Infantino'dan ABD'ye! 'Cebe indirdikleri para...'

FIFA Başkanı Gianni Infantino, rüşvet aldığı belgelenen eski FIFA yöneticilerine ödenen miktarın iade edilmesi için ABD'ye çağrıda bulundu.

Infantino'dan ABD'ye! 'Cebe indirdikleri para...'
Infantino'dan ABD'ye! 'Cebe indirdikleri para...'
GİRİŞ 16.03.2016 19:09 GÜNCELLEME 16.03.2016 19:09

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD tarafından haklarında soruşturma yürütülen ve rüşvet aldığı belgelenen eski FIFA yöneticilerinin elde ettiği miktarın geri ödenmesi konusunda Infantino'nun değerlendirmelerine yer verildi.

Bu durumun kabul edilemez olduğunu savunan FIFA Başkanı Infantino, "Suçu kanıtlanmış sanıklar, FIFA'daki pozisyonlarını suistimal ederek futbola ciddi ve kalıcı zarar verdi. Cebe indirdikleri para, küresel futbola ait ve oyunların gelişmesi ve tanıtımı için kullanılmalı. Uluslararası futbol kurumu olarak FIFA, bu paraları geri istiyor ve ne kadar uzun sürerse sürsün bunları geri almaya kararlıyız" ifadelerini kullandı.

"Bu suçlular, sadece FIFA'dan değil FIFA'nın programlarından istifade eden futbolcular, teknik direktörler ve taraftarların da paralarını gasp ediyor" diyen Infantino, "Rüşvet için verilen paraların, malikane ve havuz yerine futbol sahası inşa etmek, futbol ekipmanları almak için kullanılması gerekiyordu. Mücevher ya da otomobil alımında kullanılması yerine genç futbolcu ve teknik direktörlerin gelişimine fon sağlamak için kullanılmalıydı. Savurgan pazarlama yöneticilerine vermek için değil" değerlendirmesinde bulundu.

Infantino, FIFA'nın söz konusu paraları geri alması durumunda uluslararası futbolun gelişimi için kullanacağını da vurguladı.

FIFA'nın ABD'den talep ettiği maddi kayıp miktarının 190 milyon dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu paranın 151,7 milyon dolarlık kısmının, Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) ve Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) ile bağlantıları bulunan FIFA'nın Brezilya marketinden sorumlu Jose Hawilla ile bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
gianni ınfantino
YAZDIR