Bakanlık müjdeyi verdi! İşte şanslı 6 şehir

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ imkanlarıyla Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkari, Şırnak ve Edirne'ye yeni stadyum yapılacak.

Bakanlık müjdeyi verdi! İşte şanslı 6 şehir
Bakanlık müjdeyi verdi! İşte şanslı 6 şehir
GİRİŞ 26.02.2018 12:29 GÜNCELLEME 26.02.2018 13:16
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB), Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve belediyelerin bütçeleriyle hizmete sunulan 14 stadyuma, proje ve ihale süreci tamamlanan 6 stat daha eklenecek.

Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Şırnak-Cizre Stadyumu proje, Edirne Stadyumu ise ihale aşamasında bulunuyor. Edirne Stadyumu, TOKİ kaynaklarıyla, diğer statlar ise GSB bütçesiyle futbolseverlerin hizmetine sunulacak.

Yeni stat projeleri arasında yer alan ve Ankara 19 Mayıs Stadı'nın yerine yapılması planlanan yeni stat için 500 milyon liralık bütçe öngörüldü.

 


Milli Takımlar Stadyumu şeklinde planlanan tesis 7 gün, 24 saat sistemine göre inşa edilecek. Projesinin yüzde 80'i tamamlanan tesis için 2017-2018 futbol sezonu sonunda yoğun bir çalışmanın yapılması bekleniyor.

Başkentteki stadyum, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) standartlarına uygun şekilde inşa edilecek. Bu kapsamda yetkililer arasında yapılan görüşmelerde istenilen 25 standardın, 24'ü şu an için gündemde bulunan projede yer aldı.

Ankara Stadyumu 3 yıl içerisinde bitirilecek ve başkentteki futbolseverlerin hizmetine sunulacak.

820 milyon liralık bütçe

GSB ve TOKİ imkanlarıyla inşa edilerek Türk futboluna kazandırılacak 6 yeni stat için 820 milyon liralık bütçe ayrıldı. 

En yüksek bütçeye sahip Ankara Stadyumu'nun yanı sıra Şırnak-Cizre Stadyumu ise 15 milyon liralık bütçesiyle en az para harcanacak tesis konumunda bulunuyor.

Elazığ ve Erzincan yüzer milyon, Hakkari 30 milyon ve Edirne Stadyumu da 75 milyon liralık bütçeyle inşa edilecek.

11 stadın inşası sürüyor

GSB, TOKİ ve belediyelerle ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında 11 stadyumun inşası da sürüyor.

Adana, Batman, Çorum, Diyarbakır, Giresun, Hatay, İzmir (2), Karaman, Manisa (Turgutlu), Ordu'daki statların tamamlanması için çalışmalar yürütülüyor.

İnşa edilecek yeni statlar, proje ve ihale aşamasındaki stadyumlarla Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği için daha avantajlı konuma ulaşacak.

14 stadyum

GSB, daha önce TOKİ ve belediyelerle yaptığı protokollerle 14 stadyumu hizmete sunmuştu.

Afyonkarahisar, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon'a TOKİ, Bursa, Konya ve Manisa'ya da belediye protokolüyle statlar yapılmıştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Zonguldak Ereğli 2 yıl önce Şikayet Et
  Buradan yetkililere sormak isdiyorum neden Ereğli ye muhteşem sidatyum yapılmıyor bu sıkıntı nerede
  Cevapla
 • BAKANLIĞA SORU 2 yıl önce Şikayet Et
  Buy ülkede futbolcu yetişmiyor kendimizi kandırmayalım. Elin futbolcusu gelip burada bizim adımıza futbol oynasın biz de seyredelim diye bu kadar yatırım yapmak israf. Avrupa'dan bir takım tutun ve onların maçını izleyin olsun bitsin. Çocuklarımızın faydalanabileceği spor kompleksleri yapın. Evet, her semte bir spor kompleksi istiyoruz. Okullardaki göstermelik beden eğitimi dersi yerine, gün içi okul sonrası ve hafta sonlarında, yaz tatillerinde çocuklar spor kompleksine gitsin ve bir sporla yakından ilgilensin eğitimini alsın DAHA GÜZEL OLAMAZ MI?
  Cevapla
 • ALO BAKANLIK 2 yıl önce Şikayet Et
  ithal edilen on tane futbolcu oynasın biz de seyredelim diye bu kadar yatırım yapmaktansa bunun yerine her semte spor kompleksleri yapın. Çocuklarımız bilgisayar oyunları yerine buralara gidip spor yapsınlar. Buralarda sporcular yetişir, insanlarımıza ülkemize bir faydası olur.
  Cevapla
 • osabya 2 yıl önce Şikayet Et
  ul işe bak şırnak cizrede bile icraat var izmirde tık yok sırf zihniyet oyuyla mahvettiniz izmiri türkiyenin en büyük köyü olmayı elden bırakmıyosunuz yazık
  Cevapla
 • Ademoglu 2 yıl önce Şikayet Et
  önce Adıyaman a yapılması gerekiyo hala eski 12.000 kişilik statta maç oynanıyor. 30.000 kişilik 2 katlı uefa kriterlerine uygun olmalı suan Adıyaman 1954 şampiyonluga gidiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle