizi ciddi manada üzer ve buna karşı da biz sessiz kalamayız. Şampiyonluk kimsenin tekelinde değil. Bu sene sen olursun, bir sonraki sene başkası olur.

"SİYASİLER DE TARAFSIZLIĞINI KORUMALI"

Bir de şu var onu da söyleyeyim. Kalkıp da benim arkadaşlarım “bu sene filanca kulüp şampiyon olacaktır, ya da olmalıdır veya temenni ediyorum” diye asla söylememelidir. Bizim tarafsızlığımız burada büyük önem arz ediyor. Biz tarafsızlığımızı korumalıyız. Biz bu ülkeyi yönetenler olarak tarafsızlığımızı korumalıyız. Ben mesela lig maçlarına asla gitmem. Söz konusu değildir. Ama diyelim ki Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir ya da diğer takımlarımız… Bunların uluslararası herhangi bir müsabakası olduğu zaman oralara gitmeyi de milli bir görev telakki ederim. Bu konudaki hassasiyetimiz önceliklidir. Sporda bunlara dikkat etmemiz lazım. Ligin de artık son virajında kim şampiyon olursa olsun, hep beraber alkışlamamız lazım. Ondan sonra da inşallah hepsine uluslararası müsabakalarda destek vermemiz lazım.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
TFF
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Reşit 4 ay önce Şikayet Et
  Bunların dertleri başka
  Cevapla
 • mazlum 4 ay önce Şikayet Et
  memleketin bu kadar sorunu varken reisin işi tükenmiş birde sizle mi uğraşacak,bir orada bir burada hiç durmadan çalışıyor.bütün işi gücü bırakıp takımla uğraşır mı?zevkine izler maç biter tebrik eder o kadar.dediğinden anladığım da budur.
  Cevapla
 • İsmail 4 ay önce Şikayet Et
  Atı alan Üsküdar'ı geçti.......Yorumlarda var mutlaka kedidir...
  Cevapla
 • Kaptani derya 4 ay önce Şikayet Et
  750 tl gaz parasi geldi
  Cevapla
 • VUSLAT 4 ay önce Şikayet Et
  Siyaseti ihanetin kalkanı olarak kullanan ikiyüzlüler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle