Fenerbahçe maçında kural hatası iddiası!

Alanyaspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta kural hatası yapıldığı iddia edildi. Pozisyon için farklı görüşler var.

Fenerbahçe maçında kural hatası iddiası!
Fenerbahçe maçında kural hatası iddiası!
GİRİŞ 17.09.2019 09:11 GÜNCELLEME 17.09.2019 09:41
Bu Habere 117 Yorum Yapılmış

Fenerbahçe'nin Alanyaspor'a yenildiği maçın ardından karşılaşmada kural hatası olduğu iddia gündeme geldi. 

 

 

Alanyaspor'un Papiss Cisse ile bulduğu ikinci gol, kural hatası iddialarını gündeme getirdi. Kaleci Altay'ın topu oyuna soktuğu anda Cisse'nin rakip ceza sahası içerisinde olduğu kamera görüntülerinde ekrana yansıdı.

POZİSYON NASIL GELİŞTİ?

Pozisyonda oyunu erken başlatmak isteyen Altay, yanındaki Jailson'u gördü, o anda ceza alanı dışında olan Bakasetas Jailson'a baskı yaptı. Uzun çıkmak isteyen Jailson'un vuruşunda Bakasetas'a çarpan top ceza alanını terk etmeyen Cisse'nin önünde kaldı. Cisse de topu ağlara gönderdi.

Eski hakem Selçuk Dereli, Alanyaspor'un ikinci golünden önce kural hatası olduğunu öne sürdü. beIN SPORTS yorumcusu Güntekin Onay ise yeni kurala göre Altay'ın oyunu çabuk başlatmak istemesi sebebiyle hata olmadığını söyledi.

 

 


SELÇUK DERELİ: "KURAL HATASI VAR"

Eski hakem Selçuk Dereli "Yeni kurala göre top oyuna girene kadar, rakip takım, ceza sahası dışında olmalıdır. Çok net bir kural hatası yapılmıştır. Kaleci Altay topu oyuna sokmadan önce Cisse ceza sahası içerisinde. Bu sırada top Jailson'a gidiyor, Jailson da topu Cisse'ye kaptırıyor. Top oyuna girene kadar, rakip ceza sahası dışında olmalı." dedi.

GÜNTEKİN ONAY: "KURAL HATASI YOK"

Yayıncı kuruluş spikeri Güntekin Onay "Golün ardından VAR incelemesinde sanırım buna baktılar. Kuralda 'Kaleci çabuk kullanırsa, forvet oyuncusu ceza sahasını terk etmemiş olabilir' diyor. Avantajını kaybettiği için kural işlemez diyor. Pozisyonda Cisse'nin herhangi bir baskısı yok zaten. Baskıyı yapan diğer oyuncu da ceza alanı dışından geliyor" ifadelerini kullandı.

Diğer yorumcuların görüşleri ise şu şekilde:

DENİZ ÇOBAN: "AVANTAJ ELDE ETMEYE ÇALIŞIRKEN..."

Eski hakem ve futbol yazarı Deniz Çoban, pozisyonla ilgili; "Autu kullanan oyuncu, rakip oyuncuların ceza sahasını terk etmelerini beklemeden, acele ederek vuruşu kullanabilir. Bu şekilde aceleci davranan oyuncu, avantaj elde etmeye çalışırken, doğacak sonuçlara da katlanmak zorundadır." dedi.

AHMET ÇAKAR: KURAL HATASI YOK"

"Burada kural hatası falan yok. Hakemin pozitif yönde kural uygulaması var. VAR’a gitmesinin sebebi başka bir şey. Her golden sonra hakem usulen bir süre bekler. Bu sezon başına kadar kalecilerin vurduğu toplar ceza alanı dışına çıkmak zorundaydı. FIFA oyunu çabuklaştırmak adına bunu kaldırdı."

BÜLENT YILDIRIM: "CISSE İHLALDE BULUNMUYOR"

Bir başka eski hakem Bülent Yıldırım ise "Alanyaspor-Fenerbahçe maçında kural hatası yok. Kaleci hızlı başlıyor. Alanyalı oyuncu orada diye ihlal olmuyor." dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 117
 • Trakyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yenilen pehlivan güreşe doymazmış
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Alanyasporlu Oyuncunun Fenerbahçe defans adamı gibi orada ne işi var? kaleci tabiki oyunu hemen başlatacak? zaten kaleciler oyuna çabuk soksun diye uyarılıyor? ama Alansporlu oyuncununda ceza alanını derhal terketmesi lazım? nereden bileceğiz niyetinin iyi olduğunu? avantaj sağlamadığını?.
  Cevapla
 • mehmetcik 1 yıl önce Şikayet Et
  evet kural hatası var.cisse kedinin pay beklediği gibi ceza sahasında bekliyor. top oyuna sokulmadan orayı terk etmesi gerekiyordu. alanyasporla maçın tekrar oynanması gerekir.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçin bunları?.. Mazallah Fenerbahçe ; Altayın çabuk oyuna soktuğu O Topu uzun pasla O golü atsaydı? o zaman aynı pozisyonda alanyasporlu ceza alanını terketmedi diye O Gol; Hakemler tarafından VAR,a giderek filan zaten Sayılmazdı?. :)
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Selçuk Dereli partisi gibi geriden geliyor, değişen kuraldan haberi yok.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynı durumda Fenerbahçe olsaydı? O Top uzun pasla Fenerbahçe lehine Gol olsaydı? Hakem VAR,da Kural hatası diye Golü iptal ederdi? o zaman görürdün Kurallar değiştimi değişmedimi? :)
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuralları iyi oku? Rakip Futbolcu arkası dönük Tilkilik yapıb Ceza alanını terk etmez ise Bu Bal Gibi Kural hatasıdır.Nokta
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle