Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye tarihi çağrı!

Spor hukuku uzmanı avukat Emin Özkurt, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerine kritik bir çağrıda bulundu.

Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye tarihi çağrı!
Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye tarihi çağrı!
GİRİŞ 13.10.2015 11:53 GÜNCELLEME 13.10.2015 11:53
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Avukat Emin Özkurt, Şike Davası'nda yargının aldığı son kararın 3 Temmuz sürecini çok farklı bir yöne götürdüğünü belirterek Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerine kritik bir çağrıda bulundu... Özkurt, "Mahkeme, maçlarda şike olmadığına karar vermiştir. Men cezası alan kulüplerimiz, UEFA’dan yeniden yargılama ve maddi kayıplarının karşılanmasını istemeli" dedi.

Avukat Emin Özkurt, davada yargılanan Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın tamamen aklandığını, dolayısıyla UEFA'nın iki kulübe verdiği cezaların hukuki dayanağının kalmadığını vurguladı.
 
Özkurt, her iki kulübün yöneticilerine seslenerek, bundan böyle izlenmesi gereken rota konusunda şu tavsiyelerde bulundu:
 
“Geçtiğimiz hafta mahkemeden tarihi bir karar çıktı. Fenerbahçe ve Beşiktaş’la ilgili son derece önemli bir gelişme yaşandı. Mahkeme dosyanın esasına girip karar verdi. Özellikle dikkatinizi çekmek isterim ki bu karar sadece delil yetersizliği veya dinlemelerin geçersizliğine dayanmış değildir, geçtiğimiz hafta bağımsız Türk yargısı tarafından söz konusu maçlarda şike olmadığına da karar verilmiştir.FENERBAHÇE'YE CEZA GETİREN TAPELER VE GAZETE KUPÜRLERİ ARTIK HUKUKEN YOK ANLAMINDADIR

Hal böyleyken, Fenerbahçe’nin 2011-12’de şampiyonlar ligi’ne UEFA’nın girişimi ile ve TFF’nin kararıyla alınmamasına, sonrasında da UEFA’dan 2 yıl artı ceza almasına sebep olan hukuki zemin ortadan kalkmıştır. Zira TFF ve UEFA kararlarını polis fezlekelerine, telefon dinlemelerine ve henüz ceza kararı kesinleşmemiş iddianameye dayandırmıştır, oysa geçen haftaki beraat kararıyla bu dayanılan veriler hukuken ortadan kalkmıştır. UEFA ve TFF’nin Fenerbahçe’ye ceza verirken dayandığı fezleke, tapeler ve gazete kupürleri hukuki olarak yok anlamındadır.

BEŞİKTAŞ DA AKLANDI

Aynı durum UEFA’dan 1 yıl men cezası alan Beşiktaş için de geçerlidir. İddiaların gerçek dışı çıktığı ortaya çıkmıştır. Beşiktaş da şikeden aklanmıştır.
 
Hem Fenerbahçe’nin hem Beşiktaş’a tavsiyem, gerekçeli karar çıktıktan sonra öncelikle UEFA’ya başvurup haklarında yapılan disiplin yargılamalarının yenilenmesini talep etmeleridir. 
 
Kulüplerimizin manevi kayıplarının tam manasıyla karşılanması mümkün değil ancak maddi kayıplar bir nebze de olsa karşılanabilir.
 
UEFA ÇİFTE STANDART SERGİLİYOR

UEFA 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe’yi, tabiri caizse o dönemki TFF yönetimini kullanmak suretiyle cezalandırırken ve Şampiyonlar Ligi’nden men ederken polis fezlekesine, gazete, internet ve televizyon kupürlerine, 3. şahısların konuşma tapelerine dayanmıştı. Hatta kulübü Şampiyonlar Ligi’nden çıkarırken kulübün savunmasını dahi almamıştı.
 
O dönem biz de, avukatlık görevimizin bir gereği olarak, savcı iddianamesinin kesin sonuca varmadığını ve halen konunun iddia boyutunda olduğunu dile getirmiş, savunma hakkı tanınmadan ihraç kararı gibi herhangi bir ceza verilmemesi gerektiğini, UEFA’nın blöf yaptığını söylemiştik. Ancak gerek UEFA, gerekse dönemin TFF yetkilileri bizi dinlememişti.

OLYMPIAKOS'A FARKLI MUAMELE

Aradan 4 yıl gibi bir süre geçti, benzer bir durum bir Yunan takımı ile ilgili UEFA’nın önüne geldi. Olimpiakos’un Başkanı savcılar tarafından hazırlanan şike iddianamesi çerçevesinde yargılanmaya başladı. Ancak bu sefer UEFA, Fenerbahçe'nin şike davasında polis tapelerini kabul ederken, Yunan kulübü için aynı verileri yeterli görmedi, bunların kesin delil niteliğinde olmadığını belirtmek suretiyle Olimpiakos’un Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesine izin verdi.
 
Netice olarak, UEFA’nın Türk takımlarına karşı sergilediği bu tutumu diğer ülke takımlarına sergilenen yaklaşımlarla mukayese edince hukuken çelişkili bulduğumu belirtmek isterim. Ayrıca bu çifte standart durumunu sadece Fenerbahçe’nin değil tüm Türk takımlarının meselesi olarak değerlendirmek gerektiği kanısındayım.”

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • murat 4 yıl önce Şikayet Et
  tamam da bir sabırlı olmayı öğren daha bu işin Yargıtay kısmı var, ondan sonra anayasa kısmı var bu acelen ne avukat bey sonra dosya savcısının özel bir televizyon kanalında ciddi iddaları var son olarak size bunu da hatırlatayım UEFA cas ve İsviçre mahkemelerinde açılan bütün davaları kaybettiniz spor hukuku ile ceza hukukunun olaya yaklaşım tarzıda size hatırlatırım.
  Cevapla
 • hakim 4 yıl önce Şikayet Et
  bu konuda en son konuşacak kişi bu arkadaştır. ilk mahkemede aziz yıldırım ve fenerbahçe avukatı iken neden daha sonra azletti önce onu bir açıklayıversin.
  Cevapla
 • murat king 4 yıl önce Şikayet Et
  len en buyuk sikeci uefa fifa zaten neyin kafasindasiniz avrupa sampiyonasini bile platini yuzunden alamadik esas onun uzerine gidilmeli
  Cevapla
 • el insaf 4 yıl önce Şikayet Et
  spor makamı kendi içinde özerktir. hatırlarsanız bizim federasyonumuz mahkeme nin şike kararına rağmen kupayı trabzona vermemişti. şimdi mahkeme dayanarak başka bir karar almak iki yüzlülük olmazmı (en hafifinden) diğer taraftan mahkeme şikenin fener ve bjk tarafından yapılmadığına hükmetti yoksa şike yapılmadı diye bir karar yok. ayrıca şike yaptığını kabul eden futbolcuların itirafları ve maçlardaki sergiledikleri futbol ortada .
  Cevapla
 • fehmı 4 yıl önce Şikayet Et
  guzel kardesım trabzon a bır tek kupa verılmedı. butun gelırlerımızı aldılar marka degerımızı altust ettıler. bunu nasıl yaptılar polıs fezlekesı ıle daha yargılama yapılmadan ceza kestıler. sogan cucugu kadar kafaları olsa gerceklerın bırgun ortaya cıkmak gıbı bır alıskanlıgı oldugunu bılırlerdı. sonuc keser doner sap doner tavuk doner horoz u bekler.
  Cevapla
 • serdar 4 yıl önce Şikayet Et
  mahkeme kararı uefa yı bağlamaz.uefa zırnık vermez.onlar için mahkeme kararının hiç bir önemi yoktur.onlar eldeki delillere maça bakarak şike kararını verir.mahkemeye gerek yok.ayrıca şike yapmayı bırakın şike yapmaya teşebbüs edeni dahi cezalandırır.eldeki tape ve bilgilere göre uefa az ceza vermiştir.küme düşmeleride gerekmekteydi.ama tff bunu göze alamadı mahkeme sonucuna göre dedi.ayrıca i.e. ve ş.m. tff den ceza almadımı?bu bile küme düşürmeye yeterdi.ama neymiş şike varmış ama sahaya yansımamış. yemişim sahya yansımasını. varsa olay bitmiştir.
  Cevapla
 • cevap 4 yıl önce Şikayet Et
  kardeş mahkeme uefayı bağlmazsa şike süreci başlamasaydı uefa men kararı nasıl alacaktı ki?hangi mantıkla konuştuğunuzu anlamak çok güç gerçekten.bi kere hukuki süreç başlarsa uefa karar alma hakkına sahiptir durduk yere versin bakalım herhangi bir takıma veremez!!!mahkemeden aklandı fener şimdi iş uefa ya geldi.uefa nın tek şansı vardı aklanana kadar bekleyip öyle ceza verseydi hiç tazminata mahkum olmazlardı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle