Fenerbahçe'den 1 milyar 800 milyon liralık dava!

Fenerbahçe, 3 Temmuz'da yaşadığı maddi ve manevi kayıplar için devlet hazinesine tazminat davası açtı.

GİRİŞ 23.06.2024 12:53 GÜNCELLEME 23.06.2024 13:33
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

Fenerbahçe Spor Kulübü çok konuşulacak bir davanın tarafı oldu. Kulüp, 3 Temmuz 2011'deki şike kumpası sürecinde yaşamış olduğu maddi ve manevi kayıpları için devlet hazinesine tazminat davası açtı.

Dava dilekçesini Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderen kulüp avukatları; manevi kayıp için 100 milyon TL, maddi kayıpları için ise 50 milyon Euro (yaklaşık 1 milyar 756 milyon TL) olmak üzere toplamda 1 milyar 856 milyon lira tazminat talep etti. Fenerbahçe ayrıca mahkemeden itibarının iadesini de talep etti.

"TELAFİSİ İMKANSIZ"

Dava dilekçesinde, Fenerbahçe'nin en köklü futbol kulüplerinden biri olduğuna ve hem ülkede hem de ülke dışında 25 milyondan fazla taraftarının olduğuna vurgu yapılarak kulübün 100 yılı aşkın süredir Türk sporuna büyük hizmetler sunduğu aktarıldı. 3 Temmuz sürecinin de ayrıntılı olarak anlatıldığı dilekçede, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2011 yılının çeşitli tarihlerinde ligde oynanan maçlar bakımından Fenerbahçe ile bağlantılı kişilerce şike ya da teşvik primi faaliyetlerinde bulunulduğunun iddia edildiği belirtildi. "Bu dönemde büyük maddi ve manevi kayıplar yaşamış, iki farklı dönemde hak kazanmasına rağmen Avrupa kupalarına katılamayarak telafisi imkansız ölçüde zararlara uğramıştır" denildi.

"OPERASYON YAPILDI"

2011'de dava açıldığı ve 2012'de Fenerbahçeli yöneticilere hapis cezası verdiği anlatılan dilekçede, "Bu dönemde Fenerbahçe tarafından 3 Temmuz sürecinin bir kumpastan ibaret olduğu, Fenerbahçe'ye operasyon yapıldığı, verilen kararların haksız ve hukuka aykırı olduğu çokça kez dile getirilmiş olmasına rağmen idare ve mahkemelerce bu açıklamalar dikkate alınmamıştır" ifadeleri kullanıldı. Soruşturma ve yargılama sürecinde yer alan polis, savcı ve hâkimlerin FETÖ'cü olduğunun anlaşılmasıyla, bu doğrultuda gün yüzüne çıkan gerçeklerle yeniden yargılama sonucu yöneticilerin beraat ettiği belirtilen dilekçede, süreçte rol alan FETÖ'cüler hakkında şike kumpası davası açıldığı aktarıldı. Verilen kararla da 3 Temmuz'un şike kumpası olduğunun gözler önüne serildiği aktarılarak, "3 Temmuz sürecinde yürütülen operasyonun Fenerbahçe'yi ele geçirmek ve bu suretle Türk devletinin değerlerine saldırmak amacıyla düzenlenen bir kumpastan ibaret olduğu tescillenmiştir" denildi.

"MARKA ZARAR GÖRDÜ"

Yaşanan sürecin bir kumpastan ibaret olduğunun mahkeme kararıyla da anlaşıldığı ifade edilen dilekçede, "Fenerbahçe aklanmış olsa da şike kumpasından dolayı büyük yara almış, marka değeri telafisi güç derecede zarar görmüş, sporcular kaybedilmiş, finansal açıdan büyük kayıplar yaşanmıştır" cümleleri yer aldı.

İTİBAR İADESİ TALEBİ

Devlet hazinesine dava açan Fenerbahçe Spor Kulübü, 100 milyon lirası manevi, 50 milyon euro maddi olmak üzere toplamda yaklaşık 1 milyar 856 milyon lira tazminat talep etti. Kulüp euronun 3 Temmuz 2011 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle, ödeme tarihindeki kur üzerinden hesaplanarak TL karşılığını istedi. Ayrıca TL olarak talep tazminatın da yasal faiziyle verilmesini istedi. Fenerbahçe ayrıca mahkemeden itibarının iadesini de talep etti.

Sezer Yavuz Haber7.com - Spor Editörü
Haber 7 - Sezer Yavuz

Editör Hakkında

Sezer Yavuz, 20 Şubat 1994'te İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladıktan sonra Kastamonu Üniversitesi gazetecilik bölümünden mezun oldu. İş hayatına 2017 yılında Anadolu Ajansı'nda başladı. 9 Temmuz 2020 yılından itibaren Haber7.com'da çalışmaya devam etmektedir.
YORUMLAR 114
 • Mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  İyi de UEFA onayladı şikeyi ona da açsanıza dava.
  Cevapla
 • Fenerli 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne komik yorumlar yok Koç yok gezi yok devlete davamı açılır :) Söz konusu Fenerbahçe koç değil . Siz araziniz istimlak edilirse veya kamu kurumlarında ssk vb taleplerinizde kime dava açmış oluyorsunuz berberler odasına mı dava açacak devletin kurumlarının sebep olduğuna inanılan davalar yine o kurumlara açılır.. Hukuk.
  Cevapla
 • Hakkı 3 hafta önce Şikayet Et
  Bişey olmaz Koç'un vergilerine yaptığınız bütün afları iptal edin fenerin parasida çıkar kasayada para kalır hibe edilen arazileride geri alın madem devlete düşman devlette verdiklerini geri istesin sanki bu para iktadirin cebinden çıkacak halk düşmanları
  Cevapla
 • Salih Tuğra 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne kumpası ya. 10 sene mahkeme sürdü, bir sürü para ile tutulmuṣ ṣahitler buldular. Ayrıca mahkeme kararın da ṣike yoktur diye bir açıklama da yok. Bence yeni den görülmesi gerekiyor ṣike davasının.
  Cevapla
 • Yalan mı? 3 hafta önce Şikayet Et
  Belliki sende o işin içindesin. Olayı birebir yaşamış gibi kesin yazmışsın.
  Cevapla
 • Hasta Levrock 61 3 hafta önce Şikayet Et
  Bunlar komple bunamış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle