Yargıtay'ın şike davası kararının gerekçesi açıklandı

Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, futbolda şike davasında, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da bulunduğu 36 sanık hakkında verilen beraat kararlarının usulden bozulmasına ilişkin kararının gerekçesi yazıldı.

Yargıtay'ın şike davası kararının gerekçesi açıklandı
Yargıtay'ın şike davası kararının gerekçesi açıklandı
GİRİŞ 03.01.2020 20:48 GÜNCELLEME 03.01.2020 20:49
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Dairenin kararında, haklarındaki mahkumiyet hükümleri Yargıtay 5. Ceza Dairesinin kararıyla daha önce onanan bazı sanıklar hakkındaki ilamların infazı aşamasında, müdafilerin mahkemeden infazın durdurulması ile birlikte yargılamanın yenilenmesi isteminde bulundukları hatırlatıldı.

 

 

Daire tarafından daha önce haklarındaki hükümlerin bozulmasına karar verilen sanıklar bakımından ise dosyanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde esas sırasına kaydının yapıldığı, bu dosyanın bozmadan sonraki 13 Kasım 2014 tarihli ilk oturumunda Yargıtay bozma ilamına uyulmasına karar verildiği belirtildi.

Yargılamanın yenilenmesi istemleri bakımından sanıklardan Ahmet Çelebi, Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Olgun Peker, Selim Kımıl ve Abdullah Başak hakkındaki dosyanın aynı mahkemenin 2014/226 esas sırası, Özden Aslan hakkındaki dosyanın ise yine aynı mahkemenin başka bir esas numarası ile kaydının yapıldığı aktarılan kararda, farklı esas sayıları ile kaydı yapılan bu üç dosyadaki yargılamanın birlikte yürütüldüğü kaydedildi.

 

 

Kararda, bu davanın sanıklarının mağdur olarak gösterildiği "Şikede kumpas" adlı kamu davasının da açıldığı hatırlatıldı. 

Dairenin gerekçesinde, mahkumiyet hükümleri onanarak kesinleştikten sonra yargılamanın yenilenmesine karar verilen hükümlüler Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl hakkındaki dava dosyası ile sanık Özden Aslan hakkındaki dava dosyasının birlikte yargılama konusu yapıldığına işaret edildi. Her iki yargılamanın koşulları ve sonuçları birbirinden farklı olduğundan, haklarındaki hükümler kesinleşenlerle yargılamaları devam edenlerin birlikte yargılanmasının yasal olarak olanaklı bulunmadığı ifade edildi.

Bu olanaklı olmadığı halde haklarındaki mahkumiyet veya beraat hükümleri Daire tarafından daha önce bozularak mahkemesine iade edilen sanıklar hakkındaki dava dosyası ile diğer dosyanın birleştirilerek görülmesinin bozma nedeni yapıldığı aktarıldı.

"FETÖ'nün futbol camiasını ele geçirerek söz sahibi olmak istediği, bunu da Türkiye'nin büyük spor kulüplerinden biri olan ve büyük kitlelere hitap eden Fenerbahçe Spor Kulübü ile yapmak istediği, bunun için de örgütün sevmediği Aziz Yıldırım'ı seçtikleri"nin soruşturma konusu yapıldığı anlatılan gerekçede, bu nedenle futbolda şike operasyonunun FETÖ'nün amaçlarına ulaşmak için yapıldığına ilişkin usulsüzlüklerle ilgili delillerin getirtilmesi ve bunların diğer delillerle değerlendirilerek sanıkların hukuki durumlarının buna göre belirlenmesi gerektiği kaydedildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ÖLÜMÜNE FENER 8 ay önce Şikayet Et
  FENERBAHÇE ÖLMEZ AYAKTA SON NEFERİNE Kadar.
  Cevapla
 • Kerem 8 ay önce Şikayet Et
  Odulmu sen o ses kayıtlarını dinlmedn galiba sürülen tarlalar falan hayirdr ciftcilikmi yapıYor sizin başkan.hadi onu dinlemdn aziz Yıldırım ne yaptıysam fenebhce için yaptım dedginidemi duymadın
  Cevapla
 • Faruk 8 ay önce Şikayet Et
  adam olan bu tarla surme olayina dogru durust cevap verir. bu tapelerin hepsi gercek, zaten verilen cezalarda tapeler sayesinde. yani ortada hersey.
  Cevapla
 • atayurt 8 ay önce Şikayet Et
  Yaşasın Türk adaleti. Fb tazminatı geciksin diye kafasından hüküm uyduruyorlar. Herkes uyurken, fener ayakta durdu fetö ye karşı. Bu da bunun ödülü.
  Cevapla
 • İbrahim 8 ay önce Şikayet Et
  Aynen hatta tazminat alamasın diye ceza verirlerse şaşırmayın..
  Cevapla