Saraçoğlu ailesinden Atatürk Stadyumu açıklaması!

Şükrü Saracoğlu'nun oğlu Yılmaz Saracoğlu, Fenerbahçe Stadı'nın adının Atatürk Stadı olmasına dair gündeme gelen konuyu değerlendirdi.

Saraçoğlu ailesinden Atatürk Stadyumu açıklaması!
Saraçoğlu ailesinden Atatürk Stadyumu açıklaması!
GİRİŞ 28.11.2022 10:21 GÜNCELLEME 28.11.2022 10:22
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Fenerbahçe'de son günlerde gündemde olan stadyum isminin 'Atatürk' olmasına yönelik çalışmalarla ilgili Saracoğlu ailesinden ilk açıklama geldi. 1907 Derneği'nin önerisi ve Başkan Ali Koç'un da çalışmalara başlayacaklarını açıklamasıyla başlayan süreçte, sarı-lacivertli camiada büyük heyecan yaşanmıştı. Koç, Saracoğlu ailesine de bu konuda danışacaklarını belirtmişti.

Türkiye Cumhuriyet 5. Başbakanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nde 16 yıl başkanlık yapan Şükrü Saracoğlu'nun oğlu Yılmaz Saracoğlu, şu açıklamayı yaptı:

"Biz bundan onur duyarız aile olarak. Stadyuma Atatürk isminin gelmesi bizi mutlu eder. Atatürk'ü hepimiz çok seviyoruz. Atatürk bizim ulu önderimiz. Babam Şükrü Saracoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ü çok severdi. Atatürk de babamı severdi, birlikte çalıştılar. Unutamadığımız birçok hatıramız var. Babam Şükrü Saracoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 3 önemli vazifede bulunmuştu. Maarif Vekilliği, Adliye Vekilliği ve Maliye Vekilliği görevlerini Atatürk zamanında yaptı. Daha sonra da 1938'ten sonra da Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık görevlerinde bulundu" 

Yılmaz Saracoğlu, Fenerbahçe'yi her zaman yakından takip ettiğini ve Milliyet Gazetesi'nde önceki gün yayınlanan Atatürk ve Fenerbahçe hatıraları sayfasını da ilgiyle okuduğunu sözlerine ekledi.

'Fenerbahçe'yi çok severdi'

Yılmaz Saracoğlu, babası Şükrü Saracoğlu'nun Fenerbahçe'yi çok sevdiğini ve başkanlık görevinde hep yakın ilgi gösterdiğini belirtti.

Unutamadığı bir anısını da paylaşan Saracoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Babam, Fenerbahçe'de başkan ve aynı zamanda Başbakan iken bir karşılaşmayı yerinde takip ediyordu. Gittiği bir maçta da Fenerbahçe'nin o dönemki sağ hafı Esat Kaner sakatlanıyor. Tabii o zamanlar böyle ambulans ya da sağlık görevlileri yok. Babam hemen bir araç hazırlatıp, Esat Kaner'in hastaneye götürülmesini sağlıyor. Babam maçlardan yarım saat sonra hep eve gelirdi. Ancak o gün 2 saat oldu, gelmedi ve merak ettik. Meğerse maçtan sonra hemen Numune Hastanesi'ne Esat Kaner'in yanına gitmiş, durumuyla ilgilenmiş. Babam Fenerbahçe'yi çok severdi."

"Aziz Yıldırım unutmadı"

1998 yılında Aziz Yıldırım tarafından Fenerbahçe Stadı'nın isminin Şükrü Saracoğlu Stadı olmasını da anlatan Yılmaz Saracoğlu, "Aziz Yıldırım, henüz başkan olmamışken bir toplantıda öneride bulunmuştu. Aziz Yıldırım, Osman Yalçın ve Köksal Özbek, stadyum isminin Şükrü Saracoğlu olmasını istemişlerdi. O günlerde bu kabul edilmedi. Fakat Aziz Bey, 1998 yılında başkan seçilince ilk işlerinden biri stada babamın ismini vermek oldu. Bu hareketi bizi mutlu etmişti, unutmamıştı çünkü" dedi.Tarihte yeri büyük

Fenerbahçe tarihinde Şükrü Saracoğlu'nun büyük bir önemi bulunuyor. 1934-1950 yılları arasında tam 16 sene Fenerbahçe'ye başkanlık yapan Saracoğlu, Kenan Onan'ın da destekleriyle 27 Mayıs 1932 tarihinde, 9 bin TL bedeli 10 ayda ödemek kaydıyla stadı Fenerbahçe Kulübü'ne kazandırmıştır. Böylece Fenerbahçe, Türkiye'de stat mülkiyetine sahip ilk kulüp olma özelliğini Şükrü Saracoğlu sayesinde elde etmiştir.

Yine aynı şekilde 23 Şubat 1934 günü oynanan ve olaylı geçen Fenerbahçe-Galatasaray maçından sonra Fenerbahçe'ye sahip çıkması da Saracoğlu'nu kulüpte büyük bir simge haline getirmiştir. Şükrü Saracoğlu'nun başkanlığında sarı-lacivertliler futbolda 21 kupa kazanmıştır.

KAYNAK: MİLLİYET
Mehmet Can Belören Haber7.com - Spor Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Can Belören

Editör Hakkında

Gazeteciliğe 2007 yılında Marmara FM'de başladı. 2009 yılından bu yana Haber7.com kadrosunda yer alıyor. Haber7.com'da gündem editörü, görsel editör, spor editörü görevlerinde bulundu. Şu an Haber7.com Spor Sayfası sorumlusu olarak meslek hayatına devam etmektedir. Mehmet Can Belören; Medya ve İletişim ile Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezundur.
YORUMLAR 20
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde artik bu saçmaliktan, her seye atatürk ismini koymaktan ne zaman kurtulacak bu millet.
  Cevapla
 • faik 1 yıl önce Şikayet Et
  Heeey gidi hey,güzelim memleket ne kötü günlerden geçmiş
  Cevapla
 • he ne k 1 yıl önce Şikayet Et
  ben de yalnızca Allah'ın sevdiklerini seviyorum
  Cevapla
 • erdem 1 yıl önce Şikayet Et
  allah kullarını sever. önce insana önem verin
  Cevapla
 • hadi bakalım 1 yıl önce Şikayet Et
  ahirette defterler açılınca görürüz
  Cevapla
 • Samii 1 yıl önce Şikayet Et
  Al birini vur ötekine
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle