Cocu gerçeği ortaya çıktı!

Teknik direktörlük için Ersun Yanal'la anlaşan sarı-lacivertliler Cocu'nun sözleşmesini feshetmeye hazırlanırken Hollandalı'nın sözleşmesindeki fesih şartları ortaya çıktı.

Cocu gerçeği ortaya çıktı!
Cocu gerçeği ortaya çıktı!
GİRİŞ 12.12.2018 15:16 GÜNCELLEME 12.12.2018 15:20
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış


Sezon başında Ali Koç'un başkan seçilmesiyle Fenerbahçe'de yeni bir dönem yaşanmış ve sözleşmesi devam eden Aykut Kocaman ile yollar ayrılarak yerine PSV'yi çalıştıran Hollandalı teknik direktör Philip Cocu ile getirilmişti. Cocu ile büyük hayal kırıklığı yaşayan ve Ankaragücü'ne Kadıköy'de 3-1 kaybedilen maçtan çok kısa bir süre sonra görevine son verilen Cocu'nun sözleşmesi hala feshedilmemiş ve pasif hale getirilmişti. Ersun Yanal ile anlaşan Fenerbahçe, bir yandan da Cocu'nun sözleşmesini feshetmeye hazırlanırken, Hollandalı teknik adamın sözleşmesinin fesih şartları bölümüne HABERTÜRK ulaştı.

 

 

Başkan Ali Koç, bu anlaşma için FB TV'de açıklama yapmış ve "Phillip Cocu'nun tazminatı sadece 12 aylık maaşıdır. Bu da futbolda nadir görülecek bir şeydir, genelde sözleşmenin sonuna kadar ödenir. Bu da Damien Comolli'nin başarısıdır." ifadelerini kullanmıştı.

Fakat Habertürk'ten Ahmet Selim Kul'un haberine göre sözleşmede yer alan ifadeler kapsamında anlaşma Fenerbahçe tarafından sonlandırılırsa sezon sonunda Fenerbahçe şampiyon olursa veyahut liderin 8 puan ve altında gerisindeyse dahi tıpkı şampiyon olmuş gibi tüm bonus maddeleri alır ifadeleri dikkat çekti.

 

 

İşte Cocu'nun sözleşmesindeki fesih maddeleri:

- Her iki taraf için de bu kontratın erken sonlandırılması durumunda, sözleşmeyi sonlandıran taraf diğer tarafa tazminatla eş değer 12 aylık ücreti ödeyecek, diğer taraftan ödeme ise sözleşmenin fesih tarihinden sonra ödenecektir.

- Sözleşmenin üçüncü yılında, fesheden taraf diğer tarafa, aylık ücret dengesiyle eş değer tazminat ödeyecek, ödeme, kontrat süresinin sonu ile fesih tarihi arasındaki dönemi kapsayacak.

- Bunun yanı sıra, Fenerbahçe bu sözleşmeyi sezon sonundan önce sonlandırırsa, teknik direktör, (sözleşmenin 5'inci maddesinde tanımlanan başarıları gerçekleştirirse) sözleşmenin feshinin sonuçları olarak primleri almaya hak kazanacak.

(5. maddede bonuslar yer alıyor)

- Eğer teknik direktör sezon bitiminden önce sözleşmeyi feshederse, kendisine yalnızca fesih tarihine kadar hak kazandığı primler ödenecek.

- Fenerbahçe, sözleşmeyi fesheder ve ardından Süper Lig kupasını kazanırsa, teknik direktör sözleşmenin 5. maddesinde yer alan Fenerbahçe'nin şampiyonluk için belirlediği primlerini fesih tarihine orantılı olarak ve fesih tarihinde Fenerbahçe'nin Türkiye Süper Ligi sıralamasında en iyi kulüpten 8 puan daha az puan alması halinde almaya hak kazanacak.

Fenerbahçe'nin 700 bin Euro peşin ve 100 bin Euro'dan 12 ay taksitle senelik 1.9 milyon Euro ödediği Cocu için sene başında ayrıca kulübü PSV'ye de 2 milyon Euro fesih bedeli ödenirken tazminatın içerdiği bonuslarla birlikte Cocu için çok ciddi bir para kasadan çıkmış oldu. Sezon sonu da bu miktarın artma ihtimali bulunuyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • SELAMİ UÇAR 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu yabancı sevdasından artık vazgeçin. Dövizleri böyle yeteneksiz adamlara kaptırıyoruz. Beş sene birşey kazanmayalım. Ama futbolcu ve teknik kadro yetiştirelim.
  Cevapla
 • Turan 1 yıl önce Şikayet Et
  Para bol mu,, Ey seyirci o paralar senin, senin,,, gitme izleme
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun , liderin 8 puan gerisinde kalınca prim alacakmış! Fenerbahçe hocası sadece Şampiyonlukta prim alınır.
  Cevapla
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  İşçisine gelince kırk takla atanlar hiçbir üretim ve hayrı dokunmayanlara bol keseden versin, ondan sonra da devlete ağlanıp her türlü maddi imkanları isterler.
  Cevapla
 • Zalimsin Ali Koç 1 yıl önce Şikayet Et
  Ali Koç kendi getirdiği Cocu ve Comolli nin tazminatını ödesin.Şirketinin başına geri dönsün.Bu Kulüp TÜRK FUTBOL tarihinde böyle bir zuĺüm görmedi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle